ILPB1/415-726/13-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-726/13-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2013 r. (data wpływu 20 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest dr nauk medycznych specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą kardiologiem. Od 1998 r. prowadzi działalność w zakresie usług medycznych polegającą na:

* badaniu i leczeniu pacjentów,

* wykonywaniu USG (serca, naczyń, tarczycy, brzucha),

* prowadzeniu badań profilaktycznych pracowników,

* wykonywaniu badań klinicznych,

* kontrolowaniu stymulatorów serca.

Do 31 grudnia 2012 r. Zainteresowany pracował w specjalistycznym szpitalu w charakterze zastępcy Ordynatora. Od 1 stycznia 2013 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę ze swym pracodawcą (Specjalistycznym Szpitalem) na udzielenie świadczeń zdrowotnych na Oddziale Kardiologicznym.

Przedmiotem umowy jest:

* wykonywanie operacji implantacji urządzeń do elektroterapii serca (stymulatorów),

* wykonywanie czynności służących zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia pacjentów, leczenie i sprawowanie opieki medycznej nad pacjentami,

* przestrzeganie przepisów określających prawa i obowiązki pacjentów,

* sporządzanie raportów o zdarzeniach w czasie pracy,

* współpraca z personelem szpitala,

* przestrzeganie przepisów określających prawa i obowiązki pacjentów,

* prowadzenie dokumentacji medycznej,

* zgodnie z aneksem do umowy z dnia 14 stycznia 2013 r. Zainteresowany przyjął obowiązki w zarządzaniu oddziałem kardiologicznym w zakresie odpowiadającym obowiązkom ordynatora oddziału.

W ramach umowy o pracę, pełniąc funkcję zastępcy ordynatora oddziału kardiologicznego do zadań Wnioskodawcy należało:

* zastępowanie Ordynatora w czasie jego nieobecności,

* opieka medyczna pacjentów oraz inne obowiązki niezwiązane bezpośrednio z leczeniem chorych,

* odpowiedzialność za funkcjonowanie oddziału pod względem lekarskim, administracyjnym i gospodarczym,

* na zlecenie Ordynatora sprawowanie nadzoru nad podległymi poradniami.

Od 2009 r. Wnioskodawca opłacał podatek dochodowy z działalności w wysokości 19% (podatek liniowy) art. 30c ustawy o p.d.o.f.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prowadzenie działalności i zawarcie umowy ze swoim poprzednim pracodawcą na udzielenie świadczeń medycznych wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym 19%.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z zawarciem umowy o świadczenie usług medycznych w ramach działalności z byłym pracodawcą nie utraci prawa do opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym 19%. Prace wykonywane w ramach umowy nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, nie są takie same.

(Wyrok WSA w Łodzi z 26 marca 2013 r., sygnatura akt I SA/Łd 149/12).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9a ust. 2 powołanej ustawy: podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy - podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 powołanej ustawy: jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

(uchylony),

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Możliwość opodatkowania 19% podatkiem jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca do 31 grudnia 2012 r. pracował w specjalistycznym szpitalu w charakterze zastępcy ordynatora.

W dniu 1 stycznia 2013 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę ze swym byłym pracodawcą.

W konsekwencji skoro Wnioskodawca w 2013 r. nie jest już zatrudniony w specjalistycznym szpitalu na podstawie umowy o pracę, to dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz tego szpitala (tekst jedn.: pracodawcy do 31 grudnia 2012 r.) mogą być opodatkowane 19% podatkiem, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawca uzyskując przychody z działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, nie traci prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego tut. Organ informuje, że w myśl zasady wyrażonej w art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.) został on wydany w indywidualnej sprawie i dotyczy wyłącznie tej sprawy, w której zapadł.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl