ILPB1/415-897/08-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-897/08-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008 r. (data wpływu 15 października 2008 r.), uzupełnionym w dniu 17 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania obowiązku podatkowego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 15 grudnia 2008 r., znak ILPB3/423-671/08-2/HS, ILPP1/443-972/08-2/BD, ILPB1/415-897/08-2/IM na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 17 grudnia 2008 r. i wniosek w tym samym dniu uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podstawowym przedmiotem działalności spółki P S.A. jest produkcja mebli. (PKD 3614A: produkcja mebli pozostała z wyłączeniem działalności usługowej). Podstawowa działalność spółki, to jest produkcja mebli, realizowana jest w fabryce spółki w K. na nieruchomości stanowiącej własność Spółki. Na łączną liczbę osób zatrudnionych przez Spółkę wynoszącą na dzień 31 sierpnia 2008 r. 154 osoby, w K. pracują 132 osoby. Zarząd Spółki oraz dział sprzedaży marketingu mieści się w P. (pod tym adresem mieści się także siedziba Spółki). W P. zatrudnione są 22 osoby. Spółka prowadzi sprzedaż produktów poprzez osiem salonów sprzedaży oraz we współpracy z innymi podmiotami. Siedem salonów sprzedaży mieści się w lokalach najętych przez Spółkę. Jeden salon o pow. ok. 1.000 m 2 mieści się w nieruchomości stanowiącej własność Spółki w P. Nieruchomość obejmuje budynek o powierzchni całkowitej 1.757,90 m 2. Zabudowane są działki (...) i (...), natomiast nie jest zabudowana działka nr (...). Łączna powierzchnia gruntu wynosi 0,4903 ha.

W 2006 r. Spółka podjęła decyzję o podjęciu nowej działalności o charakterze deweloperskim polegającej na rozbudowie budynku, następnie komercjalizacji tego budynku i wynajmie powierzchni użytkowej osobom trzecim. Jest to nowy rodzaj działalności nie prowadzony wcześniej przez Spółkę. Projektem rozbudowy zajmują się oprócz zarządu dwie osoby zatrudnione w P. Dodatkowo zostanie zatrudniona jeszcze jedna osoba, która ma odciążyć zarząd w zakresie spraw związanych z rozbudową. Obecnie w budynku wynajmowane są trzy lokale podmiotom trzecim oraz trzecia umowa najmu dotyczy fragmentu dachu (antena GSM). Pozostała część budynku wykorzystywana jest przez P S.A na salon sprzedaży, biuro zarządu oraz dział sprzedaży i marketingu. Budynek działa pod komercyjną nazwą M. Realizując proces deweloperski zespół zajmujący się tym projektem doprowadził:

* do zawarcia w dniu 4 października 2006 r. przez Spółkę umowy o wykonanie projektu rozbudowy budynku,

* do uzyskania przez Spółkę w dniu 15 maja 2007 r. pozwolenia na budowę pozwalające na rozbudowę budynku,

* do uzyskania przez Spółkę dniu 2 listopada 2007 r. zezwolenia Prezydenta Miasta na działanie wielkoprzemysłowego obiektu handlowego o łącznej powierzchni 7.235 m 2.

Spółka zamierza kontynuować rozbudowę obiektu o dodatkową powierzchnię użytkową ok. 5.254 m 2. Docelowo P S.A ma zajmować w budynku: salon sprzedaży - ok. 1.000 m 2, zarząd i dział sprzedaży i marketingu - ok. 200 m 2. Łącznie ok. 15% powierzchni budynku. Części zajmowane przez P S.A będą wynajmowane spółce P S.A przez M sp. z o.o. Pozostała część zostanie wynajęta po zakończeniu rozbudowy podmiotom trzecim.

W celu uzyskania odrębnej kalkulacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz uporządkowania wyodrębniania organizacyjnego części przedsiębiorstwa zajmującego się rozbudową zarząd Spółki podjął decyzję o wyodrębnieniu w ramach Spółki oddziału samodzielnie sporządzającego bilans pod nazwą P S.A oddział M w P. Odział jest obecnie na etapie organizacji i będzie:

1.

wpisany do KRS i posiadał REGON,

2.

będzie prowadził odrębną rachunkowość przez zewnętrzny podmiot uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg w odrębnym programie komputerowym (rachunkowość zakładu głównego pozostaje w K.),

3.

będzie samodzielnie sporządzał bilans w rozumieniu przepisów o rachunkowości,

4.

będzie posiadał własne księgi handlowe,

5.

będzie posiadał odrębny lokal,

6.

będzie posiadał odrębny rachunek bankowy,

7.

został wyodrębniony w strukturze organizacyjnym Spółki z kierownikiem oddziału oraz z dwoma pracownikami,

8.

będzie posiadał własną nazwę (M),

9.

będzie posiadał wyodrębnione składniki majątkowe to jest nieruchomość w P, prawo do projektu budowlanego do rozbudowy obiektu, pozwolenie na budowę, prawo do znaku towarowego "M", wyposażenie niezbędne do pracy - komputery, drukarki, telefony, środki pieniężne niezbędne do finansowanie pierwszego etapu inwestycji - ok. 1 mln zł,

10.

będzie osiągał przychody z umów najmu, w tym od P S.A i będzie pokrywał koszty utrzymania budynku,

11.

będą obciążać go zobowiązania wynikające z umów najmów, z tytułu utrzymania budynku oraz z tytułu realizacji procesu budowlanego. Organizacja oddziału zostanie zakończona w opisanym powyżej zakresie z dniem 1 listopada 2008 r.

Z dwóch następujących przyczyn konieczne jest wydzielenie zorganizowanej części P S.A (Oddziału M) zajmującej się rozbudową i komercjalizacją budynku do odrębnego podmiotu:

1.

jest to wymóg banku, który będzie finansował inwestycje - nie jest możliwe uzyskanie kredytu bankowego w wysokości ok. 30 mln zł na finansowanie przedsięwzięcia w P S.A - jest to możliwe wyłącznie w odrębnej spółce celowej, która nie prowadzi działalności produkcyjnej,

2.

jest to konieczne z uwagi na dywersyfikację ryzyka. Zarząd P S.A nie zamierza obarczać działalności polegającej na produkcji mebli ryzykiem ewentualnego niepowodzenia przedsięwzięcia deweloperskiego i odwrotnie zarząd P S.A nie zamierza obarczać przedsięwzięcia deweloperskiego ryzykiem ewentualnego niepowodzenia w produkcji i sprzedaży mebli.

Z uwagi na powyższe zostanie dokonany podział w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. przez wydzielenie oddziału P S.A Oddział M w P. wraz ze wszystkimi opisanymi wyżej składnikami majątku, decyzjami, umowami i pracownikami ze spółki P S.A do odrębnej spółki prowadzącej działalność pod nazwą M sp. z o.o. Realizacja podziału planowana jest na marzec 2009 r. Skład udziałowców M sp. z o.o. i proporcje posiadanych przez nich udziałów są identyczne ze składem akcjonariuszy P S.A. i proporcjami posiadanymi przez nich akcji oraz głosów na Walnym Zgromadzeniu. Podział zostanie sfinansowany z obniżenia kapitału zakładowego i zapasowego P S.A. Równocześnie zostanie dokonane podwyższenie kapitału zakładowego i zapasowego M sp. z o.o. przy czym kwota podwyższenia kapitału zakładowego M sp. z o.o. będzie identyczna jak kwota obniżenia kapitału zakładowego w P S.A. Po podziale w spółkach zostaną utrzymane dotychczasowe proporcje pomiędzy udziałowcami akcjonariuszami. Spółki M sp. z o.o. i P S.A nie posiadają wzajemnie swoich udziałów i akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u wspólników M sp. z o.o. i P S.A w zakresie zamierzonego podziału P S.A.

Zdaniem Wnioskodawcy, u wspólników spółek P S.A i M sp. z o.o. będących osobami prawnymi nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych z następujących przyczyn.

Po pierwsze zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się: w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Z powyższego wynika, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przydział udziałów w M sp. z o.o.

Po drugie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: (...) 6) w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez - wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie doprowadzi jednak do powstania obowiązku podatkowego z dwóch przyczyn:

1.

majątek przejmowany przez spółkę przejmującą oraz majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa,

2.

z uwagi na fakt, że akcje w P S.A nie zostały objęte za wkład w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część, a zsumowana wartość nominalna udziałów przydzielonych w M sp. z o.o. będzie równa zsumowanej wartości akcji unicestwianych w związku z podziałem w P S.A z tego względu ewentualny przychód będzie równoważony kosztem uzyskania przychodu.

Po trzecie w planowanym podziale nie dochodzi do "kapitalizacji rezerw" to jest nie dojdzie do przesunięcia na kapitał zakładowy M sp. z o.o. wartości z innych niż kapitał zakładowy, kapitałów spółek, gdyż kwota obniżenia kapitału zakładowego w P S.A będzie równa kwocie podwyższenia kapitału zakładowego w M sp. z o.o. Tym samym nie dojdzie do zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

U wspólników spółek P S.A i M sp. z o.o. będących osobami fizycznymi nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych z następujących przyczyn.

Postanowienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są analogiczne jak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. I tak:

1.

art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpowiada treścią art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2.

art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpowiada treścią art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3.

art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpowiada treścią art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec analogicznego brzmienia przepisów wniosek jest taki sam jak w przypadku osób prawnych to jest, że u wspólników spółek P S.A i M sp. z o.o. będących osobami fizycznymi nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnymi pismami nr ILPB3/423-671/08-5/HS, ILPB3/423-671/08-6/HS, ILPB3/423-671/08-7/HS, ILPP1/443-972/09-4/BD w dniu 8 stycznia 2009 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl