ILPB2/415-1191/09-2/TR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1191/09-2/TR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2009 r. (data wpływu: 7 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na mocy przydziału lokalu mieszkalnego z dnia 16 listopada 1979 r. żona Wnioskodawcy pozostająca z Nim w małżeńskiej wspólności majątkowej, uzyskała lokal na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu. Prawo do zamieszkiwania w lokalu uzyskali: Zainteresowany, Jego żona i dwie inne osoby.

Następnie na mocy uchwały zarządu spółdzielni z dnia 10 listopada 1989 r. (pismo z dnia 14 listopada 1989 r.) oraz w związku z rozliczeniem finansowym mieszkania w dniu 28 listopada 1989 r. w tej dacie nastąpiło przekształcenie prawa lokatorskiego na prawo własnościowe do przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

W dniu 14 czerwca 2009 r. aktem notarialnym nastąpiło przeniesienie na rzecz Zainteresowanego i Jego żony własności do powyższego lokalu wraz z przynależną komórką piwniczną i udziałem wynoszącym 95/10.000 we współwłasności nieruchomości zabudowanej.

Wnioskodawca i Jego żona są w dalszym ciągu zameldowani w ww. mieszkaniu.

W roku 2008 r. Zainteresowany i Jego żona nabyli na rynku pierwotnym inne mieszkanie, które sfinansowali z uzyskanego kredytu hipotecznego. W chwili obecnej spłata kredytu trwa. Równocześnie Wnioskodawca chce sprzedać poprzednie mieszkanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy zbycie przedmiotowego lokalu w okresie 5 lat od końca roku kalendarzowego 2009 skutkuje obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od uzyskanego dochodu w całości, czy też wyłącznie od części odpowiadającej nabytemu w dniu 14 sierpnia 2009 r. udziałowi we współwłasności gruntowej, bądź w związku z tym, że Wnioskodawca uzyskał prawo własnościowe do lokalu w 1989 r., obowiązek podatkowy również w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności gruntowej nie wystąpi.

2.

Czy w przypadku powstania obowiązku podatkowego jego wysokość może być przeznaczona na spłatę części kredytu bankowego zaciągniętego w 2008 r. na nabycie innego mieszkania, również z udziałem we współwłasności gruntowej, na rynku pierwotnym.

3.

W przypadku powstania obowiązku podatkowego od udziału we współwłasności nieruchomości, jak określić jego wysokość.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze fakt, iż Wnioskodawca oraz Jego żona uzyskali prawo własnościowe do przedmiotowego lokalu w 1989 r., w przypadku sprzedaży tego lokalu w chwili obecnej (upływ lat) nie powstanie obowiązek podatkowy w związku ze zbyciem przedmiotowej nieruchomości. W razie sprzedaży mieszkania wykupionego w trybie określonym przepisami art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przyjmuje się bowiem, że datą nabycia tego mieszkania była data nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Na potwierdzenie swojego stanowiska Zainteresowany przywołuje sygnaturę wydanej w innej sprawie interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawca równocześnie ma wątpliwość, czy, w związku z nabyciem własności lokalu wraz z udziałem we współwłasności gruntowej w dniu 14 sierpnia 2009 r., sprzedaż tego lokalu (wraz ze współwłasnością) w okresie 5 lat od końca 2009 r. skutkowała będzie powstaniem obowiązku podatkowego w tej części. W ocenie Zainteresowanego również taki obowiązek nie wystąpi.

W odmiennym przypadku - jak wskazuje Zainteresowany - istnieje pytanie o możliwość przeznaczenia podatku - w okresie począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, na spłatę części kredytu bankowego zaciągniętego w 2008 r. na nabycie innego mieszkania, również z udziałem we współwłasności gruntowej, na rynku pierwotnym. Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią przywołanych wyżej przepisów art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a i pkt 2 lit. a ustawy taka możliwość istnieje.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

nbspnbspnbsp - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, w 1989 r. Wnioskodawca nabył wraz z żoną do majątku wspólnego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a w 2009 r. została ustanowiona odrębna własność przedmiotowego lokalu i przeniesienie jego własności na rzecz Zainteresowanego i Jego żony. Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedać przedmiotowe mieszkanie.

Stosownie do art. 1714 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 31 lipca 2007 r., na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

1.

spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;

2.

spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2009 r. w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej faktycznego prawa do lokalu mieszkalnego.

W sytuacji, w której Wnioskodawca wraz z żoną nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a później nastąpiło przeniesienie własności tego lokalu na ich rzecz (ustanowienie odrębnej własności lokalu), za datę nabycia lokalu, od której liczony jest pięcioletni letni termin, określony w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy przyjąć datę pierwotną nabycia lokalu, tj. datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zatem termin ten winien być liczony od końca 1989 r. i upłynął z dniem 31 grudnia 1994 r.

Mając na uwadze powyższe, sprzedaż przez Zainteresowanego ww. lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a zatem odpłatne zbycie tego lokalu mieszkalnego nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ww. przepisów.

Sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiłaby źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, jeżeli zostałaby dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie zaś licząc od końca roku, w którym nastąpiło przeniesienie własności lokalu (wyodrębnienie własności).

Reasumując, stwierdzić należy, że zbycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem we współwłasności gruntu nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu tejże sprzedaży.

W konsekwencji, odpowiedź na drugie i trzecie z zadanych we wniosku pytań jest bezprzedmiotowa.

Odnosząc się do powołanej przez Zainteresowanego indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), został złożony przez jednego ze współwłaścicieli mieszkania, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy.

Żona Zainteresowanego, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl