ILPB1/415-888/12-4/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-888/12-4/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2012 r. (data wpływu 12 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem całości firmy do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w zakresie opodatkowania częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz 14f § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 22 listopada 2012 r., nr ILPB1/415-888/12-2/AP, ILPP1/443-848/12-2/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

W ww. wezwaniu poinformowano Zainteresowaną, iż nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie o brakującą opłatę lub nieuzupełnienie wniosku o informację, których zdarzeń przyszłych dotyczy wpłacona kwota, przy jednoczesnym braku uzupełnienia wniosku o informacje wskazane w części I. wezwania, spowoduje, iż wniosek będzie podlegał rozpatrzeniu tylko w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast w pozostałej części zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 22 listopada 2012 r., skutecznie doręczono w dniu 26 listopada 2012 r., a zatem wyznaczony termin upłynął z dniem 3 grudnia 2012 r. i w tym czasie Zainteresowana nie uzupełniła braków formalnych wniosku. Wobec powyższego, wniosek Zainteresowanej podlega rozpatrzeniu tylko w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W chwili obecnej prowadzona jest działalność gospodarcza jako osoba fizyczna (wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej materiałów budowlanych).

Firma posiada środki trwałe, do których prowadzona jest właściwa ewidencja, wartości niematerialne i prawne oraz samochody osobowe i ciężarowe. Firma zatrudnia 19 pracowników.

W przyszłości rozważane są dwie opcje:

* wniesienie aportem całości firmy (środki trwałe, zapasy) do nowo utworzonej spółki z o.o.,

* wniesienie częściowego aportu do nowo utworzonej spółki z o.o.

W nowo utworzonej spółce z o.o. większa ilość udziałów (99%) będzie posiadała osoba fizyczna, która obecnie prowadzi ww. działalność, 1% udziałów będzie posiadał drugi udziałowiec.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy wniesienie częściowego aportu w postaci towarów będzie opodatkowane podatkiem dochodowym i podatkiem VAT.

Tut. Organ informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na ww. pytanie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, wniesienie częściowego aportu do nowo utworzonej spółki będzie objęte podatkiem dochodowym, jak również podatkiem VAT i traktowane jako odpłatne zbycie części przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast stosownie do przepisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny zostały zawarte w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych.

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika natomiast, iż przychód określony w art. 17 ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład.

Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika zaś, że przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c, pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

W art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano, że przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość nabytych udziałów, czyli wartość umownie określona przez strony, stąd wykluczone jest jakiekolwiek ustalanie wartości w oparciu o ceny rynkowe. Odpowiednie zastosowanie art. 19 ust. 1 ustawy polega wyłącznie na zastosowaniu zdania pierwszego, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Zatem prawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uznał nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przez nominalną wartość należy rozumieć wartość istniejącą tylko z nazwy, tytularną, formalną. Takiego rozumienia analizowanego przepisu nie zmienia art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w zakresie ustalania wartości przychodów odsyła do odpowiedniego stosowania art. 19 tej ustawy. Słowo "odpowiednie" oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy. Uzasadnieniem do odpowiedniego zastosowania tylko ust. 1 jest to, iż przepis, do którego odwołano się może zostać zastosowany jedynie w zakresie, jaki da się pogodzić z charakterem instytucji prawnej regulowanej przepisem odsyłającym.

Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 5 ww. ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e - osiągnięta w roku podatkowym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza dokonać częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z o.o., w wyniku czego obejmie udziały w tej spółce.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przytoczone regulacje prawne wskazać należy, że w wyniku wniesienia częściowego aportu w postaci towarów do spółki z o.o. po stronie Zainteresowanej powstanie przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód z tytułu ww. transakcji należy opodatkować 19% podatkiem dochodowym, stosownie do treści art. 30b ust. 1 ww. ustawy.

Reasumując, czynność wniesienia częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zaznacza się, iż dokonując weryfikacji prawidłowości zajętego przez Wnioskodawczynię stanowiska tut. Organ nie odniósł się do kwestii traktowania czynności częściowego aportu towarów jako odpłatnego zbycia części przedsiębiorstwa, gdyż zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że wniosek Zainteresowanej w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem całości firmy do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem całości firmy do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w zakresie opodatkowania częściowego aportu w postaci towarów do nowo utworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością został rozstrzygnięty pismem z dnia 12 grudnia 2012 r. nr ILPB1/415-888/12-3/AP, ILPP1/443-848/12-3/MD.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl