ILPB2/415-393/07-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-393/07-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest:

* w części dotyczącej zwolnienia z podatku środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania przeznaczonych na spłatę kredytu hipotecznego na budowę domu - prawidłowe,

* w części dotyczącej złożenia korekty zeznań rocznych za lata 2005 i 2006 - nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca 17 sierpnia 2004 r. podpisał z deweloperem umowę dotyczącą zakupu mieszkania. Mieszkanie zastało częściowo skredytowane kredytem hipotecznym i oddane do użytku 28 sierpnia 2006 r. (od 2004 r. do 2006 r. było w budowie).

Akty notarialne mieszkania Wnioskodawca podpisał 6 grudnia 2006 r., a zameldował się tymczasowo 27 marca 2007 r.

W 2006 r. Wnioskodawca odliczył w zeznaniu rocznym odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania - odsetki za 2005 r. i 2006 r.

W 2007 r. Wnioskodawca postanowił budować dom. Zaciągnięto w tym celu kredyt hipoteczny 26 września 2007 r. Wnioskodawca rozpoczął budowę domu, ma zamiar sprzedać zakupione wcześniej mieszkanie w 2008 r. Środki otrzymane ze sprzedaży mieszkania mają być przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca będzie musiał zapłacić do Urzędu Skarbowego podatek od sprzedaży mieszkania.

2.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzą odliczone odsetki od kredytu hipotecznego, czy zwrot odliczonych odsetek wraz z należnymi za ten czas odsetkami spowoduje, że zobowiązanie podatkowe nie wystąpi.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli po sprzedaży mieszkania w ciągu 14 dni zostanie wystosowane do Urzędu Skarbowego oświadczenie, iż pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu, natomiast odliczone odsetki od kredytu zostaną spłacone wraz z należnymi za ten czas odsetkami, to Wnioskodawca zwolniony zostanie z zapłaty podatku dochodowego od sprzedanego mieszkania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

* w części dotyczącej zwolnienia z podatku środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania przeznaczonych na spłatę kredytu hipotecznego na budowę domu - za prawidłowe,

* w części dotyczącej złożenia korekty zeznań rocznych za lata 2005 i 2006 - za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 32.

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.), wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Artykuł 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od chwili nabycia na własność korzysta ze zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie ww. przepisów w przypadku wydatkowania go na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu w okresie 2 lat od daty tej sprzedaży.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika iż Wnioskodawca korzystał z odliczeń na podstawie art. 26b ww. ustawy z tytułu spłaty kredytu na zakup mieszkania. Przychód ze zbycia mieszkania chce przeznaczyć na spłatę kredytu na dom, czyli takiego, z tytułu którego nie korzystał z ulgi odsetkowej. Wnioskodawca może więc korzystać ze zwolnienia pod warunkiem, że nie będzie odliczać od spłacanego kredytu odsetek na podstawie art. 26b.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl