ILPB2/415-109/11-2/ES

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-109/11-2/ES

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 28 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu. września 1986 r. małżonek Wnioskodawczyni będąc stanu wolnego nabył działkę budowlaną.

Natomiast w dniu. września 1989 r. został zawarty związek małżeński i małżonkowie wspólnie rozpoczęli prace budowlane na ww. działce.

W dniu. sierpnia 1999 r. prawo wieczystego użytkowania przekształcili Oni w prawo własności.

Z kolei w dniu. kwietnia 2010 r. małżonkowie zawarli umowę rozszerzającą małżeńską wspólność ustawową dotyczącą majątków każdego z nich zarówno przed jak i po zawarciu związku małżeńskiego z tytułu: darowizn, spadków, działów spadku, zniesienia współwłasności, na podstawie umów przekazania gospodarstwa rolnego, sprzedaży i umów zamian.

W dniu. grudnia 2010 r. małżonkowie sprzedali nieruchomość, tj. działkę z budynkiem w stanie surowym zamkniętym.

Wnioskodawczyni podkreśliła, iż przez cały czas budowy łączyła małżonków wspólność ustawowa małżeńska. Dodała Ona, iż mąż nie posiadał majątku osobistego, z którego mógłby ponosić koszty wymienionej budowy. Od chwili zawarcia związku małżeńskiego, tj. od 21 lat małżonkowie razem zamieszkują, wspólnie: prowadzą gospodarstwo domowe, wychowują dzieci, płacą rachunki i korzystają z tych samych sprzętów gospodarstwa domowego.

Po zawarciu umowy rozszerzającej małżeńską wspólność ustawową nie została określona wysokość udziałów Wnioskodawczyni. W związku z tym, w księgach wieczystych z tego tytułu nie została wyodrębniona własność Zainteresowanej. Zatem współwłasność majątkowa małżeńska pozostała współwłasnością łączną i nie miała Ona uprawnienia by samodzielnie rozporządzać nieruchomością ani jej częścią.

Wnioskodawczyni nadmieniła, iż dochód ze sprzedaży także nie został podzielony - pozostał dochodem wspólnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Zainteresowana własne stanowisko uzasadnia w sposób następujący.

Mąż Zainteresowanej był właścicielem działki budowlanej. Postawiony na tej działce budynek w stanie surowym zamkniętym powstał już po zawarciu związku małżeńskiego.

Ww. nieruchomość nie została przekazana do majątku osobistego Wnioskodawczyni. Zgodnie z zawartą umową małżeńską - małżonkowie posiadają tylko dobra wspólne. Ich wspólny stan posiadania nie zmienił się. Po rozszerzeniu umowy małżeńskiej Zainteresowana nie wystąpiła o rozdzielność majątkową, w wyniku której zostałyby wyodrębnione Jej udziały. Nie nastąpiło więc nabycie przez Nią własności, ponieważ współwłasność majątkowa małżeńska pozostała współwłasnością łączną - każdy z małżonków stał się właścicielem każdego składnika majątku a nie części ułamkowych.

Umowa rozszerzająca małżeńską wspólność ustawową uregulowała tylko stan prawny. Nie posiada formy zbycia na rzecz drugiego małżonka.

Wnioskodawczyni uważa, że włączenie do majątku małżeńskiego w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomość stanowiącą majątek odrębny męża, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez Nią w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, za datę nabycia nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny męża Zainteresowanej należy przyjąć dzień, w którym małżonek nabył ją do majątku odrębnego. W ocenie Wnioskodawczyni, nakładając na Nią obowiązek podatkowy, obciąża się podatkiem także męża, na którym ten obowiązek podatkowy nie ciąży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku zbycia nieruchomości ma moment jej nabycia.

Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Dokonując analizy skutków podatkowych zbycia nieruchomości należy stwierdzić, iż dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy istotna będzie kwestia ustalenia, czy włączenie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków stanowi jej nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy. (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (art. 33 ww. ustawy).

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa (art. 47 § 1 ww. ustawy).

Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską uregulowana została w art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to umowa, której celem jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta jest czynnością prawną organizacyjną, która reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażono pogląd, że umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności prawnej rozporządzającej o charakterze nieodpłatnym, co stanowi w swej istocie darowiznę dokonaną w ramach małżeńskiej umowy majątkowej. Wspólność małżeńską, która jest współwłasnością łączną cechuje bezudziałowy charakter. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży nieruchomości, każdy z małżonków zbywa całą nieruchomość a nie udziały w tej nieruchomości a cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.

Włączenie do majątku małżonków w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem tej nieruchomości przez drugiego małżonka, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że za datę nabycia nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny małżonka, należy przyjąć dzień, w którym małżonek nabył tą nieruchomość do majątku odrębnego.

W konsekwencji w przedmiotowej sprawie w wyniku zawarcia, w kwietniu 2010 r. umowy rozszerzającej wspólność ustawową - Wnioskodawczyni stała się współwłaścicielem nieruchomości od daty nabycia tej nieruchomości przez małżonka.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone przepisy, stwierdzić należy, że w rozpatrywanej sprawie sprzedaż, w grudniu 2010 r. przedmiotowej nieruchomości - nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zbycie tej nieruchomości dokonane zostało po upływie 5 lat od końca roku, w którym ją nabyto.

Zatem Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został złożony przez Wnioskodawczynię, tj. współwłaściciela zbytej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego ze współwłaścicieli, tj. małżonka Zainteresowanej.

Mąż Zainteresowanej chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl