ILPB2/415-502/09-5/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-502/09-5/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu 14 maja 2009 r.) uzupełnionym w dniach 22 i 24 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z odnawialnych źródeł energii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z odnawialnych źródeł energii.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 17 lipca 2009 r. nr ILPB2/415 -502/09-4/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

W wezwaniu pouczono Wnioskodawcę, że w przypadku nieuzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie - wniosek będzie podlegać rozpatrzeniu w zakresie zagadnienia dotyczącego pozyskiwania energii wytworzonej przez turbinę wiatrową na użytek własnej prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast w pozostałej części dotyczącej podnajmu lokalu, który korzysta z energii wytworzonej przez turbinę - stosownie do przepisu art. 14g § 1 - wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Wezwanie zostało skutecznie doręczone w dniu 21 lipca 2009 r. i do dnia dzisiejszego Zainteresowany nie uzupełnił braków formalnych wniosku.

Zatem stosownie do zawartego w ww. wezwaniu pouczenia przedmiotem niniejszej interpretacji jest opisane we wniosku zdarzenie przyszłe dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zagadnienia dotyczącego pozyskiwania energii wytworzonej przez turbinę wiatrową na użytek własnej prowadzonej działalności gospodarczej. Natomiast w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z odnawialnych źródeł energii z tytułu podnajmu lokalu, który korzysta z energii wytworzonej przez turbinę wiatrową w dniu 7 sierpnia 2009 r. zostało wydane postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia nr ILPB2/415-502/09-6/TR.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca będąc właścicielem gruntu/nieruchomości, na której prowadzi działalność gospodarczą, rozważa zainstalowanie turbiny wiatrowej, wytwarzającej energię elektryczną pozyskiwaną na użytek własny, z odnawialnego źródła energii. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna wykorzystywana ma być dla celów prowadzonej działalności gospodarczej - firmy i dodatkowo ma spełniać funkcję źródła awaryjnego, tzn. gwarantującego dostawę prądu w przypadku ewentualnej przerwy w dostawie energii z sieci elektrycznej. Zainteresowany nie bierze pod uwagę udostępniania, odsprzedawania wytworzonej w ten sposób energii operatorowi energetycznemu ani osobom trzecim.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że jego intencją było rozpatrzenie wniosku w zakresie podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z założoną działalnością gospodarczą. Zainteresowany nadmienił, że w przypadku pozostałych form opodatkowania wątpliwości wraz z opisem własnego stanowiska przedstawione będą w odrębnych wnioskach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z pozyskiwaniem darmowej energii wytworzonej przez turbinę wiatrową z odnawialnych źródeł energii na użytek własny firmy, pojawia się zobowiązanie podatkowe. Jeżeli takie zobowiązanie istnieje, to czy występują ograniczenia ilości wyprodukowanej energii, dla której jest ona wolna od podatku.

2.

Czy jeżeli w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca podnajmuje innej firmie lokal, który korzysta z energii wytworzonej przez wyżej wymienioną turbinę wiatrową, to czy takie działanie należy uważać za odsprzedaż energii elektrycznej.

Zdaniem Wnioskodawcy, pozyskiwana energia elektryczna z odnawialnego źródła energii (wiatr) na użytek własnej firmy nie podlega opodatkowaniu podobnie jak w przypadku kolektorów/baterii słonecznych. Powyższą opinię Zainteresowany wyraża opierając się na interpretacji indywidualnej z dnia 20 listopada 2008 r. nr ILPB2/415-554/08-2/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, na której prowadzi działalność gospodarczą. Rozważa on zainstalowanie turbiny wiatrowej wytwarzającej energię elektryczną. Jak Zainteresowany wskazuje pozyskiwana w ten sposób energia będzie wykorzystywana na użytek własny, tj. dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wnioskodawca zaznacza, że wytwarzana energia elektryczna nie będzie udostępniania ani odsprzedawana operatorowi energetycznemu lub osobom trzecim.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazać należy, że opisane we wniosku zdarzenie przyszłe nie skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy przysporzenia majątkowego. W związku z powyższym jako zdarzenie neutralne podatkowo nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl