ILPB2/415-532/13-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-532/13-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2013 r. (data wpływu 24 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wskazuje, że nabycie akcji spółki "A" S.A. nastąpiło przed 1 stycznia 2004 r. na Jego zlecenie za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych.

Zakupione akcje zostały zapisane na rachunku Zainteresowanego prowadzonym przez Dom Maklerski "C" S.A. i pozostawały na nim do 2006 r. jako akcje spółki "A" S.A. (co potwierdzają raporty roczne stanu rachunku dostarczane przez dom maklerski).

W 2006 r., po zakończeniu procedury przeniesienia majątku spółki "A" S.A. do spółki "B" S.A. akcje zostały zamienione na akcje spółki "B" S.A. i po przeliczeniu zgodnie z ustalonymi we właściwych uchwałach organów spółki przelicznikami, zapisane na rachunku prowadzonym przez "C" S.A. jako akcje spółki "B" S.A.

W dniu 20 lutego 2008 r. na zlecenie Wnioskodawcy, wszystkie znajdujące się na rachunku w "C" S.A. akcje spółki "B" S.A. zostały sprzedane za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych.

Na początku 2009 r. "C" S.A. wystawił dokument PIT-8C za 2008 r., w którym wykazał dochód ze sprzedaży akcji spółki "B" S.A., kwalifikując prawdopodobnie jako koszty uzyskania przychodu wartość akcji w dniu zamiany akcji spółki "A" S.A. na akcje spółki "B" S.A.

Uważając, że uzyskany dochód pochodził ze sprzedaży akcji, które Wnioskodawca nabył przed I stycznia 2004 r. i jest zwolniony z opodatkowania na mocy art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. nie złożył we właściwym urzędzie skarbowym zeznania rocznego PIT-38.

Dnia 18 lutego 2013 r. Urząd Skarbowy zwrócił się do Zainteresowanego o złożenie wyjaśnień w opisanej sprawie.

Po rozmowie w Urzędzie Skarbowym - zgodnie z sugestią prowadzącej sprawę - Wnioskodawca zwrócił się na piśmie do "C" S.A. o wyjaśnienie sposobu wystawienia dokumentu PIT-8C i korektę - Jego zdaniem - błędnych informacji zawartych w tym dokumencie.

W odpowiedzi na ww. pismo "C" S.A. stwierdził, że zamiana akcji przeprowadzona w 2006 r. potraktowana została przez nich jako ich nabycie (użyto niejasnego terminu "nabycie akcji na drodze zamiany") i odmówił korekty treści dokumentu PIT-8C.

Na kolejne pismo do "C" S.A., w którym Wnioskodawca wystąpił o podanie podstawy prawnej zajętego przez dom maklerski stanowiska i wskazania źródła definicji terminu "nabycie akcji na drodze zamiany", otrzymał kolejne pismo, w którym "C" S.A. nie odpowiedział na pytania, lecz nadal podtrzymał swoją interpretację, praktycznie bez przytoczenia żadnej logicznej uzasadniającej ją argumentacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zamiana akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r., dokonana po tym dniu, na skutek przekształcenia własnościowego w postaci przeniesienia majątku jednej spółki do drugiej, może być uznana jako nabycie nowych akcji, w rozumieniu zapisu art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, intencją ustawodawcy, która była źródłem wprowadzenia do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.) - zapisu zawartego w art. 19 ust. 1 pkt 2 - było zwolnienie z opodatkowania dochodów z niektórych inwestycji kapitałowych dokonanych przed dniem wprowadzenia wyżej wymienionej ustawy.

Takie podejście ustawodawcy wydaje się logiczne i uczciwe, bowiem inwestor, który podejmował decyzję inwestycyjną przed dniem wprowadzenia ustawy nie miał świadomości, że ewentualny dochód z inwestycji zostanie opodatkowany, a gdyby miał taką świadomość mógłby decyzji inwestycyjnej nie podjąć.

Nabywając przed dniem 1 stycznia 2004 r., za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych, akcje spółki "A" S.A, Zainteresowany podjął decyzję inwestycyjną, która zgodnie z klasyczną definicją akcji, spowodowała, że stał się właścicielem praw o charakterze majątkowym i organizacyjnym, wynikającym z udziału w spółce akcyjnej.

Inaczej mówiąc, tak jak to formułuje art. 302 ustawy - Kodeks spółek handlowych (dalej nazywany k.s.h.), nabywając akcje spółki "A" S.A. Zainteresowany stał się posiadaczem kapitałowego udziału w kapitale zakładowym tej spółki.

Połączenie spółek "A" S.A. i "B" S.A., które miało miejsce w 2006 r. nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., przez przeniesienie całego majątku spółki "A" S.A. do spółki "B" S.A. Wynikiem przeniesienia majątku było umorzenie akcji spółki "A" S.A. i wydanie wspólnikom tej spółki akcji spółki przejmującej, czyli "B" S.A.

Nabywając akcje spółki "A" S.A. Zainteresowany stał się właścicielem udziału kapitałowego w tej spółce. Połączenie spółek spowodowało, że Jego udział kapitałowy w spółce "A" S.A. został przeniesiony do spółki "B" S.A., stając się częścią jej kapitału, za co spółka ta jako potwierdzenie udziału wydała Zainteresowanemu dokument w postaci akcji. Interpretacja taka - w opinii Wnioskodawcy - wydaje się zgodna z obowiązującym stanem prawnym, bowiem - tak jak to formułuje art. 328 k.s.h. - akcja jest wydawanym przez spółkę dokumentem, będącym rodzajem papieru wartościowego, który stwierdza uczestnictwo akcjonariusza w spółce i stanowi jedynie nośnik ogółu praw i obowiązków akcjonariusza w spółce akcyjnej. Inaczej mówiąc zamiana akcji dokonana w 2006 r. nie spowodowała - zdaniem Zainteresowanego - nabycia niczego nowego, co mogłoby skutkować w sensie zmiany stanu Jego własności.

Wnioskodawca uważa, że wydanie nowych akcji było jedynie wystawieniem nowego dokumentu potwierdzającego własność, która wcześniej, czyli od dnia decyzji inwestycyjnej polegającej na zakupie akcji spółki "A" S.A., a więc przed dniem 1 stycznia 2004 r. znajdowała się w Jego posiadaniu.

W związku z powyższym Zainteresowany uważa, że zamiana akcji nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r., dokonana po tym dniu na skutek przekształceń własnościowych spółek, nie może być uznana jako nabycie nowych akcji, w rozumieniu zapisu art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kapitały pieniężne.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W świetle art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych - oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.). Papierami wartościowymi w rozumieniu tej ustawy są m.in. akcje.

Przepis art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym akcji) jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tego zbycia a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 - osiągnięta w roku podatkowym.

Dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 ww. ustawy zgodnie z ust. 5 tego artykułu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Przepis art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 z późn. zm.) - przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów dochody ze sprzedaży akcji korzystają ze zwolnienia, jeśli równocześnie zostały spełnione następujące warunki:

1.

akcje dopuszczono do publicznego obrotu papierami wartościowymi;

2.

nabycia dokonano przed dniem 1 stycznia 2004 r.;

3.

nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi;

4.

sprzedaż tych akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Dla oceny czy sprzedaż akcji korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej powołanych przepisów znaczenie ma nie tylko tryb nabycia akcji będących przedmiotem sprzedaży i okoliczność, czy akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi. Istotne jest także to, czy akcje te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Zatem tylko jeżeli akcje, sprzedane przez Wnioskodawcę w 2008 r., spełniałyby równocześnie wszystkie przesłanki określone w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r., to dochody ze sprzedaży tych akcji korzystałyby ze zwolnienia.

Z informacji zawartych we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wynika, że przed 1 stycznia 2004 r. Wnioskodawca za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych nabył akcje spółki "A" S.A. W 2006 r., po zakończeniu procedury przeniesienia majątku spółki "A" S.A. do spółki "B" S.A. akcje zostały zamienione na akcje spółki "B" S.A. i po przeliczeniu zgodnie z ustalonymi we właściwych uchwałach organów spółki przelicznikami, zapisane na rachunku prowadzonym przez "C" S.A. jako akcje spółki "B" S.A. W dniu 20 lutego 2008 r. na zlecenie Wnioskodawcy, wszystkie znajdujące się na rachunku w "C" S.A. akcje spółki "B" S.A. zostały sprzedane za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych.

Istotnym na gruncie rozpatrywanej sprawy - co również zauważa Wnioskodawca - jest zatem ustalenie, czy i w jaki sposób połączenie spółek kapitałowych oddziaływało na zasady opodatkowania dochodu z tytułu zbycia papierów wartościowych przez akcjonariusza jednej ze spółek łączonych.

Stosownie do art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) połączenie może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie) albo przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).

W trakcie połączenia dochodzi do wydania udziałów lub akcji wspólnikom spółki przejmowanej lub wspólnikom spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, gdyż od dnia połączenia staną się oni wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcjonariuszami spółki akcyjnej, natomiast spółka przejęta lub spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki ulegają rozwiązaniu bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.

Jednym z podstawowych skutków połączenia jest rozwiązanie, a więc zakończenie bytu prawnego spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Podkreślenia wymaga fakt, że spółka przejmująca i spółka przejmowana, jak również spółki łączące się i spółka nowo zawiązana nie są tymi samymi podmiotami. W przypadku łączenia się spółek nie mamy zatem do czynienia z zasadą "kontynuacji", a w wyniku połączenia powstają "nowe" osoby prawne.

Przenosząc powyższe uwagi na grunt rozpatrywanej sprawy zauważyć należy, że w przedmiotowej sprawie miało miejsce połączenie spółek kapitałowych. W wyniku połączenia Wnioskodawca będąc właścicielem akcji spółki "A" S.A. otrzymał akcje spółki "B" S.A. i to właśnie akcji tej spółki, a nie akcji spółki "A" S.A. Zainteresowany dokonał zbycia.

Biorąc pod uwagę fakt, że dzień 1 stycznia 2004 r. jest dniem granicznym, dlatego też dla nabycia praw przysługujących z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. znaczenie ma fakt rzeczywistego nabycia akcji przed dniem 1 stycznia 2004 r. tj. przeniesienia tytułu ich własności.

Użyte przez ustawodawcę w przepisie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej sformułowanie - "nabycie" - należy rozumieć jako każdy sposób powodujący przejście własności akcji, zarówno ich zakup, jak i ich otrzymanie pod tytułem darmym, czy też w zamian za akcje łączących się spółek. Zatem w momencie objęcia akcji spółki przejmującej dochodzi do nabycia akcji.

Tym samym nie można utożsamiać akcji spółki "A" S.A z akcjami spółki "B" S.A. Wnioskodawca nabył bowiem w 2006 r. akcje spółki "B" S.A., która przejęła spółkę "A" S.A., a zatem podmiotu innego niż ten, którego akcje nabył przed 1 stycznia 2004 r.

W związku z powyższym, zamiana akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r. - dokonana po tym dniu - na skutek przekształcenia własnościowego w postaci przeniesienia majątku jednej spółki do drugiej, na gruncie obowiązującego prawa, stanowi nabycie nowych akcji w rozumieniu art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W konsekwencji w przedmiotowej sprawie nie został spełniony jeden z warunków umożliwiających zwolnienie przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży akcji, gdyż akcje te nie zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl