ILPB2/415-1094/10-5/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1094/10-5/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 23 września 2010 r. (data wpływu 28 września 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 grudnia 2010 r. (data wpływu 6 grudnia 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia w 2010 r. działki gruntu wraz z rozpoczętą budową domu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia działek gruntu wraz z rozpoczętymi budowami domów.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 29 listopada 2010 r. nr ILPP1/443-1055/10-2/MP oraz ILPB2/415-1094/10-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych wniosku.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawcę nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 29 listopada 2010 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 1 grudnia 2010 r.), zaś w dniu 6 grudnia 2010 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego - 2 grudnia 2010 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 1994 r. nabył dwie działki rolne o łącznej powierzchni 7,69 ha, które powiększyły Jego gospodarstwo rolne. Zainteresowany podaje, iż w 2004 r. uchwałą rady gminy uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym to planie teren ww. działek został uznany za działki rolne z prawem do zabudowy jednorodzinnej. Wnioskodawca podzielił działki na kilka mniejszych. W 2007 r. Zainteresowany rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, w wyniku czego był płatnikiem podatku VAT. Dnia 31 grudnia 2008 r. działalność ta została zlikwidowana. Wnioskodawca wskazuje, iż przedmiotowe grunty nigdy nie były środkami trwałymi prowadzonej przez Niego firmy. Od początku stanowiły Jego majątek osobisty. W 2008 r. Zainteresowany rozpoczął na dwóch działkach budowę domów jednorodzinnych. Jeden z nich - na potrzeby własne, natomiast drugi - w celu podarowania córce.

W 2009 r. Wnioskodawca sprzedał osobom trzecim budowany na potrzeby własne niewykończony budynek mieszkalny. Zdaniem Zainteresowanego, przy sprzedaży tejże działki z budynkiem budowanym na potrzeby własne nie wystąpiła konieczność odprowadzenia do urzędu skarbowego ani należnego podatku VAT, ani podatku dochodowego od osób fizycznych. W 2010 r. z powodów finansowych, Wnioskodawca sprzedał również drugi niewykończony budynek, który budował dla córki. Zdaniem Zainteresowanego, przy sprzedaży drugiego budynku również nie wystąpiła konieczność odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych, ani podatku VAT.

W uzupełnieniu do wniosku wskazano, iż do nabytych w 1994 r. działek Zainteresowanemu przysługiwał tytuł własności, zaś sprzedaż działek gruntu wraz z rozpoczętymi budowami domów nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przy sprzedaży działki rolnej z prawem do zabudowy, nabytej w 1994 r., wchodzącej w skład majątku osobistego podatnika wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego (pierwotnie na potrzeby własne) wystąpi konieczność odprowadzenia podatku VAT należnego do urzędu skarbowego.

2.

Czy sprzedaż ww. działki, zakupionej w 1994 r., wraz z rozpoczętą budową nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy sprzedaż drugiej działki, także zakupionej w 1994 r., wraz z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego, wchodzącego w skład majątku osobistego, również nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

4.

Czy sprzedaż drugiej działki z rozpoczętą budową domu jednorodzinnego, wchodzącą w skład majątku osobistego, również nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu w VAT.

Tutejszy Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie trzecie, natomiast:

* w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 w dniu 30 grudnia 2010 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-1055/10-4/MP,

* w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 2 w dniu 30 grudnia 2010 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-1094/10-4/WM,

* w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 4 w dniu 30 grudnia 2010 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-1055/10-5/MP.

Zdaniem Wnioskodawcy - odniesieniu do pytania trzeciego - obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstanie, ponieważ nie powstanie przychód ze sprzedaży tychże działek, które nie były środkami trwałymi w firmie. Podsumowując, w opinii Zainteresowanego, należy zatem stwierdzić, iż zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód podatkowy powstaje jedynie wówczas, gdy sprzedawana nieruchomość była wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

Zdaniem Zainteresowanego, w analizowanym przypadku przychód nie powstanie, gdyż sprzedane nieruchomości nie były ujęte w ewidencji środków trwałych, zaś od momentu ich nabycia upłynęło 5 lat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy w kontekście ustalenia obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Zainteresowanego prawa do gruntu.

Z przestawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w 1994 r. Wnioskodawca nabył na własność do majątku osobistego dwie działki gruntu. Na jednej z nich Zainteresowany rozpoczął budowę domu jednorodzinnego - w celu podarowania córce. Powyższa inwestycja nie była związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. W 2010 r. Wnioskodawca sprzedał ww. działkę gruntu wraz z rozpoczętą budową domu. Przedmiotowa sprzedaż nie nastąpiła w wykonaniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 ww. ustawy). Co więcej, w myśl art. 48 Kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane (...).

Zatem, mając na uwadze powyższe przepisy Kodeksu cywilnego, stwierdzić należy, iż w przypadku budowy budynków na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkami stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku uznać należy datę nabycia gruntu.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa, stwierdzić należy, iż dokonane w 2010 r. odpłatne zbycie prawa własności nabytej w 1994 r. działki gruntu wraz z niezakończoną budową domu jednorodzinnego - nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu wskazanego w tym przepisie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl