ILPB1/415-998/08-3/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-998/08-3/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2008 r. (data wpływu 4 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 9 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zmiany rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zmiany rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma skorzystała z nowelizacji ustawy o rachunkowości (Dz. U. Nr 144, poz. 900), która weszła w życie 22 sierpnia 2008 r. i powróciła od 1 września 2008 r. do ewidencji za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca na pełnej księgowości rozliczał się od 1 stycznia 2008 r. do 31 sierpnia 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak we właściwy sposób obliczyć wynik na koniec roku.

Zdaniem Wnioskodawcy, należy obliczyć wynik niezależnie za każdy okres czasu, a później je dodać, uwzględniając inwentaryzację na początek i koniec roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Jednakże możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ograniczona jest limitem przychodów.

Zgodnie z art. 24a ust. 4 ww. ustawy, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Wymaga wyjaśnienia, iż ustawą z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2008 r. Nr 144, poz. 900) limit określony w przepisach ustawy o rachunkowości zmieniono na kwotę 1.200.000 euro. Nowelizacja ustawy o rachunkowości pozwalała jednostkom, których przychód w 2007 r. nie przekroczył 4533 tys. zł od 1 września 2008 r. powrócić na podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca podał, iż skorzystał z możliwości przejścia z ksiąg handlowych na podatkową księgę przychodów i rozchodów z dniem 1 września 2008 r.

W sytuacji zmiany rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych w ciągu roku podatkowego - w opisanej sytuacji - należy sporządzić sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2008 r. do 31 sierpnia 2008 r. oraz zaprowadzić księgę podatkową od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym weszła w życie przedmiotowa nowelizacja (tj. od 1 września 2008 r.).

W takim przypadku do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym weszła w życie nowelizacja (tj. 20 września 2008 r.), należy pisemnie zawiadomić o prowadzeniu księgi naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania każdego z nich. Stanowią o tym art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

Rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych (niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zrobi to z dniem 31 sierpnia, czy 31 grudnia 2008 r.) wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia pełnej procedury ich zamknięcia oraz z obowiązkiem sporządzenia sprawozdania finansowego i z jego zatwierdzeniem. Konieczne będzie zatem w szczególności przeprowadzenie inwentaryzacji (spisy z natury, potwierdzenia sald, weryfikacja sald), a także księgowe ustalenie wyniku finansowego.

Podatnicy (w tym wspólnicy spółek), którzy zdecydowali się zrezygnować z dniem 31 sierpnia 2008 r. z prowadzenia ksiąg rachunkowych i od 1 września 2008 r. założyli podatkową księgę przychodów i rozchodów, mieli obliczyć dochód, który jest podstawą ustalania zaliczek. Należało to uczynić w sposób przewidziany dla przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, z uwzględnieniem dochodu wynikającego z uprzednio prowadzonych ksiąg rachunkowych. Aby określić podstawę obliczenia podatku dochodowego za 2008 r., należało przyjąć dochód ustalony na podstawie ksiąg rachunkowych oraz dochód wynikający z księgi przychodów i rozchodów za okres jej prowadzenia, tj. od września do grudnia 2008 r.

Zatem po zmianie dochód ustala się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, uwzględniając dochód z okresu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tak samo będzie z dochodem rocznym, należy zsumować dwa okresy: od 1 stycznia do 31 sierpnia 2008 r. dochód wyliczony na podstawie ksiąg handlowych, od 1 września do 31 grudnia 2008 r. dochód wyliczony na podstawie księgi podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl