ILPB2/415-21/13-2/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-21/13-2/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2013 r. (data wpływu 10 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia rocznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia rocznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2012 r. Wnioskodawca objął udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości i udziału we własności nieruchomości, niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. W zamian za wniesiony wkład, Wnioskodawca otrzymał udziały w spółce o wartości nominalnej niższej niż wartość wkładu niepieniężnego odpowiadająca Jego wartości rynkowej. Nadwyżka wartości wkładu (agio) została przelana na kapitał zapasowy spółki. Ponadto, wartość nominalna objętych udziałów była niższa niż wartość wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na nabycie przedmiotu wkładu wniesionego na pokrycie udziałów.

W 2012 r. Wnioskodawca dokonał również zbycia udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zakresie której to czynności po stronie Wnioskodawcy powstał przychód przewyższający koszty z tytułu tej czynności w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych możliwe jest zadeklarowanie w stosunku do przedmiotowej czynności objęcia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny kosztów w wysokości wyższej od wysokości przychodów z tytułu tej czynności.

2.

Czy w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych powstałe na gruncie przedmiotowej czynności objęcia udziałów przychody oraz koszty (o wysokości wyższej niż przychody) podlegają zsumowaniu odpowiednio z przewyższającymi koszty przychodami oraz z kosztami powstałymi na gruncie wskazanej czynności zbycia udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z pózn. zm; dalej u.p.d.o.f.), źrodłami przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Przychody z opisywanego w niniejszej sprawie objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny, jak i ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zaliczane są w art. 17 ust. 1 u.p.d.o.f. do przychodów z kapitałów pieniężnych (odpowiednio w art. 17 ust. 1 pkt 9 i art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f.). Dochody z obydwu czynności podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem zgodnie z art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., który stanowi, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Ad. 1.

W odniesieniu do określenia wysokości dochodów, przychodów i kosztów powstałych na gruncie omawianego objęcia udziałów należy wskazać, że w myśl art. 30b ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.f., dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym. Znajdujący w niniejszej sprawie zastosowanie art. 22 ust. 1e pkt 3 u.p.d.o.f. stanowi, że w przypadku objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W niniejszej sprawie w zamian za wniesiony wkład Wnioskodawca otrzymał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością o wartości nominalnej niższej niż wartość wkładu niepieniężnego odpowiadająca jego wartości rynkowej. Wartość nominalna objętych udziałów była jednocześnie niższa niż w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie przedmiotu wkładu wniesionego na pokrycie udziałów. Skoro zatem za przychód z omawianej czynności objęcia udziałów uważa się wartość nominalną udziałów, a za koszt wydatki na nabycie składników majątku podatnika będących przedmiotem wkładu jak wskazano powyżej, to w niniejszej sprawie koszty z tytułu czynności objęcia udziałów przewyższą przychód Wnioskodawcy z tej czynności w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30b ust. 6 u.p.d.o.f., po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy. Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 u.p.d.o.f., w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Zdaniem Wnioskodawcy, istnieje więc możliwość zadeklarowania w stosunku do omawianej czynności objęcia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, kosztów w wysokości wyższej od wysokości przychodów w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie przeczy temu kształt formularza PIT-8C, dotyczącego informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. W jego części F, obejmującej między innymi dochody z objęcia udziałów jak w niniejszej sprawie, umieszczono dla każdej z wymienionych tam czynności (w tym objęcie i zbycie udziałów) rubrykę "przychód" oraz "koszty". Przede wszystkim jednak, umożliwiono tam takie wykazanie strat podatkowych, wynikających z faktu przewyższenia kosztów przez przychody.

Na potwierdzenie powyższych też warto powołać orzecznictwo dotyczące możliwości powstania straty, jako równoznacznej z faktem przewyższenia kosztów przez przychody. Przykładowo, w piśmie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 13 czerwca 2005 r., nr OG/005/45/PDII/12/2005 wskazano, że "jeżeli zatem w chwili objęcia akcji spółki "C" wartość nominalna objętych akcji będzie niższa niż wydatki na nabycie (objęcie) akcji wnoszonych aportem, to powstanie strata podatkowa ze źródła przychodów". Z kolei w uzasadnieniu wyroku WSA w Gdańsku z dnia 12 października 2010 r. I SA/Gd 505/10, wydanego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych podniesiono, iż w przypadku zaś gdy wartość przychodu, ustalona na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p będzie niższa niż wartość kosztów poniesionych w związku z objęciem udziałów (akcji) - strona poniesie stratę". Również w dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 27 sierpnia 2008 r. ILPB3/423-315/08-4/HS, wskazano, że "z opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż nieruchomość gruntowa została przez Spółkę zakupiona za kwotę 1,5 mln zł, natomiast wartość nominalna objętych w zamian za nią udziałów wynosić będzie 1 mln zł. Jeżeli podana przez Spółkę cena zakupu gruntu stanowi jednocześnie jego wartość początkową, to na tej operacji Spółka rzeczywiście poniesie stratę". Oba ostatnie dokumenty dotyczą podatku dochodowego od osób prawnych, lecz zdaniem Wnioskodawcy mogą mieć posiłkowe znaczenie również w niniejszej sprawie.

Ad.2.

Odnośnie tego, czy powstałe na gruncie przedmiotowej czynności objęcia udziałów przychody oraz koszty (o wysokości wyższej niż przychody) podlegają w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych zsumowaniu odpowiednio z przewyższającymi koszty przychodami oraz z kosztami powstałymi na gruncie czynności zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy zauważyć co następuje.

Artykuł 45 ust. 1a pkt 1 uopdf stanowi, że w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b u.p.d.o.f. Opodatkowanie, w tym wysokość dochodów z obu omawianych czynności regulowane jest we wskazanym art. 30b u.p.d.o.f., jak podniesiono wcześniej. W kontekście wysokości tych dochodów trzeba powtórzyć za przedstawicielami doktryny, że "dochodem ze źródeł, określonych komentowanym przepisem jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów ze wszystkich tych źródeł nad sumą kosztów ich uzyskania" (W. Nykiel. K. Koperkiewicz-Mordel A. Huchla et.al., Biblioteka Podatkowa, LexPolonica, komentarz do art. 30b u.p.d.o.f.). W art. 9 ust. 2 u.p.d.o.f. wskazano wprost, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zarówno przychody z objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mieszczą się w zakresie jednego źródła przychodów (i obydwie czynności podlegają opodatkowaniu 19% podatkiem liniowym zgodnie z art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f.).

Zatem na podstawie powyższych uwag można stwierdzić, że dochód Wnioskodawcy z omawianych źródeł w 2012 r. stanowi nadwyżka sumy przychodów wynikających ze zbycia udziałów i z objęcia udziałów nad sumą kosztów uzyskania każdego z przychodów. Wobec tego, zdaniem Wnioskodawcy, powstałe na gruncie przedmiotowej czynności objęcia udziałów przychody oraz koszty (o wysokości wyższej niż przychody) podlegają w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych zsumowaniu odpowiednio z przewyższającymi koszty przychodami oraz z kosztami powstałymi na gruncie czynności zbycia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dochód podatnika wyliczony zostaje całościowo, dopiero po zsumowaniu kosztów i przychodów ze wszystkich czynności.

Potwierdza to fakt, iż w samym formularzu PIT-8C istnieje konieczność zsumowania przychodów i kosztów w odniesieniu do wskazanych tam przychodów z kapitałów pieniężnych (w tym zbycia i objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną). Dopiero na podstawie tych sum można wyliczyć całościowy dochód podatnika.

Pomocniczo można na poparcie tej tezy wskazać też treść pisma Urzędu Skarbowego Łódź -Środmieście z dnia 23 stycznia 2006 r. nr I-1/413/60/4/2006/ZL, gdzie uznano, że "dochód osiągnięty przez podatnika z tytułu samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej winien być pomniejszony o stratę poniesioną z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej osób fizycznych." Warto też odwołać się pośrednio do interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 3 sierpnia 2012 r., sygn. IPTPB2/415 -304/12-4/Kr, gdzie wskazano, że " (...) w związku z przyjętymi przez ustawodawcę zasadami opodatkowania dochodów i rozliczania straty z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o., odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, jest możliwe łączenie tych dochodów czy strat, oraz wzajemne odliczanie straty z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających od dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o."

Zatem, wskutek opisywanego zsumowania w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych kosztów i przychodów z objęcia i zbycia udziałów, dochód Wnioskodawcy za rok 2012 będzie niższy niż w przypadku nieuwzględnienia objęcia udziałów.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, na zadane pytania należy odpowiedzieć twierdząco.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei, w myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Natomiast w świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Na podstawie art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy dochodem, o którym mowa w art. 30b ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów w spółkach mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Zapisy art. 22 ust. 1e ww. ustawy określają, że w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9, w wysokości:

1.

wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,

2.

wartości:

a.

nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć,

b.

określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

c.

określonej zgodnie z ust. 1f, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,

3.

faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

W myśl art. 22 ust. 1i cytowanej ustawy, jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1e. Zatem koszty uzyskania przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej, jak zostało wskazane powyżej, ustala się na dzień objęcia udziałów, zgodnie z art. 22 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem tego, co jest przedmiotem wkładu niepieniężnego, za który zostały one objęte.

Ponadto, jeżeli podatnik w związku z objęciem udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci m.in. nieruchomości poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów, osiągnięty przychód w wysokości nominalnej wartości objętych za wkład udziałów może pomniejszyć o te wydatki, o ile posiada dokumenty potwierdzające ich poniesienie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w 2012 r. Wnioskodawca objął udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości i udziału we własności nieruchomości, niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. W zamian za wniesiony wkład, Wnioskodawca otrzymał udziały w spółce o wartości nominalnej niższej niż wartość wkładu niepieniężnego odpowiadająca Jego wartości rynkowej. Nadwyżka wartości wkładu (agio) została przelana na kapitał zapasowy spółki. Ponadto, wartość nominalna objętych udziałów była niższa niż wartość wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę na nabycie przedmiotu wkładu wniesionego na pokrycie udziałów.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż istnieje możliwość zadeklarowania w stosunku do omawianej czynności objęcia udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, kosztów w wysokości wyższej od wysokości przychodów w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych.

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14, i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy (art. 30b ust. 6 ww. ustawy).

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy).

W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany objął udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny. Koszty z tytułu ww. czynności przewyższą przychód. W tym samym roku podatkowym Wnioskodawca dokonał również zbycia udziałów innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w zakresie której to czynności po stronie Wnioskodawcy powstał przychód przewyższający koszty z tytułu tej czynności w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się również należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

W omawianym przypadku zarówno objęcie jak i zbycie udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mieszczą się w ramach tego samego źródła przychodów, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w zeznaniu rocznym PIT-38 należy zsumować wszystkie przychody, jak i koszty uzyskania tych przychodów w odniesieniu do każdej czynności dokonanych w roku podatkowym przez Wnioskodawcę w zakresie kapitałów pieniężnych.

Powyższe potwierdza konstrukcja formularza PIT-38 w powiązaniu z PIT-8C. W części F formularza PIT-8C należy wykazać przychody (kolumna b) i koszty uzyskania przychodu (kolumna c), w odniesieniu do objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (poz. 5) oraz w odniesieniu do odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (poz. 4), dokonać ich zsumowania, a dopiero następnie wykazać dochód (kolumna d=b-c) bądź stratę (kolumna e=c-b) z danego źródła.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl