ILPB1/415-864/12-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-864/12-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2012 r. (data wpływu 6 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni - Pani x, nabyła 30 listopada 2006 r. zgodnie z aktem x udział w nieruchomości gruntowej działka nr 240 x. Sprzedaż nieruchomości planowana jest na miesiąc październik 2012 r. W przypadku tej sprzedaży w październiku 2012 warunek zwolnienia z opodatkowania dotyczący okresu 5 lat od końca roku w którym nastąpiło nabycie będzie spełniony.

Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest wspólnikiem żadnej spółki. Grunt powyższy, w części przypadającej na udział Wnioskodawczyni, jest jej majątkiem osobistym, zakupionym na cele prywatne, niezwiązane z ewentualną działalnością gospodarczą.

Właścicielami tego gruntu oprócz Zainteresowanej są jeszcze inne osoby fizyczne. Na połowie działki, geodezyjnie niewyodrębnionej, 240 gruntu Am-8 KW x spółka jawna rozpoczęła inwestycję budowlaną i na dzień sprzedaży inwestycja ta nie będzie ukończona (nie zostanie oddana do użytkowania i nie będzie żadnym środkiem trwałym). Inwestycja została rozpoczęta w dniu 26 listopada 2007 r., zgodnie z decyzją Starosty dotyczy budowy budynku gastronomiczno-hotelowego - inwestycja realizowana jest na działce gruntu nr 240

Planuje się sprzedaż całego gruntu wraz z niezakończoną inwestycją na rzecz podmiotu trzeciego, który zamierza wykorzystywać całą nieruchomość (grunt + niezakończoną inwestycję) w celach prowadzonej działalności gospodarczej. Inwestycja była dokonywana wyłącznie przez spółkę x i tylko z jej środków. Wnioskodawczyni nie partycypowała w kosztach tej inwestycji. Spółka realizowała tą inwestycję tylko na połowie całego gruntu, działka nr 240 x i tylko za pieniądze pochodzące z działalności gospodarczej spółki. Sprzedając całość spółka x wystawi fakturę VAT ze stawką 23% tylko na sprzedaż niedokończonej inwestycji budowli.

Grunt będzie sprzedawany przez 7 właścicieli - osoby fizyczne aktem notarialnym. Czterech z tych właścicieli jest wspólnikami spółki x, z tego 2 jest zarejestrowanymi podatnikami VAT. Pozostałych 3 właścicieli gruntu, osoby fizyczne, nie prowadzą działalności i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, a grunt nabyły do majątku osobistego dla celów prywatnych niezwiązanych z żadną teraźniejszą, ani przyszłą ewentualną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni będzie zwolniona od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży przedmiotowego gruntu w październiku 2012 (będącego jej własnością w części) jako osoba fizyczna z uwagi na fakt, iż od końca roku w którym nastąpiło nabycie upłynął już okres 5 lat.

Zdaniem Wnioskodawczyni, prawidłowe i zgodne z przepisami jest następujące rozliczenie podatkowe i postępowanie: Wnioskodawczyni przy sprzedaży gruntu w październiku 2012 w części 1/8 (grunt nabyła 30 listopada 2006 r. zgodnie z aktem x będzie zwolniona z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ sprzedaż będzie w dniu w którym warunek upływu okresu 5 lat od końca roku w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości. Zainteresowana w tej sytuacji nie będzie zobowiązana do poinformowania właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o tym zwolnieniu w formie pisemnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni nabyła 30 listopada 2006 r. udział w nieruchomości gruntowej działka nr 240 x7. Zainteresowana nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest wspólnikiem żadnej spółki. Grunt powyższy w części przypadającej na Wnioskodawczynię jest jej majątkiem osobistym, nabytym w drodze dziedziczenia na cele prywatne, niezwiązane z ewentualna działalnością gospodarczą. Właścicielami tego gruntu oprócz Zainteresowanej są jeszcze inne osoby fizyczne. Na połowie działki, geodezyjnie niewyodrębnionej, Spółka jawna rozpoczęła inwestycję budowlaną i na dzień sprzedaży inwestycja ta nie będzie ukończona. Planuje się sprzedaż całego gruntu wraz z niezakończoną inwestycją na rzecz podmiotu trzeciego, który zamierza wykorzystywać całą nieruchomość w celach prowadzonej działalności gospodarczej. Inwestycja była dokonywana wyłącznie przez spółkę x i tylko z jej środków. Wnioskodawczyni nie partycypowała w kosztach tej inwestycji.

Zatem, sprzedaż gruntu, w części należącej do Wnioskodawczyni, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, iż od momentu jego nabycia do sprzedaży upłynął okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek w zakresie podatku od towarów i usług został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl