ILPB1/415-959/10-6/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-959/10-6/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani x, przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.), uzupełnione w dniu 20 i 21 października 2010 r. oraz w dniu 24 i 25 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania dochodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania dochodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 1, 14b § 3 i 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 15 października 2010 r., znak ILPB1/415-959/10-2/IM, ILPP1/443-928/10-2/BD, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

W dniach 20 i 21 października 2010 r. oraz w dniu 24 i 25 listopada 2010 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest partnerem w spółce partnerskiej wpisanej do rejestru przedsiębiorców w KRS od 2001 r. w 2010 r. z uwagi na zmiany w przepisach dotyczących świadczeń zdrowotnych, jako organ założycielski spółka partnerska utworzyła niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ) oraz wystąpiła o zarejestrowanie tego NZOZ do wojewody wielkopolskiego. NZOZ jest tylko organizacyjnie wyodrębnionym zespołem osób i środków majątkowych utworzonym i utrzymywanym w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia. NZOZ nie posiada osobowości prawnej i stanowi jedynie formę organizacyjną prowadzenia działalności medycznej. Prawną formą jest sam podmiot tworzący NZOZ, w tym przypadku spółka partnerska. Spółka partnerska będąc "ułomną" osobą prawną, jest podmiotem do tworzenia i utrzymywania NZOZ, przy czym podmiot tworzący może utworzyć kilka odrębnych NZOZ. NZOZ może rozpocząć działalność dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru zakładów opieki zdrowotnej. w opisanym przypadku spółka partnerska utworzyła tylko jeden NZOZ, w którym wszyscy partnerzy wykonywać będą swój zawód, co wynika z umowy spółki. 100% majątku spółki partnerskiej stanowi równocześnie majątek NZOZ.

Utworzony przez spółkę partnerską NZQZ otrzymał numer REGON wskazujący, że NZOZ jest jednostką lokalną podmiotu.

Decyzja Wojewody o wpisie NZOZ do Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej wyodrębnia podmiot, który utworzył zakład (organ założycielski) od samego NZOZ. z rejestru tego wynika, że spółka partnerska utworzyła NZOZ. NZOZ jest jedynym rozwiązaniem organizacyjnym dla spółki partnerskiej umożliwiającym w zaistniałych od 2010 r. warunkach kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia - wszyscy partnerzy spółki wykonują swój zawód w powołanym przez spółkę Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej i w takim zakresie NZOZ prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Usługi medyczne są zwolnione od podatku od towarów i usług. Innej działalności niż usługi medyczne NZOZ nie prowadzi.

Spółka partnerska również nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy Wnioskodawczyni jako wspólnik spółki partnerskiej (partner) może rozliczać się w ramach spółki partnerskiej z dochodów (tekst jedn.: przychodów i kosztów) osiąganych przez NZOZ, w którym świadczy usługi medyczne.

Zdaniem Wnioskodawczyni, dochody (przychody i koszty) osiągane przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, w którym świadczy wraz ze wspólnikami usługi medyczne mogą być rozliczane w ramach spółki partnerskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) spółką partnerską jest spółka osobowa utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Stosownie do treści art. 51 w związku z art. 89 Kodeksu spółek handlowych każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach. Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tejże ustawy).

Ponadto, stosownie do treści art. 24a ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż wielkość przychodu przypadającego na Wnioskodawczynię (partnera Spółki partnerskiej) określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodów, zysków i strat przypadających na wspólnika.

Reasumując, Wnioskodawczyni jako wspólnik spółki partnerskiej może rozliczać się w ramach spółki partnerskiej z dochodów (tekst jedn.: przychodów i kosztów) osiąganych przez NZOZ, w których świadczy usługi zdrowotne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tutejszy organ informuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty w dniu 26 listopada 2010 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPP1/443-928/10-6/BD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl