ILPB2/415-252/08-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-252/08-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu 1 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest:

* nieprawidłowe - w zakresie sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów,

* prawidłowe - w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza sprzedać część udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka została zawiązana w 2000 r.. Udziały zostały pokryte wkładem niepieniężnym. Przedmiotem aportu było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Wartość przedsiębiorstwa według cen rynkowych została ustalona na 21 000 000 PLN. W zamian za aport małżonkowie otrzymali 210 000 udziałów po 100 PLN o łącznej wartości nominalnej 21 000 000 PLN. Nadwyżka wartości rynkowej wnoszonego aportem przedsiębiorstwa nad jego wyceną majątku trwałego na dzień przekształcenia (20 grudnia 2000 r.) została zaliczona do wartości niematerialnych i prawnych i zawierała m.in. wycenę znaków towarowych oraz marki firmy.

W październiku 2004 r. Walne Zgromadzenie Wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjęło uchwałę o umorzeniu części kapitału zakładowego bez wypłaty środków dla wspólników w liczbie 90 000 o łącznej wartości nominalnej 9 000 000 PLN. Kwota umorzonego kapitału przeznaczona została na:

1.

pokrycie strat bilansowych spółki za lata 2002-2003, oraz

2.

dostosowanie kapitału zakładowego do aktualnej wartości majątku spółki.

Umorzenie nastąpiło bez żadnego wynagrodzenia na rzecz wspólników.

W kontekście powyższego Wnioskodawczyni dodaje, że w latach 2001 - 2003 w kraju nastąpiło osłabienie koniunktury gospodarczej w wielu sektorach, w szczególności w segmencie informatycznym, w którym działa przedsiębiorstwo Zainteresowanej. Odzwierciedleniem tego stanu była przecena spółek notowanych na rynku publicznym, stanowiących punkt odniesienia do wyceny rynkowej firm także niepublicznych. Powyższe było przyczyną podjęcia przez Zgromadzenie Wspólników spółki uchwały o obniżeniu kapitału zakładowego spółki. W chwili obecnej kapitał zakładowy spółki wynosi 12 000 000 PLN i dzieli się na 120 000 udziałów o wartości nominalnej po 100 PLN każdy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób (w jakiej wysokości) należy ustalić koszt uzyskania przychodu w momencie zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pokrytych w roku 2000 wkładem niepieniężnym w formie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zasadą rozliczania wydatków związanych z nabywaniem i obejmowaniem udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, jest to, że wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów rozlicza się dopiero w momencie zbycia tych udziałów lub akcji.

Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 z późn. zm.) w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych przed dniem 1 stycznia 2001 r. w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów.

Zdaniem Zainteresowanej i Jej małżonka kosztem uzyskania przychodów w momencie zbycia udziałów w spółce będzie wartość nominalna objętych udziałów w zamian za aport, tj. kwota 21 000 000 PLN, w takiej proporcji w jakiej pozostaje ilość sprzedawanych udziałów w ogólnej ilości objętych udziałów za wkład niepieniężny.

Nie ma znaczenia dla ustalenia wysokości kosztu uzyskania przychodów umorzenie części udziałów (obniżenie kapitału zakładowego) przeprowadzone w 2004 r..

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* nieprawidłowe - w zakresie sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów,

* prawidłowe - w pozostałym zakresie.

Generalną zasadą rozliczania wydatków związanych z nabywaniem i obejmowaniem udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych jest to, że wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów rozlicza się dopiero w momencie zbycia tych udziałów lub akcji.

Zgodnie z art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 z późn. zm.) w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych przed dniem 1 stycznia 2001 r. w zamian za wkład niepieniężny, koszt uzyskania przychodów określa się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) lub wkładów; zasada ta ma zastosowanie także w przypadku połączenia spółek, o którym mowa w art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 1762 z późn. zm.), zwanej dalej u.p.d.o.f.

Artykuł 17 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956) stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia po dniu 31 grudnia 2003 r. udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, albo wkładów w spółdzielniach, nabytych (objętych) przed dniem 1 stycznia 2004 r., w zamian za wkład niepieniężny, koszty uzyskania przychodów ustala się na podstawie przepisów u.p.d.o.f., w brzmieniu obowiązującym w roku nabycia (objęcia) tych udziałów (akcji) albo wkładów; zasada ta ma także zastosowanie w przypadku połączenia i podziału spółek kapitałowych.

W przedmiotowej sprawie Zainteresowana wraz z mężem objęła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 55 Kodeksu cywilnego w 2000 r.. Tak więc zgodnie z postanowieniami ww. ustaw zmieniających u.p.d.o.f., koszty uzyskania przychodów w związku z odpłatnym zbyciem powyższych udziałów należy ustalić na podstawie przepisów obowiązujących w roku ich objęcia.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 53 u.p.d.o.f., w brzmieniu obowiązującym w 2000 r., za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wartości akcji lub udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny. Jednak w razie zbycia tych udziałów lub akcji albo wkładów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień ich objęcia lub nabycia, są zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów należy ustalić w takiej proporcji, w jakiej pozostaje ilość sprzedawanych udziałów w ogólnej ilości udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), został złożony przez jednego ze wspólników spółki zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych wspólników, a więc męża Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl