ILPB2/415-182/09-2/WM - W jaki sposób należy rozliczyć dla celów podatkowych zyski wspólników z tytułu udziału w spółce komandytowej, biorąc pod uwagę przepisy prawa podatkowego oraz zapisy umowne w zakresie udziału w zysku tej spółki?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-182/09-2/WM W jaki sposób należy rozliczyć dla celów podatkowych zyski wspólników z tytułu udziału w spółce komandytowej, biorąc pod uwagę przepisy prawa podatkowego oraz zapisy umowne w zakresie udziału w zysku tej spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania przychodów wspólników spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania przychodów wspólników spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest komplementariuszem spółki komandytowej. Poza Wnioskodawcą w spółce tej uczestniczy jeszcze dwóch wspólników na prawach komplementariusza oraz sześciu wspólników na prawach komandytariusza. W umowie spółki określono udział wspólników w zysku spółki w następujący sposób:

a.

niezależnie od uczestnictwa w zysku spółki wypłacanego na podstawie lit. b, każdemu z komplementariuszy zostanie wypłacona z zysku kwota w wysokości x zł; wypłacona kwota pomniejsza zysk, w którym uczestniczą wspólnicy na zasadach określonych w lit. b poniżej,

b.

w pozostałym do podziału zysku wspólnicy uczestniczą w sposób określony procentowo.

Równocześnie ustalono, iż w stratach spółki wspólnicy uczestniczą w ten sam sposób co w zysku spółki. Ponadto umowa spółki przewiduje możliwość wypłat zaliczek na poczet przewidywanego zysku za rok obrotowy. W związku z tym wspólnicy przewidują comiesięczne wypłaty zaliczek na poczet przewidywanego zysku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób należy rozliczyć dla celów podatkowych zyski wspólników z tytułu udziału w spółce komandytowej, biorąc pod uwagę przepisy prawa podatkowego oraz zapisy umowne w zakresie udziału w zysku tej spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy, zasady udziału wspólników w zysku spółki komandytowej reguluje Kodeks spółek handlowych (dalej jako "k.s.h."). Zgodnie z art. 123 k.s.h. komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej. Z kolei zgodnie z art. 51 § 1 w związku z art. 103 k.s.h. komplementariusz ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Przepisy dotyczące podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej mają jednak charakter dyspozytywny. Wspólnicy spółki mogą zatem w dowolny sposób uregulować zasady dotyczące podziału i wypłaty zysku.

Ponieważ spółka komandytowa jest osobową spółką prawa handlowego i tym samym nie posiada osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego, podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. W związku z faktem, iż wspólnikami przedmiotowej spółki są wyłącznie osoby fizyczne, dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej jako u.p.d.o.f). Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W świetle przywołanych przepisów, uzyskane przez spółkę komandytową przychody oraz poniesione koszty uzyskania przychodów podlegają rozliczeniu u jej wspólników proporcjonalnie do ich prawa w udziale w zysku. Natomiast dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowej, dla jej wspólnika będącego osobą fizyczną będzie stanowił dochód podlegający opodatkowaniu.

Mając na uwadze przywołane przepisy, jak i zasady podziału zysku wyrażone w umowie spółki komandytowej, comiesięczne wypłaty zaliczek na poczet zysku spółki powinny być dokonywane w pierwszej kolejności w równych częściach pomiędzy trzech komplementariuszy spółki (w tym Wnioskodawcę), aż do osiągnięcia przez każdego z nich umownego zysku w kwocie x zł. Zysk osiągany w tym czasie przez spółkę rozliczany będzie stosownie do wcześniejszych uwag - przychody i koszty uzyskania przychodów podlegać będą rozliczeniu u trzech wspólników - komplementariuszy, a uzyskany w ten sposób dochód podlegać będzie opodatkowaniu u tych trzech wspólników.

Dopiero po osiągnięciu przez każdego z komplementariuszy określonego poziomu zysku, dalsze zyski generowane przez spółkę wypłacane będą wg odpowiednich udziałów procentowych pomiędzy wszystkich wspólników.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, do czasu osiągnięcia określonego zysku, opodatkowaniu z tytułu udziału w spółce komandytowej podlegać będą tylko komplementariusze spółki. Natomiast komandytariusze spółki nie będą uczestniczyli w tej części zysku, która jest zagwarantowana w umowie dla każdego komplementariusza, tym samym nie będą wykazywali dochodu i nie będą podlegali opodatkowaniu z tytułu udziału w spółce komandytowej przypadającego w myśl zapisów umowy tylko i wyłącznie komplementariuszom.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego z komplementariuszy spółki, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych wspólników spółki komandytowej.

Jednocześnie informuje się, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa Minister Finansów na pisemny wniosek zainteresowanego wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Treść art. 3 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Natomiast przez ustawy podatkowe zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Analiza przedstawionej sprawy wskazuje, że przedmiot zapytania dotyczy zarówno stosowania przepisów prawa podatkowego, jak i stosowania przepisów ustaw niepodatkowych - w tym przypadku ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Tutejszy Organ, wydał przedmiotową interpretację indywidualną w oparciu o przepisy podatkowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl