ILPB1/415-929/09-4/AMN - Czy wynagrodzenie uzyskane przez autora książki stanowi przychody z praw majątkowych?

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-929/09-4/AMN Czy wynagrodzenie uzyskane przez autora książki stanowi przychody z praw majątkowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (data wpływu 27 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów.

Wniosek zawierał braki formalne, o których mowa w art. 14f § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 27 października 2009 r. nr ILPB1/415-829/09-2/AMN wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku.

Z powodu niemożności doręczenia Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 150 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismo pozostawiono na okres 14 dni do dyspozycji Wnioskodawcy w Urzędzie Pocztowym w dniu 28 października 2009 r. Pismo nie zostało podjęte w terminie, w dniu 13 listopada 2009 r. zostało zwrócone do Biura KIP w Lesznie (data wpływu 18 listopada 2009 r.). Zgodnie z treścią art. 150 § 2 ww. ustawy, pismo uznano za doręczone w dniu 12 listopada 2009 r.

Z uwagi na nieuzupełnienie wniosku o przyporządkowanie przedstawionych we wniosku pytań odpowiednio do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego ww. pytania, zgodnie ze wskazaniem zawartym w wezwaniu, zostały rozpatrzone jako dwa zdarzenia przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi pozostała działalność wydawnicza (PKD 58.19.Z). W ramach prowadzenia wspomnianej działalności gospodarczej Zainteresowany podjął się na rzecz osoby fizycznej do wydania, a następnie sprzedaży książki napisanej przez wspomnianą osobę fizyczną. Autor książki jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej i Wnioskodawca nie zawarł z nim umowy zlecenia, ani umowy o dzieło. Przed sprzedażą egzemplarzy książek Wnioskodawca zlecił ich druk wyspecjalizowanej drukarni, która obciążyła Go kosztami wspomnianego druku na podstawie wystawionej faktury VAT. Koszty wydruku książek Zainteresowany zaliczył do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Gotowe egzemplarze książek Wnioskodawca sprzedaje następnie do księgarni na podstawie wystawionych faktur VAT. Przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowych książek Zainteresowany zalicza w całości do przychodów swojej działalności gospodarczej. Z zawartej z autorem książki pisemnej umowy wynika, że autor nie przenosi na rzecz Wnioskodawcy praw autorskich do wspomnianej książki oraz że 50 % uzyskanej przez Wnioskodawcę kwoty ze sprzedaży każdego egzemplarza książki stanowi wynagrodzenie autora, które Zainteresowany wypłaca mu w okresach miesięcznych, tj. do 30-go następnego miesiąca. Przedmiotowe 50 % kwoty wypłacone autorowi książki stanowiące jego wynagrodzenie Wnioskodawca zamierza zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej w miesiącu postawienia ich do dyspozycji autora książek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskane przez autora książki wynagrodzenie stanowi przychody z praw majątkowych wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wynagrodzenie autora książki stanowi przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie tut. Organ zauważa, że ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie zawiera przepisu określonego jako art. 10 ust. 1 lit. 7) Jednakże mając na uwadze kontekst zawartych informacji tut. Organ zrozumiał, iż Wnioskodawca miał na uwadze przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostały określone źródła przychodów, gdzie między innymi wymienia się prawa majątkowe.

Za przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw (art. 18 ustawy).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje praw autorskich, dlatego też należy się odwołać do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Stosownie do zapisów art. 1 ust. 1 ww. ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

W szczególności - jak stanowi ust. 2 tego przepisu - przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

1.

wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

2.

plastyczne;

3.

fotograficzne;

4.

lutnicze;

5.

wzornictwa przemysłowego;

6.

architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne;

7.

muzyczne i słowno-muzyczne;

8.

sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne;

9.

audiowizualne (w tym filmowe).

Zatem przychodem z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów (np. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), o którym mowa w art. 18 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest również wynagrodzenie uzyskane przez autora książki przekazane przez Wnioskodawcę.

Reasumując uzyskane przez autora książki wynagrodzenie stanowi przychody z praw majątkowych wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Rozstrzygnięcie przedstawionego we wniosku pytania dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 20 listopada 2009 r. nr ILPB1/415-929/09-3/AMN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl