ILPB1/415-80/11-4/AMN - Sposób opodatkowania odszkodowania za powypadkową naprawę samochodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-80/11-4/AMN Sposób opodatkowania odszkodowania za powypadkową naprawę samochodu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku wg daty wpływu 20 stycznia 2011 r., uzupełnionym w dniu 22 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie źródeł przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie źródeł przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 7 kwietnia 2011 r. Nr ILPB1/415-80/11-2/AMN, na podstawie art. 169 § 1 wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie zostało doręczone skutecznie w dniu 14 kwietnia 2011 r., a dniu 22 kwietnia 2011 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 20 kwietnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca miał kolizję (nie ze swojej winy), wskutek czego rozbity został samochód, który nabył w leasingu. Szkoda była naprawiana z OC sprawcy. Faktura za naprawę wystawiona została przez serwis naprawczy, który już od niej zapłacił podatek dochodowy. W ocenie Wnioskodawcy, to On jest w tej sprawie poszkodowanym, gdyż zniszczono Mu samochód. W związku z tym Zainteresowany nie rozumie dlaczego jeszcze ma ponosić dodatkowe koszty i płacić zryczałtowany podatek dochodowy od nie swojej, wystawionej faktury.

W uzupełnieniu wniosku ORD-IN o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i opłaca zryczałtowany podatek dochodowy. Nie jest właścicielem przedmiotowego samochodu, lecz korzysta z niego w ramach leasingu. Samochód jest w leasingu operacyjnym na działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie jest właścicielem przedmiotowego samochodu, tylko dzierżawcą. Właścicielem samochodu jest Firma "A". Zainteresowany wskazał, że otrzymał z Zakładu Ubezpieczeń powiadomienie o przyznanej kwocie odszkodowania, które otrzymała firma naprawiająca samochód. Faktura za naprawę samochodu wystawiona została na firmę Wnioskodawcy - "B". Od tej faktury Zainteresowany musiał przy tym zapłacić podatek VAT, ponieważ jest płatnikiem tego podatku. Wnioskodawca podał, iż umowa leasingu zawiera informację, iż "kupujący przez okres leasingu jest obowiązany do opłacenia pełnego ubezpieczenia, które potwierdza dowodem wpłaty oraz terminowych rat". Należność za wykonaną naprawę pojazdu wziętego w leasing obowiązany był uiścić Zakład Ubezpieczeń.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, od kwoty odszkodowania "bezgotówkowego", którą otrzymała firma naprawcza ma obowiązek odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, skoro nie otrzymał kwoty odszkodowania nie powinien płacić zryczałtowanego podatku dochodowego. W przepisach używa się określenia "otrzymanych odszkodowań". Odszkodowanie zaś było pokryte z OC sprawcy wypadku, nie z ubezpieczenia Wnioskodawcy. Otrzymała je firma naprawiająca uszkodzony samochód, która od tego przychodu zapłaci podatek dochodowy.

Zainteresowany jest zdania, iż "w tym przypadku podatek dochodowy byłby więc płacony podwójnie".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie zaś z art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

W myśl tego przepisu, wszystkie otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, niezależnie od podstawy ich otrzymania, są opodatkowane podatkiem dochodowym (w omawianym przypadku z polisy OC). Tego rodzaju odszkodowanie pozostaje w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą. Przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania należy rozliczyć zatem w ramach źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i wykazać go w odpowiedniej ewidencji prowadzonej dla tej działalności oraz opodatkować łącznie z pozostałymi przychodami z tej działalności, zgodnie z zasadami przewidzianymi dla wybranej formy opodatkowania.

Stosownie natomiast do postanowień art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynosi 8,5%.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w związku z wypadkiem, w którym uległ uszkodzeniu samochód oddany Wnioskodawcy do używania na podstawie umowy leasingu operacyjnego wystawiona została na Jego firmę faktura VAT za naprawę powypadkową tego samochodu. Należność z tego tytułu pokryta została odszkodowaniem wypłaconym przez Zakład Ubezpieczeń, przy czym kwota odszkodowania przekazana została przez Zakład Ubezpieczeń bezpośrednio firmie naprawiającej ten samochód.

Jak wynika z cytowanego art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest kwota otrzymanego odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Należy przy tym zauważyć, iż fakt, że koszty naprawy samochodu zostały rozliczone bezgotówkowo, tj. należności związane z jego naprawą zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń bezpośrednio firmie dokonującej jego naprawę, nie ma wpływu na kwestię uzyskania przychodu przez Wnioskodawcę. Ubezpieczającym samochód i zarazem ubezpieczonym był bowiem Zainteresowany i to na Jego rzecz przyznano odszkodowanie. Zatem kwestia przekazania środków za naprawę bezpośrednio firmie naprawczej, nie zaś Wnioskodawcy, który przekazałby je temu przedsiębiorstwu, jest jedynie rozwiązaniem technicznym, które nie ma wpływu na powstanie przychodu u Zainteresowanego.

Reasumując, od kwoty odszkodowania "bezgotówkowego", którą otrzymała firma naprawcza, Wnioskodawca ma obowiązek odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w związku z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl