ILPB1/415-771/10-4/AMN - Zaliczenie opłat z tytułu polisy ubezpieczeniowej i wpisu hipoteki do księgi wieczystej, związanych z kredytem hipotecznym zaciągniętym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do kosztów uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-771/10-4/AMN Zaliczenie opłat z tytułu polisy ubezpieczeniowej i wpisu hipoteki do księgi wieczystej, związanych z kredytem hipotecznym zaciągniętym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, do kosztów uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 5 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 27 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 15 września 2009 r. znak ILPB1/415-771/10-2/AMN na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 20 września 2010 r., wniosek uzupełniono w dniu 27 września 2010 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą. Posiada zarówno majątek /budynki gospodarczo-produkcyjne/ w Przedsiębiorstwie", jak i majątek osobisty /dom mieszkalny/, niebędący składnikiem majątku prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca "celem posiadania ciągłej płynności finansowej korzysta z kredytu bankowego finansującego jego podstawową działalność gospodarczą. Kredyt ten jest niezbędny, ponieważ działalność przedsiębiorstwa obejmuje prowadzenie składu węgla i składu materiałów budowlanych. W obu przypadkach występuje konieczność dokonywania przedpłat na poczet dostaw towarów jak i terminowego regulowania płatności. Przedsiębiorca jest autoryzowanym sprzedawcą K (...), R., W., B., T.

Sprzedaż towarów kierowana jest w większości do odbiorcy indywidualnego. W tej sferze odbiorców musi istnieć pewna elastyczność dotycząca terminów płatności ze względu na niską dochodowość tej grupy odbiorców w rejonie działalności Przedsiębiorstwa. Zabezpieczenie kredytu bankowego stanowi zarówno majątek Przedsiębiorstwa, jak i majątek osobisty właściciela /budynek mieszkalny/.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opłaty z tytułu polisy ubezpieczeniowej oraz opłaty za wpis hipoteki do księgi wieczystej budynku mieszkalnego, będącego majątkiem osobistym właściciela Przedsiębiorstwa, który jednocześnie stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego na finansowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej przez prowadzone przez niego Przedsiębiorstwo, może być zaliczone jako koszt uzyskania przychodów i koszt podatkowy tego przedsiębiorstwa.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na opłatę polisy ubezpieczeniowej i wydatki na opłatę wpisu hipoteki mogą stanowić zarówno koszt uzyskania przychodów jak i koszt podatkowy Przedsiębiorstwa. Podstawą takiego twierdzenia jest art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 23 jest katalogiem zamkniętym. Stan opisany w poz. 54 niniejszego wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, spełnia konieczne przesłanki do takiego twierdzenia, ponieważ wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia "zachowania i zabezpieczenia przychodu" i nie jest wymieniony w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisanym stanie faktycznym jest to koszt racjonalny, gospodarczo uzasadniony i związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, którego celem jest osiągnięcie przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Występuje tu związek przyczynowo-skutkowy. Konieczność tego wydatku w żaden sposób nie wynika z zaniedbań lub działań sprzecznych z prawem. Koszty te poniesiono, aby przychody z działalności przedsiębiorstwa w dalszym ciągu uzyskiwano. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że stan, położenie i zabezpieczenie budynku mieszkalnego nie wymaga ubezpieczenia osobistego od powodzi, pożaru czy kradzieży. Ubezpieczenie budynku mieszkalnego było warunkiem przyjęcia tego majątku jako zabezpieczenie kredytu udzielonego przedsiębiorstwu Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Jednakże, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu. Ponadto wydatek musi być prawidłowo udokumentowany, w sposób niebudzący wątpliwości.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodu lub zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca jako prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą, celem posiadania ciągłej płynności finansowej korzysta z kredytu bankowego finansującego Jego podstawową działalność gospodarczą. Zabezpieczenie kredytu bankowego stanowi zarówno majątek Przedsiębiorstwa, jak i majątek osobisty właściciela /budynek mieszkalny/. Koszty na opłatę polisy ubezpieczeniowej i wydatki na opłatę wpisu hipoteki poniesiono, aby przychody z działalności przedsiębiorstwa w dalszym ciągu uzyskiwano. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że stan, położenie i zabezpieczenie budynku mieszkalnego nie wymaga ubezpieczenia osobistego od powodzi, pożaru czy kradzieży. Ubezpieczenie budynku mieszkalnego było warunkiem przyjęcia tego majątku jako zabezpieczenie kredytu udzielonego przedsiębiorstwu Wnioskodawcy.

Analiza treści zarówno art. 22 ust. 1 jak i art. 23 ww. ustawy, wskazuje że co do zasady, nie ma przeszkód, aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłatę polisy ubezpieczeniowej i wydatki na opłatę wpisu hipoteki.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i kosztów podatkowych opłaty z tytułu polisy ubezpieczeniowej oraz opłaty za wpis hipoteki do księgi wieczystej budynku mieszkalnego, będącego majątkiem osobistym Właściciela Przedsiębiorstwa, który jednocześnie stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu zaciągniętego na finansowanie działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl