ILPB2/415-198/07-4/PW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-198/07-4/PW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez Pełnomocnika - radcę prawnego - Pana A.O. przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 30 listopada 2007 r. (data wpływu 4 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 21 marca 2001 r. Wnioskodawca nabył nieruchomość rolną, oznaczoną w planie zagospodarowania gminy jako przeznaczoną pod aktywizację gospodarczą.

Dnia 10 września 2002 r. Wnioskodawca zobowiązał się do darowizny części nieruchomości na rzecz gminy, w związku z wyznaczeniem przebiegu drogi publicznej na tej części. Do nieodpłatnego przeniesienia tej części nieruchomości na rzecz gminy doszło w dniu 17 maja 2004 r. Tego samego dnia Wnioskodawca zawarł umowę zamiany innej części nieruchomości z osobą fizyczną.

W wyniku tych działań Wnioskodawca jest obecnie właścicielem nieruchomości o powierzchni mniejszej niż pierwotnie nabyta.

Następnie Wnioskodawca dokonał nowego podziału posiadanej nieruchomości na działki, dla których gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy, odmienną od pierwotnego planu zagospodarowania (zabudowa mieszkalna - szeregowa).

W związku ze zmianą warunków zabudowy Wnioskodawca zamierza zbyć posiadane działki gruntu.

Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, że w dniu 17 maja 2004 r. nabył łącznie 16 działek zapisanych w dwóch księgach wieczystych - po 8 działek w każdej księdze.

W wyniku dokonanego w późniejszym terminie nowego podziału geodezyjnego wydzielono nowe działki, obejmujące swymi granicami części już posiadanych oraz nabytych działek w dniu 17 maja 2004 r. Zdaniem Wnioskodawcy nowy podział nie pozwala na ustalenie granicy między poprzednio posiadanymi a następnie nabytymi działkami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż poszczególnych działek będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec nabycia działki przed końcem 2001 r.

Zdaniem Wnioskodawcy nabycie działki w drodze zamiany nie stanowi podstawy dla określenia daty nabycia tej części w dacie zawarcia umowy. Część ta, zdaniem Wnioskodawcy, nie stanowi bowiem odrębnej nieruchomości, wobec włączenia jej do posiadanej już nieruchomości oraz nowym wytyczeniem granic działek.

Stanowi to, w ocenie Wnioskodawcy, jedynie wzbogacenie posiadanej rzeczy, które to wzbogacenie, jako jej część składowa dzieli los nieruchomości pierwotnej. Zatem, za datę nabycia całości nieruchomości uznać należy dzień 21 marca 2001 r. Wobec powyższego zbycie działki utworzonej w wyniku nowego podziału będzie wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, jako zbycie nieruchomości dokonane po upływie 5 lat licząc od końca roku podatkowego od jej nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W związku z powyższym, przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Istotna dla rozpatrywanej sprawy jest kwestia, od kiedy należy liczyć bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zatem ustalić moment uzyskania przez Wnioskodawcę prawa własności nieruchomości, nabytej w drodze zamiany.

W tej kwestii należy odwołać się do przepisów Kodeksu cywilnego, regulujących umowę zamiany. Zgodnie z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Stosownie do art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Odnosząc postanowienia wyżej cytowanych przepisów do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że do uzyskania przez Wnioskodawcę prawa własności nieruchomości nabytej w drodze zamiany doszło w dniu 17 maja 2004 r.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. uległy zmianie zasady opodatkowania przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., podatek od przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

W związku z tym przychód osiągnięty ze sprzedaży tych części nieruchomości, które zostały nabyte w 2004 r. będzie podlegał opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku ich zbycia przed 2010 r.

Jeżeli sprzedawana nieruchomość będzie składała się zarówno z części nabytej w 2001 r. jak i w 2004 r. - przychód podlegający opodatkowaniu należy ustalić proporcjonalnie w takiej wysokości w jakiej powierzchnia części działki nabytej w 2004 r. odnosi się do powierzchni całej nieruchomości.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl