ILPB1/415-824/08-2/AG - Zastosowanie 5,5% stawki zryczałtowanego podatku do wykonywania usług polegających na wykonywaniu zabudowy stoisk targowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-824/08-2/AG Zastosowanie 5,5% stawki zryczałtowanego podatku do wykonywania usług polegających na wykonywaniu zabudowy stoisk targowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu do Biura KIP 9 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2008 r. Pan złożył do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki podatku.

Pismem z dnia 2 października 2008 r. Nr PD-3/410/631/08/BA Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu - działając na podstawie art. 170 § 1, art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z § 2 pkt 1 oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) - przekazał wniosek Pana do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

Wniosek wpłynął do tut. Organu w dniu 9 października 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność usługową polegającą między innymi na wykonywaniu zabudowy stoisk targowych. Stoiska targowe są wykonywane według projektu i w miejscu wskazanym przez zamawiającego. Są to miejsca w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wnioskodawca prowadzi działalność w formie ryczałtu ewidencjonowanego, wg PKWiU 45.42.11 zakładanie stolarki budowlanej lub inaczej zabudowa stoiska targowego.

Wnioskodawca wskazał, że pojawiają się w prasie publikacje na temat organizowania targów, wystaw i kongresów. W trakcie przeglądania jednego z nich Wnioskodawca spotkał się z opinią, iż powinien odprowadzić podatek w wysokości 17%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jeśli Wnioskodawca jest wykonawcą stoiska targowego, wykonywanego w miejscu wskazanym przez zamawiającego i według jego projektu, to wówczas jaka obowiązuje stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych...

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien opłacać ryczałt w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 pkt 3f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Podstawą do zakwalifikowania osiąganych przychodów do odpowiedniej stawki podatku jest określenie dla danej produkcji symbolu PKWiU. W tym zakresie właściwym są Urzędy Statystyczne. Urząd Statystyczny nadaje numer identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam Podatnik.

Wnioskodawca podał, iż prowadzi działalność sklasyfikowaną według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 45.42.11. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), działalność ta została sklasyfikowana w sekcji F, roboty budowlane - roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych. Dlatego zasadne jest odwołanie się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118). Zgodnie z art. 3 ww. ustawy przez roboty budowlane - należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (pkt 7 ww. art. 3).

Zatem w przypadku wykonywania przez Wnioskodawcę usług polegających między innymi na wykonywaniu zabudowy stoisk targowych, możliwym jest opodatkowanie uzyskanych z tego tytułu przychodów ryczałtem wg stawki 5,5%.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w zakresie robót budowlanych zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych robót a nie treści posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego wg PKD.

Reasumując, przychody osiągane z działalności gospodarczej w zakresie wykonywania zabudowy stoisk targowych będą podlegały opodatkowaniu stawką ryczałtu wynoszącą 5,5%.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl