ILPB2/415-44/08-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-44/08-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2008 r. (data wpływu 11 stycznia 2008) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi odsetkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 15 grudnia 2003 r. Wnioskodawczyni uzyskała z mężem kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego we frankach szwajcarskich z dwuletnią karencją na rozpoczęcie spłaty tego kredytu. W grudniu 2004 r. bank podwyższył Zainteresowanej kwotę kredytu do 86.000 CHF. W dniu 25 grudnia 2005 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem zakończyła budowę, co zostało potwierdzone w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Wnioskodawczyni kończąc budowę budynku mieszkalnego w roku 2005 uzyskała prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlanego. Zainteresowana składając zeznanie podatkowe za 2005 rok dołączyła PIT-2K. Wnioskodawczyni informuje, że w umowie kredytowej jak i w aneksie do tej umowy nie określono kwoty kredytów w złotówkach (kredyt był wypłacany w transzach, za każdym razem po innym kursie). Zainteresowana z mężem przyjęła, że udzielony kredyt to ten, który muszą spłacić po zakończeniu budowy (jednocześnie po zakończeniu karencji). Wobec braku jednoznacznego przepisu, Wnioskodawczyni przeliczyła kwotę kredytu CHF na PLN po kursie z dnia zakończenia budowy i taką kwotę wpisała do załącznika PIT-2K. Ponieważ jest ona większa od kwoty limitu, to Jej zdaniem uprawnia Zainteresowaną do odliczenia tylko części wydatków na spłatę odsetek od kredytu budowlanego. Ponadto Wnioskodawczyni informuje, że podczas rutynowej kontroli urzędnik zakwestionował sposób przeliczania kwoty kredytu z CHF na PLN. Według kontrolującego powinna być to kwota przeliczona wg kursu z dnia podpisania umowy. Zainteresowana uważa, że skutkuje to zwiększeniem kwoty kredytu należnego do wpisania do PIT - 2K, a przez to jednocześnie powoduje zmniejszenie części odsetek, które można odpisać od dochodu. W odniesieniu do powyższej kwestii Zainteresowana nie potrafi wskazać przepisu prawnego regulującego tę kwestię, uważa, że ustawa o podatku dochodowym nie określa jednoznacznie sposobu przeliczania kredytu walutowego na złotówki i przez to nie popełniła błędu robiąc to w sposób opisany powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawczyni popełniła błąd wypełniając PIT-2K w wyżej opisan sposób.

2.

Jeżeli Zainteresowana popełniła błąd to jak ma go skorygować.

Zdaniem Wnioskodawczyni, odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu zostały wykonane prawidłowo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ww. ustawy odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego, albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy lub od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego, na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Uprawnienie do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego jest przywilejem, z którego podatnik może skorzystać w przypadku spełnienia wszystkich warunków wymienionych w art. 26b powołanej ustawy o podatku dochodowym. Niespełnienie któregokolwiek z warunków, określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik nie nabywa prawa do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w miesiącu grudniu 2003 r. Wnioskodawczyni uzyskała razem z mężem kredyt hipoteczny na budowę domu mieszkalnego. Kredyt został zaciągnięty w walucie obcej tj. we frankach szwajcarskich. W umowie kredytowej jak i w aneksie (podwyższenie kredytu) do tej umowy nie określono kwoty kredytu w złotówkach. Kredyt był wypłacany w transzach, za każdym razem po innym kursie.

Zainteresowana przyjęła, że udzielony kredyt to ten, który muszą z mężem spłacić po zakończeniu budowy budynku mieszkalnego, (jednocześnie po zakończeniu karencji) dlatego przeliczyła go po kursie z dnia zakończenia budowy w 2005 r. i taką kwotę wpisała do załącznika PIT-2K.

Należy stwierdzić, iż jest to rozumowanie błędne. Dla przeliczenia wartości kredytu należy przyjąć kurs kupna banku, w którym Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt gdyż bank przelewa środki na konto Zainteresowanej, natomiast wartość spłaconych odsetek przelicza się na złote po kursie sprzedaży tego banku. Jeżeli w umowie kredytowej nie określono wartości kredytu, to kredyt należy przeliczać na złote wg kursu z dnia wypłaty, a jeżeli wypłaty dokonywane są w transzach - to wg kursu z dnia wypłaty poszczególnych transz.

Reasumując dla prawidłowego przeliczenia kwoty celem wpisania do załącznika PIT-2K Wnioskodawczyni powinna przeliczyć franki szwajcarskie na złote według kursów z dnia wypłaty poszczególnych transz. Z uwagi na zaistniałe zdarzenie Zainteresowana stosownie do przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych winna dokonać korekty złożonego zeznania podatkowego za dany rok, wpisując do załącznika PIT-2K prawidłowe kwoty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl