ILPB2/415-235/13-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-235/13-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 8 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 kwietnia 2013 r. (data wpływu 26 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest właścicielem gruntu o charakterze rolnym. Zainteresowana grunt nabyła w 2007 r. w ramach powiększenia gospodarstwa rolnego. Wnioskodawczyni nie poniosła nakładów na uzbrojenie gruntu. Zawarła jedynie warunkową umowę ze spółką X na podłączenie energii elektrycznej.

Wnioskodawczyni gruntu nie wykorzystuje i nie wykorzystywała w działalności gospodarczej, w tym również w działalności rolniczej, ani go nie udostępnia i nie udostępniała innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia.

W stosunku do gruntu wydano warunki zabudowy, na zabudowę mieszkaniową, ale wydano je nie z Jej inicjatywy.

Zainteresowana nie dokonywała żadnego podziału nieruchomości.

Poza opisanym gruntem rolnym, Wnioskodawczyni jest w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej współwłaścicielem z mężem, działki ok. 500 m2, w której posiadanie weszli drogą zasiedzenia, oraz domu, w którym zamieszkują.

Zainteresowana nie posiada nieruchomości innych niż wskazane grunty i dom.

Obecnie Wnioskodawczyni rozważa sprzedaż przedmiotowego gruntu rolnego w całości. Ewentualna sprzedaż nastąpi najwcześniej w 2013 r. Zainteresowana nie dokonywała wcześniej sprzedaży gruntów, czy działek.

Zainteresowana prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa księgowego.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku Zainteresowana wskazała, iż:

* z gruntów nabytych w 2007 r. nie były dokonywane dostawy produktów rolnych. W okresie od chwili nabycia grunt leżał odłogiem i nie był wykorzystywany rolniczo,

* nie zostały poniesione żadne nakłady w celu przygotowania gruntu do sprzedaży i nie będą one ponoszone przed sprzedażą. Jedyną czynnością podjętą przez Wnioskodawczynię było zlecenie pośrednikowi w obrocie nieruchomościami poszukiwania nabywcy nieruchomości,

* nie planuje w przyszłości sprzedaży kolejnych gruntów,

* nie prowadzi działalności pozarolniczej w zakresie sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku ewentualnej sprzedaży gruntu rolnego Zainteresowana będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku ewentualnej sprzedaży gruntu rolnego nie będzie Ona zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o PIT, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie (...):

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości oraz ww. praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym.

Zatem jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa wieczystego użytkowania gruntów następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Skoro Zainteresowana grunt nabyła w 2007 r., to jego sprzedaż, która nastąpi po 31 grudnia 2012 r., nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (bo od końca roku, w którym grunt nabyła, tj. od 31 grudnia 2007 r., do dnia sprzedaży upłynie 5 lat), chyba że sprzedaż wchodziłaby w zakres prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej.

Sprzedaż gruntu nie będzie zaś elementem prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej ze względów wskazanych poniżej.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

a.

wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b.

(...),

c.

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły (...).

Zatem w celu uznania działań podatnika za działalność gospodarczą działania te powinny spełniać jednocześnie przesłanki ciągłości i zorganizowania.

Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000, organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek.

Ewentualna sprzedaż gruntu przez Wnioskodawczynię nie będzie miała charakteru zorganizowanego, a będzie to sprzedaż incydentalna. Nie poniosła bowiem nakładów na podniesienie wartości gruntu (jak np. doprowadzenie mediów, ogrodzenie, budowa drogi, itp.) ani innych zorganizowanych prac, które mogłyby świadczyć o prowadzeniu przez Nią działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Jest jedynie stroną warunkowej umowy z X. Warunkiem doprowadzenia energii elektrycznej do gruntu jest wydzielenie działki pod budowę stacji transformatorowej lub ustanowienie służebności wyodrębnionego pomieszczenia w przypadku stacji wbudowanej oraz zarezerwowanie pasów wolnych od zabudowy i przeszkód terenowych dla linii energetycznych prowadzących do stacji. Warunki te nie zostały spełnione i w najbliższym czasie Zainteresowana nie zamierza ich spełnić.

W stosunku do gruntu wydano wprawdzie warunki zabudowy, ale wydano je nie z inicjatywy Wnioskodawczyni.

Jej działania w stosunku do gruntu nie mają zatem charakter zorganizowanego. Na to, kiedy działania właściciela mają taki charakter, wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, który w wyroku z dnia 27 czerwca 2012 r. (sygn. I SA/Ol 232/12) uznał, że: "W szczególności należy zwrócić uwagę, że Skarżący dokonywał systematycznych transakcji w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości. (...) Ponadto, Skarżący ogłaszał informacje o oferowanych do sprzedaży nieruchomościach w Internecie, za pośrednictwem strony internetowej. Z ustaleń organów wynikało zatem, iż działania podejmowane przez Skarżącego miały charakter zawodowy, podejmowane były w sposób zorganizowany i planowany, co świadczy o tym, że była to działalność gospodarcza".

Kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Przy czym, do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Zainteresowana nie ma natomiast planów wykonywania w stosunku do nieruchomości zorganizowanych czynności o powtarzalnym charakterze, bo jest właścicielem tylko jednej nieruchomości (poza domem, w którym z mężem mieszka, i poza gruntem, w którego posiadanie weszli z mężem drogą zasiedzenia, dom i ten grunt są współwłasnością Wnioskodawczyni i męża).

Zainteresowana nie posiada innych gruntów i nie zamierza ich nabywać.

Wpływu na kwalifikację sprzedaży przez Nią gruntu nie ma fakt, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia ksiąg i doradztwa księgowego, bo prowadzenie ksiąg to działalność całkowicie odmienna od obrotu nieruchomościami.

Z powyższych względów zasadne będzie potraktowanie ewentualnego zbycia przez Wnioskodawczynię gruntu jako sprzedaży majątku prywatnego, nie związanego z działalnością gospodarczą.

Reasumując, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż przez Zainteresowaną gruntu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołany w treści wniosku wyrok sądu administracyjnego nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując treści tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl