ILPB2/415-384/07-2/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-384/07-2/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2007 r. (data wpływu 7 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie odstąpienia prawa do dzierżawy - jest prawidłowe, z zastrzeżeniem poniższych warunków.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie odstąpienia prawa do dzierżawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w sierpniu 2001 r. zawarł umowę dzierżawy na okres 20 lat na działkę gruntu o powierzchni 206 m 2. Za zgodą właściciela nieruchomości (gruntu) wybudował On na ww. działce budynek letniskowy o pow. użytkowej 38,75 m 2. Budynek ten jest wyposażony we wszystkie media (wodociąg, kanalizację, elektryczność). W § 15 umowy dzierżawy zostało zastrzeżone dla Zainteresowanego prawo pierwokupu dzierżawionego gruntu. Obecnie Wnioskodawca zamierza odstąpić prawo do dzierżawy ww. działki wraz z budynkiem letniskowym. W § 23 umowy dzierżawy ustanowione zostało dla Zainteresowanego jako dzierżawcy prawo przekazania osobie trzeciej praw przysługujących z umowy dzierżawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki podatek i w jakiej kwocie Wnioskodawca powinien zapłacić, gdy odstąpi prawo do dzierżawy ww. działki wraz z budynkiem, który na działce wybudował.

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ nie dokonuje On sprzedaży nieruchomości wraz ze zbudowanym na obcym gruncie domkiem letniskowym, a tylko odstępuje prawa osobie trzeciej wynikające z umowy dzierżawy, powinien zostać zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zbycia praw do dzierżawy działki. Podatek ten uiszcza nabywca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, z zastrzeżeniem poniższych warunków.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a)

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)

umowy pożyczki,

c)

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d)

umowy dożywocia,

e)

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat i dopłat,

f)

ustanowienie hipoteki,

g)

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

h)

umowy depozytu nieprawidłowego,

i)

umowy spółki (akty założycielskie);

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub pkt 2.

Z powyższego wynika, że dokonanie sprzedaży praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 lit. b) ww. ustawy podatek ten wynosi 1%. Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 ww. ustawy). Stosownie natomiast do art. 4 pkt 1 ustawy obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na kupującym.

Jednakże tut. Organ zauważa, że jeżeli przedmiotem czynności cywilnoprawnej jest umowa poddzierżawy (a nie jak twierdzi Wnioskodawca sprzedaż praw majątkowych) wówczas czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera bowiem zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Umowa dzierżawy oraz poddzierżawy - jako czynność nie wymieniona w art. 1 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl