ILPB2/415-1282/10/11-S/AJ - Opodatkowanie przychodu uzyskanego w drodze odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w formie darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1282/10/11-S/AJ Opodatkowanie przychodu uzyskanego w drodze odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w formie darowizny.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 701/11 - stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez adwokata, przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z umorzeniem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z umorzeniem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoba fizyczna, nieposiadająca na dzień złożenia wniosku udziałów Wnioskodawcy w niedalekiej przyszłości otrzyma od jednego ze wspólników Wnioskodawcy jego udziały w formie darowizny.

Darowiznę otrzyma osoba najbliższa dla darczyńcy w rozumieniu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (Wariant I) lub osoba obca, należąca do III grupy podatkowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Wariant II). Nabycie udziałów będzie dokonane w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, po uprzednim zawiadomieniu zarządu Spółki o zamiarze zbycia i osobie nabywcy. Spółka następnie odpłatnie umorzy za zgodą obdarowanego należące do niego udziały (najprawdopodobniej z czystego zysku).

Na Spółce zgodnie z treścią art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ciążą obowiązki płatnika z związku z powstałym po stronie obdarowanego obowiązkiem podatkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób płatnik powinien określić dochód z tytułu umorzenia udziałów otrzymanych przez wspólnika w drodze darowizny od osoby najbliższej, w rozumieniu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Ich katalog został wymieniony w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną.

Z kolei w świetle art. 24 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z uczestnictwa w zyskach osób prawnych jest m.in. faktycznie osiągnięty przychód z umorzenia udziałów oraz dochód uzyskany z odpłatnego ich zbycia na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów. Jednocześnie dochodem podlegającym opodatkowaniu z tego tytułu jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu.

Według Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszt uzyskania przychodów ustala się według ich wartości rynkowej z dnia dokonania darowizny (art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wobec braku precyzyjnej regulacji dotyczącej sposobu określenia wartości darowizny na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasadnym wydaje się posiłkowanie art. 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w świetle którego wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw.

Powyższe oznacza - zdaniem Zainteresowanego - że przychód uzyskany z odpłatnego umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny powstanie pod warunkiem, że wysokość wynagrodzenia otrzymana przez udziałowca w związku z umorzeniem jego udziałów będzie wyższa od rynkowej wartości udziałów na dzień nabycia udziału w drodze darowizny. Dopiero w przypadku, gdy różnica tych wielkości będzie miała wartość dodatnią, uzyskany w ten sposób przychód zostanie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym przychód ten nie może być łączony z innymi przychodami.

W ocenie Wnioskodawcy, bez znaczenia dla prawa obdarowanego do pomniejszenia osiągniętego przychodu o obliczone w powyższy sposób koszty uzyskania przychodów pozostaje fakt, że faktycznie nie poniósł on jakichkolwiek wydatków w związku z nabyciem udziałów. Przyjęcie odmiennego stanowiska doprowadziłoby do sytuacji, w której spadkobiercy otrzymujący w spadku udziały lub akcje spółek znajdowaliby się w gorszej sytuacji, niż osoby otrzymujące w spadku gotówkę lub nieruchomości. Spadkobiercy ci zawsze musieliby opłacać podatek od spadku, obliczany od aktualnej wartości dziedziczonych udziałów, a w przypadku ich zbycia opłacaliby podatek dochodowy od praktycznie całej kwoty przychodu, podczas gdy spadkobiercy gotówki opłacaliby jedynie podatek od spadku.

Takie rozumienie - zdaniem Zainteresowanego - pozostawałoby w sprzeczności z zasadą wyrażoną w art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, w świetle której spadkobierca jest następcą prawnym pod tytułem uniwersalnym spadkodawcy. Oznacza to, że spadkobierca podatnika przejmuje, co do zasady, przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli zatem prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie udziałów spółki do kosztów uzyskania przychodów przysługiwałoby spadkodawcy, który jednak z prawa tego nie skorzystał, gdyż nie osiągnął przychodu ze zbycia tych jednostek, to prawo takie przysługuje na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej jego spadkobiercom, jeżeli to oni tego zbycia dokonują. Jednocześnie nie można mieć wątpliwości, że odpłatne umorzenie udziałów należy utożsamiać na gruncie podatkowym z ich zbyciem.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Zainteresowany powołuje się na:

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Lu 702/08,

* wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 834/07).

Według Wnioskodawcy tak obliczony podatek (jeżeli w ogóle wystąpi dochód podlegający opodatkowaniu, tj. kwota umorzenia będzie wyższa od rynkowej wartości udziału z dnia darowizny), zgodnie z art. 41 ust. 4, będzie musiał być przez Niego pobrany oraz wpłacony na konto właściwego urzędu skarbowego.

Wnioskodawca podnosi też, iż uwagi powyższe w równym stopniu odnoszą się do każdego z ewentualnych wariantów stanu faktycznego, tj. zarówno w przypadku dokonania darowizny na rzecz osoby będącej w I grupie (Wariant 1), jak i w III grupie (Wariant 2).

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając z upoważnienia Ministra Finansów, wydał w dniu 2 lutego 2011 r. interpretację indywidualną nr ILPB2/415-1282/10-2/AJ, w której stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uznał za nieprawidłowe.

W interpretacji wskazano na m.in. na: art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

Podkreślono, iż w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów dochodzi do zbycia tego udziału na rzecz spółki. Ponadto zaakcentowano, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. - na mocy art. 1 pkt 16 lit. d) ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - uchylony został art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiący, że dochód uzyskany ze zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia jest dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Podkreślono również, iż zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W konsekwencji, po analizie przepisów: art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 30b ust. 1, ust. 2 pkt 4 i ust. 5 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzono, że w przypadku dokonania odpłatnego zbycia udziałów (celem ich umorzenia) osoba fizyczna osiągnie podlegającą opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym kwotę przychodu osiągniętą z ich zbycia pomniejszoną jedynie o wartość zapłaconego podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy, o ile podatek ten w rzeczywistości zostanie zapłacony.

Wobec faktu, że zbywca udziałów sam opodatkowuje dochód uzyskany z tytułu zbycia udziałów (art. 30b ust. 5 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pismem z dnia 21 lutego 2011 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wezwała Organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa w ww. interpretacji indywidualnej.

W odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia 21 marca 2011 r. nr ILPB2/415W-22/11-2/JWP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podtrzymał stanowisko prezentowane w wydanej interpretacji.

W związku z powyższym, Strona wniosła w dniu 21 kwietnia 2011 r. skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Pismem z dnia 24 maja 2011 r. nr ILPB2/4160-40/11-2/JWP Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu dokonał odpowiedzi na ww. skargę podtrzymując stanowisko zaprezentowane w interpretacji oraz wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpoznaniu sprawy, wydał wyrok w dniu 9 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 701/11, w którym uchylił zaskarżoną interpretację.

W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Łd 701/11 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści wniosku wynika, iż osoba fizyczna nieposiadająca - na dzień złożenia wniosku udziałów Zainteresowanego - otrzyma od jednego ze wspólników Wnioskodawcy jego udziały w formie darowizny. Nabycie udziałów będzie dokonane w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym, po uprzednim zawiadomieniu zarządu Spółki o zamiarze zbycia i osobie nabywcy. Spółka następnie odpłatnie umorzy za zgodą obdarowanego należące do niego udziały.

W myśl art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

Tak więc w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów dochodzi do zbycia tego udziału na rzecz spółki.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzona ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478) zmieniła zasady opodatkowania przychodów (dochodów) z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia.

Ww. zmiana dotyczy art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy art. 1 pkt 16 lit. d) ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w ust. 5 uchylono pkt 2.

W konsekwencji tej zmiany tylko dochód z umorzenia udziałów (akcji), wymieniony w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi nadal dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Z kolei dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych wyszczególniony w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

Natomiast dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji), w wyniku skreślenia pkt 2 w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został wyłączony od 1 stycznia 2011 r. z katalogu dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Dochody uzyskane ze zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia w związku z wyłączeniem ich z katalogu dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych należy traktować jako dochody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w uzasadnieniu do rządowego projektu zmian m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym wskazano, że uchylenie pkt 2 w art. 24 ust. 5 ww. ustawy oznacza rezygnację z uznania, iż dochód uzyskany ze zbycia udziałów (akcji) w celu umorzenia jest dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i przyjęcie, iż dochód ten jest dochodem ze zbycia udziałów (akcji) - druk sejmowy nr 3366 (dostępny na stronie internetowej Sejmu).

Zatem usunięcie z art. 24 ust. 5 pkt 2 nie miało na celu wyeliminowanie przepisu rodzącego wątpliwości i jednoczesnego pozostawienia otwartości interpretacyjnej. Miało zaś na celu wyłączenie dochodu uzyskanego ze zbycia udziałów w celu umorzenia z dochodów z udziału w zyskach osoby prawnej i przyjęcie, iż dochód ten stanowi dochód ze zbycia udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) wyżej wymienionej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z przepisem art. 30b ust. 1 ww. ustawy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem z tytułu odpłatnego zbycia udziałów jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z treści powyższych przepisów wynika, że do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów nie zalicza się wartości udziałów z dnia ich otrzymania w drodze darowizny. W przypadku zbycia udziałów otrzymanych w drodze darowizny przez Wnioskodawcę przychód ze zbycia udziałów nie będzie pomniejszony o żadne koszty, gdyż nie zostaną one poniesione. Darowizna jest ze swej istoty bowiem nieodpłatna.

Przepis art. 30b ust. 5 ww. ustawy stanowi, iż dochodów ze zbycia udziałów nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (na zasadach ogólnych według skali podatkowej) oraz w art. 30c (tzw. podatek liniowy z działalności gospodarczej). Art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b. W tym samym terminie podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek dochodowy wynikający z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy).

W świetle natomiast art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

W wypadku dokonania odpłatnego zbycia udziałów (celem ich umorzenia) osoba fizyczna osiągnie podlegający opodatkowaniu przychód, określony w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną. Wobec tego, że nie zostały poniesione żadne koszty nabycia tych udziałów opodatkowaniu będzie podlegała kwota przychodu osiągniętego z ich zbycia pomniejszona jedynie o wartość zapłaconego podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ww. ustawy, o ile podatek ten w rzeczywistości zostanie zapłacony. W przypadku gdy podatek od spadków i darowizn nie zostanie zapłacony - opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym będzie podlegała cała kwota przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów.

W związku z tym, że zbywca udziałów sam opodatkowuje dochód uzyskany z tytułu ich zbycia - stosownie do wskazanego wyżej art. 45 ust. 1a pkt 1 - na Wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane przez Wnioskodawcę orzeczenia sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu, podobnie jak orzeczenia prezentujące odmienne stanowisko, np.: wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 września 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 994/11, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 862/11.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania uchylonej interpretacji z dnia 2 lutego 2011 r. nr ILPB2/415-1282/10-2/AJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl