ILPB2/415-138/14-4/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-138/14-4/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z 24 kwietnia 2014 r. (data wpływu 28 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia akcji w celu umorzenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia akcji w celu umorzenia.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z 18 kwietnia 2014 r. nr ILPB2/415-138/14-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano 18 kwietnia 2014 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło 23 kwietnia 2014 r.), zaś 28 kwietnia 2014 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 25 kwietnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 20 grudnia 2013 r. została podpisana umowa zbycia akcji celem umorzenia pomiędzy Wnioskodawcą - jako zbywcą akcji - oraz Spółką akcyjną.

Na mocy tej umowy zbywca sprzedaje, a Spółka kupuje celem umorzenia, pod warunkiem podjęcia uchwały NZWA o wyrażeniu zgody na nabycie akcji celem umorzenia, wszystkie imienne akcje spółki będące w posiadaniu zbywcy.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy wyraziło 23 grudnia 2013 r. zgodę na nabycie akcji celem umorzenia.

Spółka zapłaci zbywcy cenę w 8 równych ratach. Raty płatne będą odpowiednio w terminie do 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku. Natomiast pierwsza rata zostanie zapłacona w terminie do 9 stycznia 2014 r.

Za datę zapłaty każdej raty uznaje się datę obciążenia rachunku bankowego Spółki. Wraz z zapłatą każdej raty zostanie zapłacona kwota odsetek w wysokości 3,5% naliczona do daty zapłaty od wartości raty i pozostałej do zapłaty kwoty.

Strony przewidziały zapłatę odsetek jako jeden z elementów wynagrodzenia z tytułu sprzedaży akcji.

Strony dopuszczają możliwość wcześniejszej spłaty ceny przez Spółkę.

W przypadku zwłoki w płatności którejkolwiek z rat zbywca ma prawo naliczyć odsetki ustawowe od zaległej kwoty od terminu zapłaty do daty zapłaty.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Kiedy będzie wymagalny podatek dochodowy od osób fizycznych od zbycia akcji celem ich umorzenia w przypadku gdy zapłata za umarzane akcje dokonywana będzie w ratach. Czy podatek będzie wymagalny w dniu 23 grudnia 2013 r. kiedy NWZA Spółki wyraziło zgodę na nabycie akcji celem ich umorzenia, wypełniając tym samym warunek zawarcia umowy zbycia akcji. Czy będzie wymagalny w datach otrzymania kolejnych rat zapłaty za zbyte akcje.

2. Czy prawidłowym będzie potrącanie przez nabywcę akcji (Spółkę) zaliczek podatku dochodowego i pomniejszanie o nie wynagrodzenia zbywcy. Czy też podatek ten powinien rozliczyć zbywca w zeznaniu rocznym.

3. Jak opodatkowane będą odsetki umowne od rozbicia płatności na raty za zbyte przez Wnioskodawcę raty.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku umorzenia dobrowolnego (zbycia akcji celem ich umorzenia) dochodzi do zaistnienia dwóch niezależnych czynności prawnych.

W pierwszej kolejności mamy do czynienia ze zbyciem udziałów przez wspólnika na rzecz spółki, a w drugiej - z umorzeniem tych udziałów przez spółkę.

Tytułem do uzyskania przychodu przez wspólnika jest odpłatne zbycie akcji z którego powstaje przychód w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o p.d.o.f., tj. z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Zgodnie z tym artykułem za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód z tytułu zbycia akcji uzyskuje się nie w momencie podpisania umowy zbycia akcji (20 grudnia 2013 r.), lub w zasadzie w dacie spełnienia warunku jej zawarcia, tj. wyrażenia zgody NWZA na zawarcie tej umowy (23 grudnia 2013 r.), lecz w momencie gdy zgodnie z umową przypadają ustalone w niej poszczególne raty płatności za zbyte akcje, tj. odpowiednio 9 stycznia 2014 r., 30 czerwca 2014 r., 31 grudnia 2014 r., 30 czerwca 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 30 czerwca 2016 r., 31 grudnia 2016 r. i 30 czerwca 2017 r. Dopiero bowiem w tych datach należność za zbycie akcji staje się należna dla Wnioskodawcy w kwotach ustalonych w umowie.

Jeśli natomiast Spółka dokona wcześniejszej spłaty należności za zbyte akcje lub spłaci większe od ustalonych kwoty w dacie dokonania tych zapłat.

Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko takie znajduje swoje potwierdzenie w wyroku WSA w Rzeszowie z 19 marca 2013 r. I SA/Rz 73/13 który stwierdził że: "Przychodem należnym", o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f., jest wymagalna kwota należności przysługująca podatnikowi z tytułu zbycia akcji, przy czym - co wynika wprost z treści tego przepisu - bez znaczenia jest okoliczność, czy podatnik przychód ten faktycznie otrzymał. Innymi słowy przychód powstaje, kiedy podatnik może się domagać, aby stanowiąca go kwota została mu wypłacona. W celu ustalenia, kiedy podatnik uzyska przychód istotna jest więc data, w której wynikający z umowy obowiązek spełnienia świadczenia (dokonania zapłaty) powinien nastąpić".

Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 6 września 2012 r. I SA/Po 503/12, który stwierdził że: "Podatnik dokonując planowanego zbycia udziałów w okolicznościach takich, jak opisane we wniosku o interpretację, uzyska przychód z tego tytułu odpowiednio w datach wymagalności (z upływem terminu płatności) poszczególnych części przysługującej mu ceny. Wtedy też powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych."

Od 1 stycznia 2011 r. przychód ze zbycia akcji w celu umorzenia jest traktowany jako przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Wnioskodawca twierdzi, że przychód ten nie jest rozliczany przez płatnika, lecz podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli jest samodzielnie wykazywany w zeznaniu i opodatkowany przez podatnika.

Potwierdza to stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 lipca 2012 r. w interpretacji indywidualnej IBPBII/2/415-619/12/NG.

W tym przypadku to Wnioskodawca (zbywca akcji) jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia tej transakcji. W myśl art. 30b ust. 1 ustawy o p.d.o.f., musi od niej zapłacić podatek dochodowy według stawki 19%. Przy czym podatek ten należy zapłacić od dochodu ze sprzedaży akcji, tj. przychodu z odpłatnego zbycia pomniejszonego o koszty jego uzyskania określone na podstawie:

* art. 22 ust. 1f ustawy o p.d.o.f. - jeżeli udziały zostały objęte za wkład niepieniężny,

* art. 22 ust. 1ł ustawy o p.d.o.f. - w przypadku umarzania udziałów powstałych z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w spółkę kapitałową,

* art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o p.d.o.f. - gdy udziały zostały objęte w zamian za pieniądze.

Podatek obliczony według wskazanych zasad Wnioskodawca (zbywca akcji) zobowiązany jest uiścić na rachunek właściwego urzędu skarbowego do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskał dochód. Ponadto musi złożyć, w tym samym terminie, zeznanie PIT-38.

Obowiązek jego złożenia wystąpi także, gdy ze sprzedaży udziałów podatnik poniesie stratę.

W ustaleniu dochodu do opodatkowania pomocna jest informacja PIT-8C, którą musi sporządzić spółka skupująca akcje (do końca lutego następującego po roku podatkowym), na rzecz której doszło do zbycia udziałów w celu ich późniejszego umorzenia.

Tak więc - zdaniem Wnioskodawcy - podatek w wysokości 19% liczony od dochodu ze zbycia akcji rozliczony powinien zostać w jego zeznaniu rocznym PIT-38 w datach wymagalności poszczególnych rat płatności wyszczególnionych w umowie, lub w dacie otrzymania wcześniejszej spłaty.

Jeśli chodzi o odsetki - to zdaniem Wnioskodawcy - stanowią one przychód podlegający opodatkowaniu na podstawie niżej wskazanych zasad.

Zgodnie z zapisem art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonanie na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania "w szczególności", wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i należy, do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ww. ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł będziemy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe, czyli kiedy nastąpi wypłata odsetek.

Mając na uwadze powyższe, wypłacone odsetki mieszczące się w dyspozycji art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, który zgodnie z treścią art. 45 ust. 1 cyt. ustawy należy wykazać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym nastąpiła wypłata odsetek. Z uwagi na fakt, że jest to dochód z innych źródeł spółka nie pobiera więc zaliczki, a podatnik samodzielnie go rozlicza w zeznaniu rocznym. W takim przypadku spółka powinna jednak wystawić PIT-8C gdzie ujmie wypłacone odsetki jako przychody z innych źródeł, natomiast Wnioskodawca opodatkuje je w PIT-36 lub PIT-37 na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonał zbycia akcji na rzecz Spółki celem umorzenia.

Umorzenie akcji polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z akcji.

Tryb umarzania akcji reguluje art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030).

Umorzenie może być przeprowadzone:

* za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę - tzw. umorzenie dobrowolne;

* bez zgody akcjonariusza - tzw. umorzenie przymusowe;

* w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - tzw. umorzenie warunkowe.

Umorzenie dobrowolne dokonywane jest za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez spółkę.

W przedmiotowej sprawie, zgodnie z umową, wynagrodzenie za umarzane akcje ma zostać wypłacone ratach wraz z odsetkami, które stanowią element wynagrodzenia z przedmiotowej transakcji.

Skoro zatem odsetki umowne stanowią element wynagrodzenia za zbyte akcje, również uzyskany z ich tytułu przychód - obok ceny - podlega opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazać należy, że zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodu są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a wyżej wymienionej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Na podstawie art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia akcji jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z art. 339 Kodeksu spółek handlowych przeniesienie akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego następuje poprzez pisemne oświadczenie albo na samym dokumencie akcji albo na świadectwie tymczasowym, albo w osobnym dokumencie oraz wymaga przeniesienia posiadania akcji lub świadectwa tymczasowego.

W momencie zbycia akcji następuje przeniesienie praw i obowiązków wynikających z ich posiadania na nabywcę. W dacie zawarcia umowy sprzedaży bądź też w dacie spełnienia się tzw. warunku zawieszającego pod jakim świadczenie ma być spełnione u zbywcy powstaje więc przychód należny, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże ani ten przepis, ani inne przepisy prawa podatkowego nie wprowadzają definicji legalnej pojęcia "przychody należne".

Realizując założenia wykładni prawa nakazującej poszukiwanie znaczenia interpretowanego terminu w powszechnym języku polskim, wskazać należy na rozumienie znaczeniowe pojęcia "należny" według Słownika języka polskiego, który wskazuje znaczenie wyrazu "należny" - jako "przysługujący, należący się komuś lub czemuś". Tak więc "przychód należny" oznacza przychód przysługujący, który się należy i nie ma znaczenia, że nie został otrzymany. Przepis ten stwierdzając, że "za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, chociażby faktycznie nie otrzymane przychody z odpłatnego przeniesienia tytułu własności akcji w spółkach" wyraźnie wskazuje, że chodzi o przychody przysługujące, należące się komuś, stanowiące wierzytelność, bez względu na to czy zostały one otrzymane czy też będą otrzymane w przyszłości.

Dla momentu ustalenia przychodu bez znaczenia jest bowiem fakt, że cena zbycia ma zostać zapłacona w ratach. Albowiem sposób zapłaty ceny może być dowolnie kształtowany przez strony umowy sprzedaży i nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Ten bowiem wypływa z dokonania przez podatnika zbycia akcji w określonej dacie za określoną cenę, zbyciem jest zaś data zawarcia umowy sprzedaży. W sytuacji kiedy umowa sprzedaży akcji jest zawarta pod warunkiem zawieszającym, ww. obowiązek powstaje w dacie spełnienia się tegoż warunku.

Określając rok podatkowy, w którym podatnik uzyskał przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółkach mających osobowość prawną należy kierować się literalnym brzmieniem art. 11 ust. 1, który stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń oraz artykułem 17 ust. 1 pkt 6 lit. a stanowiącym, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Artykuł ten wyraźnie odróżnia przychód należny od jego "faktycznego otrzymania" czyli "zapłacenia".

Ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadził wyjątek od określonej w art. 11 ust. 1 ww. ustawy "kasowej" definicji przychodu: są nim przychody należne, a nie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika.

Przepis art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje z kolei, że w przypadku ustalania przychodów z odpłatnego zbycia akcji należy odpowiednio stosować art. 19 ww. ustawy. W konsekwencji, przychód z odpłatnego zbycia akcji stanowi wartość tych akcji wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Cena wynikająca z umowy powinna z kolei wprost określać cenę sprzedaży akcji w spółce, tj. cenę której zapłata spowoduje przejście własności akcji na kupującego. Jest to kwota należna zbywcy i stanowi wierzytelność z tytułu sprzedaży akcji w dniu zawarcia umowy sprzedaży akcji, bądź też w dacie spełnienia się tzw. warunku zawieszającego pod jakim świadczenie ma być spełnione.

Określając rok podatkowy, w którym Wnioskodawca otrzyma przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji w spółkach mających osobowość prawną należy kierować się literalnym brzmieniem ww. art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a cytowanej ustawy - "przychody należne choćby nie były otrzymane". Stąd też należy uznać, że datą, w której powstaje przychód po stronie zbywcy akcji jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności akcji na ich nabywcę, bez względu na to kiedy następuje płatność z powyższego tytułu.

W przedstawionym stanie faktycznym przychód z tytułu zbycia przez Wnioskodawcę akcji powstał w dacie spełnienia się tzw. warunku zawieszającego pod jakim umowa została zawarta, tj. w dniu wyrażenia zgody na nabycie akcji przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, natomiast zapisy zawarte w umowie dotyczące terminów płatności nie miały wpływu na moment powstania przychodu z kapitałów pieniężnych.

Sposób zapłaty ceny może być bowiem dowolnie kształtowany przez strony umowy sprzedaży i nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Ten wypływa z dokonania przez podatnika zbycia akcji i powstaje - jak już wyżej wskazano - w dacie zawarcia umowy sprzedaży, bądź też w dacie spełnienia się tzw. warunku zawieszającego pod jakim umowa została zawarta - w przedmiotowej sprawie z dniem 23 grudnia 2013 r.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2).

Reasumując, stwierdzić należy, że wynagrodzenie wraz z odsetkami będącymi jego elementem składowym otrzymane przez Zainteresowanego z tytułu zbycia akcji celem umorzenia stanowi przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyżej wymieniony przychód rozpoznać należy w momencie przeniesienia własności przedmiotowych akcji na nabywcę, niezależnie od terminu uzyskania zapłaty za nie. Na spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

Końcowo należy wskazać, że powołane w treści wniosku orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, że zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl