ILPB2/415-180/12-4/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-180/12-4/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2012 r. (data wpływu 21 lutego 2012 r.), uzupełnionym w dniach 11 maja 2012 r. (data uiszczenia brakującej opłaty) oraz 14 maja 2012 r. (data wpływu pisma do tut. Organu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości oraz podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości zabudowanej.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz 14f § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 2 maja 2012 r. nr ILPP1/443-160/12-2/AWa, ILPB2/415-180/12-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 2 maja 2012 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 8 maja 2012 r.), zaś w dniu 11 maja 2012 r. (data uiszczenia brakującej opłaty oraz nadania odpowiedzi w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego) Wnioskodawczyni uzupełniła przedmiotowy wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 23 marca 2004 r. na mocy aktu notarialnego mąż Wnioskodawczyni dokonał do majątku wspólnego zakupu nieruchomości gruntowej, tj. działki budowlanej o powierzchni 0,1136 ha. Następnie wniósł on o odłączenie przez sąd rejonowy zakupionej działki budowlanej do nowej księgi wieczystej, z wpisem własności na rzecz małżonków na prawach wspólności ustawowej. Przedmiotowa działka budowlana została zakupiona w celu i z zamiarem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny Zainteresowanej. Na działce tej planowano wybudować budynek mieszkalny w zabudowie szeregowej obejmujący trzy segmenty z myślą, iż w jednym z segmentów będą mieszkać małżonkowie, zaś Ich dzieci (córka i syn) w przyszłości w dwóch pozostałych segmentach.

Małżonkowie rozpoczęli budowę budynku po otrzymaniu pozwolenia na budowę, co nastąpiło decyzją z dnia 3 kwietnia 2006 r. Budowa trwa do dnia dzisiejszego. Prace budowlane są na ukończeniu, ale nie doszło jeszcze do zgłoszenia zakończenia budowy.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat sytuacja finansowa małżonków uległa pogorszeniu, a osiągane dochody zmniejszyły się, co zmusiło Ich obecnie do weryfikacji i konsekwencji rezygnacji z wcześniejszych planów zamieszkania wraz z dziećmi w tym budynku. Ponieważ budynek jest 3-rodzinny bardzo utrudniona byłaby jego sprzedaż w całości jednemu nabywcy. Małżonkowie przystąpili więc do podzielenia działki na trzy części, z których każda obejmowałaby jeden z segmentów. Następnie małżonkowie planują dokonać sprzedaży oddzielnie tak wydzielonych nieruchomości gruntowych wraz z wybudowanymi na nich budynkami (segmentami). Zamierzają Oni zgłosić fakt zakończenia budowy zanim przystąpią do sprzedaży. W zależności od potrzeb finansowych i możliwości znalezienia nabywcy, który zapłaci oczekiwaną przez małżonków cenę, zamierzają Oni sprzedać jedną, dwie lub nawet wszystkie trzy części nieruchomości.

Zainteresowana podaje, iż nie prowadziła, jak również nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jestem zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Mąż Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jednak działalność ta nie jest i nigdy nie była w jakikolwiek sposób związana z obrotem nieruchomościami. W zakresie tej działalności gospodarczej znajduje się sprzedaż hurtowa owoców i warzyw. Przedmiotowa nieruchomość nigdy nie służyła mężowi Zainteresowanej do celów związanych z działalnością gospodarczą. Nie była ona również składnikiem majątkowym (środkiem trwałym) w tej działalności. Koszty poniesione na nabycie gruntu, jak i wybudowanie budynku, nie stanowiły kosztów prowadzenia działalności gospodarczej męża Wnioskodawczyni. Nieruchomość ta zawsze traktowana była jako majątek prywatny małżonków, który miał służyć zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych Ich rodziny.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w związku z podziałem nieruchomości i sprzedażą wydzielonych części obejmujących grunt zabudowany segmentem Wnioskodawczyni stanie się z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

2.

Czy z tytułu sprzedaży wydzielonych działek budowlanych Zainteresowana będzie zobowiązana zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, czy też taka sprzedaż nie jest objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi upływ pięciu lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej nieruchomości.

3.

Czy termin pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, należy liczyć w przypadku ewentualnej sprzedaży od daty zakupu nieruchomości gruntowej, czy od daty wybudowania budynku i zgłoszenia tego faktu do odpowiedniego organu.

Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania drugie i trzecie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania pierwszego w przedmiocie podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni - w odniesieniu do pytania drugiego - zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W przedmiotowej sprawie mają więc zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W opinii Zainteresowanej, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2007 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlega przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. A contrario odpłatne zbycie nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie nie podlega opodatkowaniu zgodnie z ww. ustawą.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego sprzedaż wydzielonych nieruchomości będzie zwolniona z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na fakt, iż będzie miała miejsce po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia nieruchomości, tj. 2004 r.

W odniesieniu do pytania trzeciego, zdaniem Zainteresowanej, termin 5-letni od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia nieruchomości należy liczyć od dnia nabycia nieruchomości gruntowej. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej również: PIT) nie zawiera definicji nieruchomości, należy skorzystać z definicji zawartej w Kodeksie cywilnym, w szczególności w art. 46 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Zdaniem Wnioskodawczyni, grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Oznacza to, że własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Ponadto, w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy, jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku stanowiącego jego część składową. W opinii Zainteresowanej, taka transakcja jest zresztą niedopuszczalna w świetle przepisów Kodeksu cywilnego. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku PIT, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. W związku z tym bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 nie może być odrębnie liczony dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawczyni, datą nabycia nieruchomości, od której liczy się 5-letni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 jest więc data nabycia gruntu, nie zaś data wybudowania budynku, czy data przystąpienia do jego użytkowania. W opinii Zainteresowanej, w omawianym zdarzeniu przyszłym sprzedaż zabudowanej nieruchomości nie będzie więc opodatkowana podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl