ILPB2/415-286/14-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-286/14-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2014 r. (data wpływu 7 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 28 listopada 2013 r. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży lokalu mieszkalnego (1), dla którego sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Ów lokal mieszkalny stanowił majątek odrębny Zainteresowanej (ww. lokal mieszkalny to darowizna ze strony matki Wnioskodawczyni dokonana w dniu 12 maja 2011 r.).

Kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości Zainteresowana zamierza przeznaczyć na spłatę należności wynikających z zawartej przez Wnioskodawczynię i małżonka w dniu 20 kwietnia 2011 r. umowy kredytu z bankiem, celem nabycia lokalu mieszkalnego (2), dla którego to lokalu sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą. W lokalu tym Wnioskodawczyni wraz z mężem i dwójką małoletnich dzieci obecnie zaspokajają swoje cele mieszkaniowe. Małżonkowie pozostają w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej, umów majątkowych nie zawierali.

Dodatkowo, Zainteresowana jest właścicielem nieruchomości (3). Owa nieruchomość stanowi majątek odrębny Wnioskodawczyni, nabyty jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Jest to mieszkanie o powierzchni 22 m2, tzw. kawalerka, które obecnie wynajmowane jest osobie trzeciej. Natomiast mąż Zainteresowanej jest właścicielem lokalu mieszkalnego (2), dla którego sąd rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Przedmiotowa nieruchomość stanowi majątek odrębny małżonka Wnioskodawczyni (darowizna z 2012 r. ze strony rodziców, którzy obecnie zamieszkują w tym lokalu).

Zainteresowana planuje w terminie do 30 kwietnia 2014 r. złożyć we właściwym urzędzie skarbowym wraz z zeznaniem rocznym za 2013 r. oświadczenie, PIT-39 wskazując, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie w terminie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Wolą Wnioskodawczyni jest, aby przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zasiliły majątek wspólny małżonków. Następnie, w ww. terminie, Zainteresowana zamierza przekazać przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości (1) na spłatę kredytu, jaki małżonkowie w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej zaciągnęli w 2011 r. na zakup lokalu mieszkalnego (2) (umowa kredytu zawarta została w okresie przed uzyskaniem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (1) w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym i prawnym Wnioskodawczyni składająca wraz z zeznaniem rocznym za 2013 r. oświadczenie, PIT-39, wskazując, że przychód ze sprzedaży nieruchomości zostanie wydatkowany na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych w terminie dwóch lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, a następnie przekazując kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości w ww. terminie na spłatę kredytu (oraz odsetek) zaciągniętego wraz z małżonkiem w okresie przed odpłatnym zbyciem nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego, w którym małżonkowie realizują swoje potrzeby mieszkaniowe, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym bez znaczenia pozostaje fakt, że oboje małżonkowie posiadają w zakresie swego majątku odrębnego inne nieruchomości lokalowe, w których jak wskazano powyżej nie realizują swoich potrzeb mieszkaniowych.

2. Czy w przedstawionej powyżej sytuacji, całość kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości będącej wcześniej majątkiem odrębnym Wnioskodawczyni, podlegać będzie powyżej określonemu zwolnieniu z opodatkowania, jeśli przeznaczona zostanie na spłatę kredytu (oraz odsetek) zaciągniętego przez oboje małżonków w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej na realizację ich własnych celów mieszkaniowych.

Zdaniem Wnioskodawczyni - w odniesieniu do pytania nr 1 - przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego w listopadzie 2013 r. podlegać będzie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie norm art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

W szczególności Wnioskodawczyni zamierza skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych, tj. przeznaczyć przychód ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika i jego małżonka przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) na cele określone w pkt 1.

W niniejszej sprawie bez znaczenia pozostaje fakt, że każdy z małżonków posiada w obrębie swojego majątku odrębnego lokale mieszkalne, w których nie są realizowane cele mieszkaniowe Wnioskodawczyni i Jej małżonka. Zainteresowana wraz z małżonkiem i dwójką małoletnich dzieci zamieszkują od 2011 r. w lokalu, na zakup którego małżonkowie w 2010 r. zawarli umowę kredytu (regularnie spłacanego) i którego część (wraz z odsetkami) zamierzają spłacić z przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości położonej przy ul. Drukarskiej w terminie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie. Powyższe uzasadnia w sposób wystarczający okoliczność, że małżonkowie rzeczywiście zaspokajają własne cele mieszkaniowe w lokalu, na którego zakup zaciągnęli kredyt.

W opinii Wnioskodawczyni, zgodnie z intencją ustawodawcy wyrażoną w ww. normach prawnych, jedynym warunkiem skorzystania z opisanego zwolnienia przedmiotowego jest rzeczywiste przeznaczenie w określonym terminie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości na realizację własnych celów mieszkaniowych. Natomiast sam fakt posiadania przez Zainteresowana i Jej małżonka innych lokali mieszkalnych pozostaje bez znaczenia.

Z kolei - w odniesieniu do pytania nr 2 - Wnioskodawczyni uważa, że powyższą sprawę należy rozpatrywać w oparciu o unormowania art. 31 § 1 oraz § 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788) zgodnie, z którymi z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w trakcie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością majątkową ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Jednakże ustawa stanowi także, że do majątku wspólnego należą w szczególności: dochody z majątku wspólnego jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.

Należy podkreślić, że skoro wolą Wnioskodawczyni jest, aby środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek odrębny zostały włączone do majątku wspólnego małżonków, to ów fakt przemawia za tym, że środki te stanowią odtąd majątek wspólny małżonków.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Zainteresowanej, w przypadku wydatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek odrębny Wnioskodawczyni na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup innej nieruchomości (dokonanej w ramach istniejącej pomiędzy małżonkami wspólności ustawowej małżeńskiej), zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczyć będzie pełnej kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl