ILPB1/415-976/12-3/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-976/12-3/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.), uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów oraz w zakresie odpisów amortyzacyjnych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 20 grudnia 2012 r., znak ILPB1/415-976/12-2/IM, ILPB2/436-266/12-2/MK, ILPP2/443-1030/12-2/AKr, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 grudnia 2012 r. i wniosek uzupełniono w dniu 28 grudnia 2012 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W miesiącu grudniu 2012 r. żona Wnioskodawcy, z którą jest objęty wspólnością majątkową zamierza przekazać nieodpłatnie w formie darowizny na rzecz Zainteresowanego swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Żona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa telekomunikacyjnego opartą na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, rozliczając się z podatku od towarów i usług oraz z podatku dochodowego PIT "liniowo" prowadząc książkę przychodów i rozchodów.

Jako adres siedziby firmy wskazany jest wspólny adres zameldowania (jednocześnie zamieszkania). W skład majątku firmy wchodzą następujące środki trwałe: drukarka, laptop, ekspres do kawy, samochód marki x, rok. prod. 2010, który został zakupiony w salonie i zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Ww. samochód został w pełni zamortyzowany, a podatek należny VAT został pomniejszony o kwotę podatku naliczonego - w pełnej kwocie, wynikającego z jego zakupu.

Ponadto, przekazane zostaną wszelkie środki pieniężne, a także po dokonaniu darowizny firmy przeprowadzone zostaną cesje umów zawartych z dotychczasowymi kontrahentami.

Przekazanie przedsiębiorstwa odbędzie się w następujący sposób:

1.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej na Wnioskodawcę (od 1 grudnia 2012 r.), zakładana działalność gospodarcza z inną nazwą i o rozszerzonym zakresie działania. W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Zainteresowany złoży formularz VAT-R, w którym będzie podana między innymi data rozpoczęcia działalności, oraz miesiąc, za który będzie złożona pierwsza deklaracja.

2.

Przekazanie przedsiębiorstwa - w formie darowizny.

3.

Sporządzenie remanentu likwidacyjnego i ustalenie dochodu na dzień likwidacji. Dochód w tym przypadku wyniesie 0 zł, ponieważ przed dokonaniem likwidacji całe przedsiębiorstwo przekazane zostało w darowiźnie.

4.

Wyrejestrowanie działalności żony poprzez złożenie w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania przychodów.

Czy w wyniku opisanego przyszłego zdarzenia wystąpi, u którejś ze stron podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W związku z powyższym podatek dochodowy od osób fizycznych nie wystąpi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl natomiast art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż każda darowizna, bez względu na przedmiot darowizny, a zatem również darowizna przedsiębiorstwa, dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie, iż przekazanie wskazanego we wniosku przedsiębiorstwa, nastąpi nieodpłatnie w formie darowizny, stwierdzić należy, iż w związku z dokonaniem tej czynności prawnej nie powstanie przychód, o którym mowa w cyt. powyżej przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, dokonanie ww. czynności prawnej nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto tut. organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do małżonki Wnioskodawcy.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek w zakresie podatku od spadków i darowizn i podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnymi pismami.

Natomiast wniosek dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpisów amortyzacji został rozstrzygnięty w dniu 8 stycznia 2013 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-976/12-4/IM.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl