ILPB2/415-103/09-4/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB2/415-103/09-4/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) oraz pismem z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym pismem z dnia 7 kwietnia 2009 r., znak ILPB2/415-103/09-2/AJ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 kwietnia 2009 r. Wniosek został uzupełniony w dniu 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na mocy postanowienia sądu okręgowego z dnia 28 września 2005 r. Wnioskodawca nabył spadek po zmarłej w dniu 30 grudnia 2003 r. cioci. Zainteresowany zapłacił podatek od spadków i darowizn. W 2008 r. Zainteresowany sprzedał część odziedziczonej nieruchomości (grunty), tj. jedną działkę gminie - pod drogę, drugą działkę firmie - pod zabudowę wielorodzinną. Opłatę planistyczną Wnioskodawca wniósł do gminy.

W 2008 r. Zainteresowany zawarł ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o budowę lokalu o powierzchni 66,72 m 2 i wpłacił 100% planowanego kosztu mieszkania wraz z udziałem gruntu.

Planowany termin przekazania do użytkowania - 30 czerwca 2009 r.

Całkowite rozliczenie inwestycji ma nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia oddania budynku do użytkowania.

Z uzyskanego przychodu ze sprzedaży dwóch działek Wnioskodawca opłacił pośrednika, rentę planistyczną i wniósł 100% opłaty do spółdzielni mieszkaniowej.

Pozostałą kwotę Zainteresowany zamierza przeznaczyć na wykończenie mieszkania, gdyż spółdzielnia oddaje je w stanie surowym.

Odziedziczona nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej, sprzedaż nie odbyła się w ramach działalności gospodarczej.

W skład masy spadkowej wchodziły 3 nieruchomości, było ośmiu spadkobierców. Procentowy udział w spadku Wnioskodawcy wyniósł 45%.

Działu spadku dokonano na podstawie ugody zawartej w dniu 29 września 2006 r. przed sądem rejonowym. Nieruchomość, która jest przedmiotem wniosku, została przyznana Mu na wyłączną własność (zgodnie z treścią testamentu, który wyraźnie określał jaką nieruchomość dziedziczy każdy spadkobierca).

Wartość udziału nabytego w drodze działu spadku mieści się w ramach udziału, jaki przypadał Zainteresowanemu w spadku, tj. w 45/100 częściach.

Zainteresowany poinformował również, iż zgodnie z ugodą zawartą w dniu 29 września przed sądem rejonowym, wartość całego spadku wynosiła 357.840 zł. (210.000 + 147.840), z tego udział wyniósł 165.440 zł, tj. 46,23/100 części.

Odziedziczona nieruchomość, w związku z decyzją dotyczącą opracowania planu zagospodarowania została podzielona na 3 odrębne działki (w tym jedna pod drogę).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy sprzedaż nieruchomości nabytych w drodze spadku przed 1 stycznia 2007 r. jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Czy Wnioskodawca ma obowiązek powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o dokonanej sprzedaży i w jakiej formie.

3.

Czy w zeznaniu rocznym PIT-37 należy wykazać kwotę przychodu ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli nie jest zwolniona z podatku i jaka powinna być wówczas stawka podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, do przychodu ze zbycia nieruchomości nabytych do 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Uzyskane przychody ze sprzedaży nieruchomości, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "d" ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., są wolne od podatku dochodowego w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku.

Uzyskane przez Zainteresowanego przychody ze sprzedaży nieruchomości są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca uważa, że w związku ze zwolnieniem nie ma On obowiązku powiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o dokonanej sprzedaży nieruchomości, a przychodów zwolnionych nie wykazuje w zeznaniu rocznym PIT -37.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Artykuł 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi, że spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 Kodeksu cywilnego).

W przedstawionym stanie faktycznym śmierć cioci Wnioskodawcy nastąpiła w dniu 30 grudnia 2003 r. Zatem nabycie prawa, o którym mowa wyżej (tj. prawa do spadku) po zmarłej cioci nastąpiło z dniem śmierci spadkodawczyni, t.j. w dniu 30 grudnia 2003 r. i zostało potwierdzone sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku w dniu 28 września 2005 r..

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Jeżeli spadek dziedziczy kilku spadkobierców, każdy z nich, z chwilą otwarcia spadku, nabywa ułamkowo udział spadkowy (oraz odpowiednie udziały w przedmiotach należących do spadku), a nie poszczególne przedmioty wchodzące do spadku. Dochodzi wówczas do powstania wspólności majątku spadkowego. Wspólność ta nie jest tożsama ze wspólnością w częściach ułamkowych w rozumieniu art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż jej przedmiotem jest spadek, a nie rzecz. Wspólnością objęte są wszystkie prawa majątkowe podlegające dziedziczeniu i istniejące w chwili otwarcia spadku, a więc także prawa z istoty swej podzielne. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż pod pojęciem "nabycie w drodze spadku" mieści się zarówno nabycie na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jak i nabycie nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze działu spadku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie ugody sądowej zawartej w dniu 29 września 2006 r. dokonano działu spadku - w wyniku którego nieruchomość będąca przedmiotem sprzedaży została przyznana Zainteresowanemu na wyłączną własność.

Skoro nabycie w drodze działu spadku jest nabyciem w drodze spadku, to datą nabycia jest data śmierci spadkodawczyni, a więc w niniejszej sprawie jest to dzień 30 grudnia 2003 r.

Na podstawie stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) były zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Stanowił o tym art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego uznać należy, że w przypadku sprzedaży w 2008 r. przez Wnioskodawcę nieruchomości, która została nabyta w 2003 r. w drodze spadku, przychód będzie zwolniony z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Wskazać również należy, że w tej sytuacji Wnioskodawca nie ma obowiązku złożenia zeznania podatkowego PIT 37 oraz informowania naczelnika urzędu skarbowego o dokonanej sprzedaży.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl