ILPB1/415-865/12-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-865/12-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni - Pani x, nabyła 30 listopada 2006 r., zgodnie z aktem x udział w nieruchomości gruntowej, działka nr 240 x. Sprzedaż nieruchomości planowana jest na miesiąc październik 2012 r. Grunt nigdy nie został wprowadzony do majątku firmowego (Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej jako osoba fizyczna) jako środek trwały i użytkowany w związku z działalnością gospodarczą. W przypadku tej części udziału w gruncie, w październiku warunek upływu okresu 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie będzie spełniony.

Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT. Jest natomiast wspólnikiem spółki jawnej, prowadzącej działalność gospodarczą - spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Grunt powyższy w części przypadającej na udział Zainteresowanej (1/8 części działki nr 240 AM-8), został przekazany do nieodpłatnego użytkowania do spółki jawnej x Grunt ten jednak nadal jest własnością prywatną Wnioskodawczyni, a spółka go tylko nieodpłatnie użytkuje. Właścicielami tego gruntu, oprócz Wnioskodawczyni, są jeszcze inne osoby fizyczne. Na połowie działki, geodezyjnie niewyodrębnionej, 240 gruntu Am-8 x, spółka x rozpoczęła inwestycję budowlaną i na dzień sprzedaży inwestycja ta nie będzie ukończona (nie zostanie oddana do użytkowania i nie będzie żadnym środkiem trwałym). Inwestycja została rozpoczęta w dniu 26 listopada 2007 r., zgodnie z decyzją Starosty Planuje się sprzedaż całego gruntu wraz z niezakończoną inwestycją na rzecz podmiotu trzeciego, który zamierza wykorzystywać całą nieruchomość (grunt + niezakończoną inwestycję) w celach prowadzonej działalności gospodarczej. Inwestycja była dokonywana wyłącznie przez spółkę x i tylko z jej środków. Sprzedając spółka x wystawi fakturę VAT ze stawką 23% tylko na sprzedaż niedokończonej inwestycji budowli.

Grunt będzie sprzedawany przez 7 właścicieli - osoby fizyczne aktem notarialnym. Czterech z tych właścicieli jest wspólnikami spółki x z tego 2 jest zarejestrowanymi podatnikami VAT. Pozostałych 3 właścicieli gruntu, osoby fizyczne, nie prowadzą działalności i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, a grunt nabyły do majątku osobistego dla celów prywatnych niezwiązanych z żadną teraźniejszą, ani przyszłą ewentualną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni będzie zwolniona od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży przedmiotowego gruntu w październiku 2012 r. (będącego jej własnością w części) jako osoba fizyczna z uwagi, iż od końca roku, w którym nastąpiło nabycie upłynął już okres 5 lat.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są: odpłatne zbycie nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wnioskodawczyni uważa za prawidłowe i zgodne z przepisami następujące rozliczenie podatkowe i postępowanie:

Zainteresowana przy sprzedaży gruntu w październiku 2012 w części 1/8 (grunt nabyła 30 listopada 2006 r., zgodnie z aktem x) będzie zwolniona z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ sprzedaż będzie w dniu, w którym warunek upływu okresu 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości będzie spełniony. Sprzedaż powyższa nie jest dokonywana w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni w tej sytuacji nie będzie zobowiązana do poinformowania właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o tym zwolnieniu w formie pisemnej. Ponadto sprzedaż ta dotyczy majątku prywatnego Wnioskodawczyni, niezwiązanego z działalnością gospodarczą pomimo, iż grunt ten został nieodpłatnie udostępniony spółce jawnej, w której Zainteresowana jest wspólnikiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jednakże zauważyć należy, iż w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Odrębnym źródłem przychodów jest - wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Powołane przepisy ustawy podatkowej nie regulują wprost zasad opodatkowania przychodu ze sprzedaży składników majątku niespełniających kryteriów wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Dlatego, dokonując wykładni przepisów ustawy w tym zakresie, należy mieć na względzie, iż zasadą jest, że przychód z działalności gospodarczej stanowi każda kwota należna podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Przepis art. 14 ww. ustawy nie wymienia szczegółowo wszystkich przychodów z tego źródła, zaś w art. 14 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy wymienione zostały tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej (w tym przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi). Z tego względu, sprzedaż każdego innego składnika, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).

Jak wynika z treści przytoczonych przepisów, kryterium zaliczenia przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności do przychodów z działalności gospodarczej jest fakt jego wykorzystywania w ramach tej działalności.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że 30 listopada 2006 r. Wnioskodawczyni nabyła nieruchomość gruntową w części 1/8. Nabycie było na cele prywatne. Grunt nigdy nie został wprowadzony do majątku firmowego jako środek trwały i użytkowany w związku z działalnością gospodarczą.

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności jako osoba fizyczna. Zainteresowana jest wspólnikiem spółki jawnej, prowadzącej działalność gospodarczą. Grunt powyższy w części 1/8 został przekazany do nieodpłatnego użytkowania do spółki jawnej. Grunt ten jednak nadal jest własnością prywatną Wnioskodawczyni, a spółka go tylko nieodpłatnie użytkuje. Na połowie działki spółka rozpoczęła inwestycję budowlaną i na dzień sprzedaży inwestycja ta nie będzie ukończona (nie zostanie oddana do użytkowania i nie będzie żadnym środkiem trwałym). Wnioskodawczyni wskazuje, że planuje się sprzedaż całego gruntu wraz z niezakończoną inwestycją na rzecz podmiotu trzeciego, który zamierza wykorzystywać całą nieruchomość (grunt + niezakończoną inwestycję) w celach prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze złożonego wniosku wynika zatem, iż wskazana w nim nieruchomość była wykorzystywana w ramach prowadzonej w formie spółki osobowej (jawnej) pozarolniczej działalności gospodarczej, przypadająca na Wnioskodawczynię kwota uzyskana ze sprzedaży tej nieruchomości stanowić będzie przychód z tej działalności - bez względu na to, czy została ujęta w ewidencji środków trwałych.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu zamierzonej sprzedaży udziału w nieruchomości, użyczonej spółce jawnej, której wspólnikiem jest Wnioskodawczyni - a zatem wykorzystywanej w prowadzonej przez Zainteresowaną działalności gospodarczej w formie spółki jawnej - stanowić będzie podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, na Wnioskodawczyni będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zamierzonej sprzedaży w tejże części.

Reasumując, mając na uwadze powyższe oraz wskazane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni nie będzie zwolniona od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży w miesiącu październiku 2012 r. części 1/8 gruntu jako osoba fizyczna, z tej przyczyny, ponieważ od końca roku, w którym nastąpiło nabycie upłynął już okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego. Uzyskana przez Wnioskodawczynię kwota ze sprzedaży części 1/8 gruntu, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, stanowi dla Niej przychód ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl