ILPB2/415-365/08-4/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-365/08-4/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana... przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 12 maja 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lipca 2008 r. (data wpływu 30 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 21 lipca 2008 r. nr ILPB2/415-365/08-2/TW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ do uzupełnienia wniosku, a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 21 lipca 2008 r. (data doręczenia 24 lipca 2008 r.), zaś w dniu 30 lipca 2008 r. (data nadania 28 lipca 2008 r.) do tut. organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 5 października 1999 r. Wnioskodawca wraz z żoną podpisał umowę o realizację budowy lokalu mieszkalnego i garażu ze spółdzielnią mieszkaniową. Rzeczywisty odbiór inwestycji nastąpił dnia 24 lutego 2001 r., co zostało potwierdzone protokołem odbioru mieszkania i garażu. W dniu 5 lipca 2001 r. nastąpiło całkowite rozliczenie kosztów budowy lokalu i garażu. Niezwłocznie po odbiorze przedmiotowego mieszkania i garażu Zainteresowany przystąpił do prac wykończeniowych i zamieszkania w nim. Wnioskodawca wraz z żoną korzystał z przedmiotowego mieszkania jako pełnoprawni właściciele ponoszący wszelkie koszty związane z eksploatacją lokalu. Formalne przeniesienie prawa własności nieruchomości nastąpiło dnia 7 października 2003 r. w formie umowy o ustanowieniu spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Podpisanie tej umowy nastąpiło w dwa lata po odbiorze mieszkania ze względu na przepisy obowiązujące w tamtym czasie. Wnioskodawca podkreśla - że według Jego wiedzy - w okresie od 2000 do 2003 r. nie można było nadawać przez spółdzielnie mieszkaniowe praw własnościowych.

W przedmiotowym lokalu Zainteresowany wraz z małżonką zamieszkiwał do dnia 20 marca 2008 r., kiedy to na podstawie aktu notarialnego z dnia 5 grudnia 2007 r. nastąpiło jego zbycie.

Notariusz wziął pod uwagę termin nadania prawa spółdzielczego do lokalu, tj. 7 października 2003 r., dlatego Wnioskodawca musiał złożyć oświadczenie w Urzędzie Skarbowym. Zbycie lokalu było spowodowane tym, że Zainteresowany wraz z żoną nabył w tej samej spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie większe.

Wnioskodawca podkreśla, że w Jego sytuacji przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu miał miejsce dnia 24 lutego 2001 r., natomiast sprzedaż nastąpiła 5 grudnia 2007 r. (20 marca 2008 r. - data przekazania kluczy kupującym, rozliczenie ze spółdzielnią mieszkaniową, otrzymanie reszty pieniędzy) czyli po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie mieszkania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Dlaczego Wnioskodawca wraz z żoną musi ponosić koszty podatku dochodowego jeżeli prawo - ustawa zabraniała spółdzielniom mieszkaniowym nadawania praw własnościowych.

2.

Dlaczego data odbioru, rozliczenia, zameldowania w lokalu, który był zakupiony przez Zainteresowanego wraz z żoną nie jest uznawana przez Urząd Skarbowy.

3.

Co by było, jeżeli Zainteresowany wraz z żoną chciał sprzedać to mieszkanie przed nabyciem prawa własnościowego (7 października 2003 r.) będąc finansowymi i prawnymi właścicielami lokalu.

Zdaniem Wnioskodawcy, brak rozporządzeń w okresie zakupu lokalu nie może wpływać na sytuację prawa własności do lokalu, gdzie istnieją umowy i wpłaty za jego zakup. Data odbioru, rozliczenia ostatecznego ze spółdzielnią mieszkaniową oznacza dla Zainteresowanego i Jego małżonki, że w tym momencie zapłacili cenę za lokal spółdzielni, która odprowadziła podatek i lokal stał się ich własnością. Data 24 lutego 2001 r. jest dla Zainteresowanego i Jego żony datą od której liczą nabycie tego mieszkania, a data aktu notarialnego (5 grudnia 2007 r.) datą sprzedaży).

Zatem - w opinii Wnioskodawcy - podatek od przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości 10% uzyskanego przychodu nie występuje i nie jest On wraz z małżonką zobowiązany do jego zapłaty.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, Wnioskodawca doprecyzował, iż do miesiąca czerwca 2003 r. prawo zabraniało spółdzielniom mieszkaniowym nadawania prawa własności do lokali i dopiero po zniesieniu tego zakazu spółdzielnia przyznała Zainteresowanemu i Jego małżonce spółdzielcze prawo do lokalu.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, że przy spisywaniu aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży mieszkania notariusz przyjął jako datę uzyskania prawa własności, dzień nadania spółdzielczego prawa do lokalu, a nie datę nabycia mieszkania, za którą Zainteresowany uważa dzień podpisania protokołu odbioru lokalu i rozliczenia się z kosztów budowy. Wnioskodawca stoi zatem na stanowisku, że nie powinien płacić podatku dochodowego, gdyż był wraz z małżonką właścicielem mieszkania ponad 5 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zwanej dalej u.p.d.o.f., jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Od 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) u.p.d.o.f., nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu jest między innymi odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlega, w świetle ww. przepisu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej), oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Stosownie do art. 28 ust. 2 u.p.d.o.f. - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - lub lit. e) u.p.d.o.f.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w dniu 24 lutego 2001 r. wspólnie z małżonką dokonał odbioru inwestycji (lokalu mieszkalnego i garażu), a w dniu 5 lipca 2001 r. nastąpiło całkowite rozliczenie kosztów budowy lokalu i garażu. Przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na Zainteresowanego nastąpiło jednak dopiero w 2003 r..

Zgodnie ze wspomnianym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) u.p.d.o.f., źródłem przychodu jest między innymi sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli sprzedaż ta nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, od której upływa pięcioletni termin określony w powołanym przepisie, nie można uznać momentu przekazania Wnioskodawcy i Jego małżonce przedmiotowego lokalu na podstawie protokołu odbioru mieszkania i garażu spisanego w dniu 24 lutego 2001 r.. Za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy liczyć datę 7 października 2003 r. czyli datę ustanowienia i przeniesienia na Wnioskodawcę i żonę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. W związku z tym Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowego lokalu, gdyż dokonana ona została przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lokalu, chyba że przeznaczy środki uzyskane z tej sprzedaży na cele wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e). Wówczas - przy zachowaniu ustawowych warunków - przychód w tej części będzie podlegał zwolnieniu przedmiotowemu określonemu w ww. przepisie.

Tutejszy organ pragnie zauważyć, że Wnioskodawca nie mógłby sprzedać przedmiotowego mieszkania przed dniem 7 października 2003 r., gdyż do tego momentu ani na Niego, ani na Jego małżonkę nie zostało ustanowione własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Tak więc nie byli Oni prawnymi właścicielami tego mieszkania, a co za tym idzie nie mogli dokonać jego zbycia.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego z współwłaścicieli spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich tj. żony Zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl