ILPB2/415-1047/11-2/WS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 stycznia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-1047/11-2/WS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2011 r. (data wpływu 24 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przeprowadzeniem procesu dobrowolnego umorzenia udziałów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przeprowadzeniem procesu dobrowolnego umorzenia udziałów oraz obowiązków płatnika w związku z przeprowadzeniem procesu likwidacji spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje przeprowadzić proces dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem z obniżeniem kapitału i wypłacić wynagrodzenie dla wspólników osób fizycznych w formie niepieniężnej, jaką będzie nieruchomość zabudowana. Nieruchomość zostanie przekazana dla wspólników na współwłasność. Wspólnicy obejmowali umarzane udziały za wkład pieniężny. Za wszystkie umarzane udziały zostanie wypłacone wynagrodzenie w takiej samej kwocie za jeden udział. Ponieważ Spółka planuje przekazać nieruchomość, z której nie ma jak potrącić podatku dochodowego, którego podatnikami są wspólnicy, to w związku z powyższym zamierza wystąpić do wspólników o wpłacenie do spółki kwoty równej wartości wyliczonego podatku dochodowego od osób fizycznych, którego Spółka jest płatnikiem i zobowiązana jest go pobrać. Spółka wyliczy podatek w następujący sposób. W pierwszym etapie ustali wartość udziału w nieruchomości przypadającej na każdego ze wspólników poprzez pomnożenie wartości rynkowej całej przekazywanej nieruchomości przez ilość umarzanych udziałów należących do wspólnika i podzielenie przez ilość wszystkich umarzanych udziałów. W powyższy sposób wyliczona zostanie wartość rynkowa udziału w nieruchomości przypadająca na każdego konkretnego wspólnika. Następnie od tej wartości odjęta zostanie wartość nominalna umarzanych udziałów danego wspólnika, która jest wolna od podatku. Pozostała kwota będzie podstawą naliczenia podatku dochodowego. Podatek od wyliczonej podstawy opodatkowania dochodu z umorzenia udziałów za wynagrodzeniem wynosi 19%. Po otrzymaniu równowartości wyliczonej kwoty podatku od wszystkich wspólników spółka zawrze ze wspólnikami umowę przeniesienia własności nieruchomości w związku z umorzeniem za wynagrodzeniem udziałów w spółce i przekaże go do właściwego dla swych rozliczeń urzędu skarbowego, jako zobowiązany do tego płatnik.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przedstawiony w zdarzeniu przyszłym sposób ustalenia dochodu wspólników osób fizycznych z tytułu umorzenia udziałów w spółce i sposób jego pobrania przez spółkę, jako płatnika są prawidłowe.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiony w zdarzeniu przyszłym sposób ustalenia dochodu wspólników osób fizycznych z tytułu umorzenia udziałów w spółce i sposób jego pobrania przez spółkę, jako płatnika są prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka planuje przeprowadzić proces dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem z obniżeniem kapitału i wypłacić wynagrodzenie dla wspólników osób fizycznych w formie niepieniężnej, jaką będzie nieruchomość zabudowana.

W myśl art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

Tak więc, w przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów dochodzi do zbycia tych udziałów na rzecz spółki.

W tym miejscu należy zauważyć, że art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowił, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) został uchylony przez art. 1 pkt 16 lit. d) ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wyżej wskazana zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. i ma zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2011 r.

Mając powyższe na uwadze w związku z uchyleniem art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 1 stycznia 2011 r. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu na zasadach, jakie obowiązują w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są między innymi kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) wyżej wymienionej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Jak wynika z przepisu art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zatem rozliczenie ww. dochodów w obecnym stanie prawnym następuje na zasadzie samoopodatkowania.

Reasumując w przypadku zbycia udziałów na rzecz spółki mającego postać umorzenia dobrowolnego, powstanie przychód z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a nie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Rozliczenie uzyskanego z ww. tytułu dochodu nastąpi na zasadzie samoopodatkowania przez wspólników. Zatem na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika związane z obliczeniem, pobraniem i odprowadzeniem podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że w zakresie obowiązków płatnika w związku z przeprowadzeniem procesu likwidacji spółki wydana została interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2012 r. Nr ILPB2/415-1047/11-3/WS.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl