ILPB2/415-31/08-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-31/08-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani A. K., przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2007 r. (data wpływu 7 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Pismem z dnia 25 marca 2008 r. nr ILPB2/415-31/08-2/MK wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia opisanego stanu faktycznego o informację czy wartość otrzymanego przez Nią, w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mieści się w udziale, jaki przysługiwał jej w majątku dorobkowym małżeńskim. Powyższe zostało uzupełnione w dniu 2 kwietnia 2008 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 4 kwietnia 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 7 sierpnia 2007 r. Wnioskodawczyni sprzedała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, którego jedynym właścicielem stała się w momencie podziału majątku dorobkowego, który miał miejsce w trakcie rozwodu. Zgodnie z wyrokiem sądu z dnia 28 lutego 2007 r. małżeństwo Zainteresowanej zostało rozwiązane przez rozwód, oraz dokonano podziału majątku dorobkowego. W związku z powyższym Wnioskodawczyni została właścicielem ww. mieszkania, nabytego wspólnie z mężem w dniu 3 października 2002 r. na zasadach spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, przekształconego następnie tj. w dniu 20 lutego 2003 r. na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nadto Zainteresowana oświadczyła, że cały wspólny majątek jej i byłego męża uległ podziałowi po 50% i w tym udziale mieści się wartość przedmiotowego mieszkania. Wnioskodawczyni wskazała również, że w związku z dokonaną sprzedażą złożyła oświadczenie w urzędzie skarbowym o wydatkowaniu uzyskanego z odpłatnego zbycia przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód (dochód) uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w opisanym we wniosku stanie faktycznym.

Zdaniem Wnioskodawczyni przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego winien podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r. i podlegać zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 przedmiotowej ustawy, tym bardziej, że Zainteresowana złożyła już oświadczenie o wykorzystaniu środków uzyskanych ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w okresie dwóch lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) dokonano zmiany zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, według art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ma moment nabycia tego prawa. Nie stanowi nabycia rzeczy lub praw majątkowych przyznanie ich na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli podział taki był ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty. Za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które przypadło danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jego nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanego przez daną osobę prawa do lokalu w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki tej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanego przez daną osobę lokalu przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części lokalu, której wartość przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zostało nabyte przez Wnioskodawczynię i jej męża 20 lutego 2003 r. na zasadach wspólności ustawowej. W następstwie przeprowadzonego rozwodu dokonano podziału majątku dorobkowego, w rezultacie czego na rzecz Wnioskodawczyni nastąpiło przysporzenie majątku, które nie przekracza udziału, jaki przysługiwał Jej w majątku dorobkowym. Zatem za datę nabycia całego przedmiotowego mieszkania należy przyjąć datę ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego tj. 20 lutego 2003 r.

W świetle powyższego uzyskany ze sprzedaży ww. lokalu przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl