ILPB2/415-237/11-4/TR - Powstanie przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku sprzedaży przez małżonków udziałów w nieruchomościach wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-237/11-4/TR Powstanie przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku sprzedaży przez małżonków udziałów w nieruchomościach wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu: 28 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu: 19 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest:

* prawidłowe - odnośnie udziału w nieruchomości, który nie był wydzierżawiany spółce jawnej Wnioskodawcy,

* nieprawidłowe - odnośnie udziału w nieruchomości, który był wydzierżawiany spółce jawnej Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziałów w działkach: nr 2068 stanowiącej niezabudowane grunty oraz nr 2067 zabudowanej budynkami magazynowo-biurowymi oraz dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 i art. 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 9 maja 2011 r., nr ILPP1/443-356/11-2/KG, ILPB2/415-237/11-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów, wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano Zainteresowanego, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem wniosku przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 9 maja 2011 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 13 maja 2011 r.), zaś w dniu 19 maja 2011 r. (data nadania: 18 maja 2011 r.) do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną oraz Pan wraz z żoną w dniu 27 listopada 1990 r. aktem notarialnym nabyli działkę nr 492, zabudowaną budynkiem magazynowo-mieszkalnym, nieruchomości rolnej. Udziały w nabytej nieruchomości wynosiły odpowiednio:

* małżeństwo Pan i Pani 50%,

* małżeństwo Wnioskodawca i Jego żona 50%.

Nabywający zakupili nieruchomość w celach nie związanych z działalnością gospodarczą (z zamiarem przekazania w spadku/darowiźnie dzieciom, bądź też wybudowania swoich domów), a przy zakupie nie służyło im prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (podatek ten został wprowadzony w roku 1993).

W dniu 29 września 2010 r. decyzją burmistrza dokonano podziału ww. nieruchomości, w wyniku którego powstały działki nr 2067 o powierzchni 7.340 m 2 oraz nr 2068 o powierzchni 9.564 m 2. Udziały w każdej z wydzielonych działek nie uległy zmianie i wynoszą odpowiednio:

* małżeństwo Pan i Pani 50%,

* małżeństwo Wnioskodawca i Jego żona 50%.

Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów z dnia 20 października 2010 r. działka o nr 2067 sklasyfikowana jest jako tereny przemysłowe, natomiast działka o nr 2068 jako grunty orne.

Działka o nr 2068 jest niezabudowana i stanowi grunty orne.

Na działce o nr 2067 znajduje się natomiast budynek magazynowo-biurowy, na który poniesiono nakłady, które to nakłady nie stanowią własności właścicieli nieruchomości gruntowej. Nakłady stanowią własność spółki jawnej. Właściciele gruntu (małżeństwo Pan i Pani, i małżeństwo Wnioskodawca i Jego żona) nie ponosili nakładów dających prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Obecnie małżonkowie (Zainteresowany i Jego żona) rozważają sprzedaż 50% udziałów w działce nr 2067 oraz 50% udziałów w działce nr 2068 małżonkom Panu i Pani. Po dokonaniu transakcji małżonkowie Pan i Pani będą jedynymi właścicielami przedmiotowych działek.

Uzupełniając przedmiotowy wniosek Zainteresowany wskazał co następuje.

Wnioskodawca wraz z żoną nie dokonywał sprzedaży nieruchomości w ostatnich 10 latach, natomiast dokonał wraz z żoną darowizny na rzecz córki na podstawie umowy darowizny z dnia 26 lutego 2008 r. nieruchomości KW nr 30.790 działki nr 900/1, 900/2, 900/3 oraz nieruchomości KW nr 30.160. Była to transakcja o charakterze sporadycznym, bez zamiaru powtarzalności.

Gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, natomiast przedmiotowe działki w polityce przestrzennej wyznaczonej w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy znajdują się na terenie określonym jako - istniejąca struktura zainwestowania, obszar o planistycznie przesądzonym przeznaczeniu.

Działka rolna nr 2068 nie ma wydanej decyzji o warunkach zabudowy.

Działka nr 2067 (zabudowana) była przedmiotem dzierżawy. Wnioskodawca wraz z żoną oraz Pan i Pani wydzierżawili spółce jawnej, reprezentowanej w osobach wspólników Zainteresowanego i Pana nieruchomość gruntową o łącznej powierzchni 1,7046 ha, dla której prowadzona była księga wieczysta Kw X, Kw Y w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego. W związku z tytułem współwłasności do nieruchomości wspólników spółki jawnej w osobach Wnioskodawcy i Pana należność kwotowa czynszu im nie przysługiwała (zapis w umowie czynszu - "aby zapobiec fikcji prawnej i formalnej"), natomiast kwota czynszu płatna była w wysokości po 50% do rąk żony Wnioskodawcy i Pani, które nie były wspólniczkami korzystającej spółki.

Dostawa nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia, albowiem pierwsze zasiedlenie nastąpiło w ramach opodatkowania (dzierżawa) na rzecz najmującej Spółki.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem (wydzierżawieniem Spółce), a dostawą upłynie okres ponad dwóch lat.

Sprzedaż nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej, albowiem stanowi jednorazowe (incydentalne) zbycie udziału w nieruchomości nabytej ponad dwadzieścia lat temu do majątku prywatnego małżonków.

Nieruchomość nie była wykorzystywana w indywidualnej działalności gospodarczej, gdyż ani Wnioskodawca, ani Jego żona, nie prowadzą i nie prowadzili indywidualnych działalności gospodarczych. Żona Zainteresowanego nigdy nie prowadziła też działalności w formie spółki. Jedynie Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej, której małżonkowie Wnioskodawca i Jego żona wydzierżawili udział w przedmiotowej nieruchomości. Dzierżawa stanowi odrębne źródło przychodu w odróżnieniu od przychodów z działalności gospodarczej.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Natomiast odnośnie podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziałów w działkach: nr 2068 stanowiącej niezabudowane grunty oraz nr 2067 zabudowanej budynkami magazynowo-biurowymi wydane zostało w dniu 3 czerwca 2011 r. odrębne rozstrzygnięcie nr ILPP1/443-356/11-4/KG.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sprzedaż udziałów w powyższych nieruchomościach przez małżonków Wnioskodawcę i Jego żonę na rzecz Pana i Pani na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nie stanowi przychodu podlegającemu opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a).

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów w powyższych nieruchomościach przez małżonków - Zainteresowanego i Jego żonę - na rzecz Pana i Pani na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, uznaje się za:

* prawidłowe - odnośnie udziału w nieruchomości, który nie był wydzierżawiany spółce jawnej Wnioskodawcy,

* nieprawidłowe - odnośnie udziału w nieruchomości, który był wydzierżawiany spółce jawnej Wnioskodawcy.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 powołanej ustawy, źródłami przychodów są:

* pozarolnicza działalność gospodarcza,

* odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca wraz z żoną oraz Pan wraz z żoną Panią w dniu 27 listopada 1990 r. aktem notarialnym nabyli działkę nr 492, zabudowaną budynkiem magazynowo-mieszkalnym nieruchomość rolną. Udziały w nabytej nieruchomości wynosiły odpowiednio:

* małżeństwo Pan i Pani 50%,

* małżeństwo Wnioskodawca i Jego żona 50%.

W dniu 29 września 2010 r. decyzją burmistrza dokonano podziału ww. nieruchomości, w wyniku którego powstały działki nr 2067 o powierzchni 7.340 m#178; oraz nr 2068 o powierzchni 9.564 m #178;. Udziały w każdej z wydzielonych działek nie uległy zmianie i wynoszą odpowiednio:

* małżeństwo Pan i Pani 50%,

* małżeństwo Wnioskodawca i Jego żona 50%.

Wobec powyższego, za rok nabycia przez Wnioskodawcę objętych zamiarem sprzedaży udziałów w nieruchomościach, należy przyjąć rok 1990. Dodać przy tym należy, iż fakt dokonania późniejszego podziału ww. działki nabytej w 1990 r. na dwie działki nie ma wpływu na ustalenie daty i sposobu nabycia, gdyż istotnym jest pierwotne nabycie rzeczonego udziału w działce przez Wnioskodawcę. Tym samym, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, upłynął z końcem roku 1995.

Z analizy wniosku wynika jednak również, iż Wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej, której małżonkowie - Wnioskodawca i Jego żona - wydzierżawili jeden z przedmiotowych udziałów w nieruchomości.

Z powyższego wynika zatem, iż objęty zamiarem sprzedaży jest udział w nieruchomości, który nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej oraz udział w nieruchomości, który wykorzystywany był przez Zainteresowanego w prowadzonej przez Niego w formie spółki jawnej działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić zatem należy, iż sprzedaż przedmiotowego udziału w nieruchomości, który nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej - ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie i nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej - nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy podlegającego opodatkowaniu źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zamierzonej sprzedaży w tejże części.

Inne będą natomiast skutki podatkowoprawne sprzedaży udziału w nieruchomości, który wykorzystywany był przez Zainteresowanego w prowadzonej przez Niego w formie spółki jawnej działalności gospodarczej.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy nie ma bowiem zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:

* środkami trwałymi,

* składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

* wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Należy zauważyć, iż cyt. powyżej przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wymienia wszystkich przychodów z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy wskazuje na niektóre rodzaje przychodów zaliczanych również do przychodów z działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest fakt jego wykorzystywania w ramach tej działalności.

Zatem, przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nawet niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) stanowią przychód z działalności gospodarczej o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy.

Dotyczy to również sytuacji, gdy przed sprzedażą składnik majątku został wycofany z działalności gospodarczej, a w momencie sprzedaży nie upłynął jeszcze okres sześciu lat, liczonych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie.

Nie można w niniejszej sprawie stracić z pola widzenia transparentności podatkowej spółki osobowej (w tym jawnej), której konsekwencją jest podatkowa neutralność relacji pomiędzy spółką osobową a jej wspólnikami. Spółka osobowa nie jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami tego podatku są wspólnicy tej spółki - pozostaje więc ona transparentna podatkowo. Oznacza to, że co do zasady przesunięcia majątku pomiędzy wspólnikiem spółki osobowej (tj. podatnikiem) a spółką osobową (tj. podmiotem niebędącym podatnikiem) są neutralne z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z faktu, że w świetle podatku dochodowego określony składnik majątku zostaje w dalszym ciągu własnością tego samego podatnika.

Jeżeli zatem ze złożonego wniosku wynika, iż wskazany w nim udział w nieruchomości był wykorzystywany w ramach prowadzonej w formie spółki osobowej (jawnej) pozarolniczej działalności gospodarczej, to przypadająca na Wnioskodawcę kwota uzyskana ze sprzedaży tego udziału stanowić będzie przychód z tej działalności - bez względu na to, czy został ujęty w ewidencji środków trwałych. Wskazać przy tym należy, iż zgodnie z art. 47 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. W myśl natomiast art. 48 § 1 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Powyższe oznacza, iż w prowadzonej w formie spółki osobowej działalności gospodarczej wykorzystywany był w istocie udział w gruncie wraz ze znajdującymi się na nim budynkami, a przychód uzyskany z jego sprzedaży w całości będzie przychodem ze źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia jest fakt, iż wskazany we wniosku udział w nieruchomości był współwłasnością wspólnika spółki i Jego małżonki (niebędącej wspólnikiem). Skoro udział ten przeznaczono na potrzeby powstałej w formie spółki osobowej pozarolniczej działalności gospodarczej, to obowiązek podatkowy związany z uzyskaniem przychodu z jego zbycia powstanie wyłącznie po stronie wspólnika tej spółki. Dochód uzyskany z ww. sprzedaży podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 (zgodnie ze skalą podatkową) lub w art. 30c ust. 1 (19% stawką podatku liniowego) ww. ustawy, stosownie do wybranego przez wnioskodawcę na dany rok podatkowy sposobu opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z tytułu zamierzonej sprzedaży udziału w nieruchomości, który był wydzierżawiany spółce jawnej Wnioskodawcy - a zatem wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - stanowić będzie podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zamierzonej sprzedaży w tejże części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto, zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że przedmiotowy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, został złożony przez jednego ze współwłaścicieli sprzedanych udziałów w nieruchomościach, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy.

Jednocześnie, informuje się, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony, do oceny dokumentów załączonych do wniosku; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego, bądź zdarzenia przyszłego, przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl