ILPB1/415-704/09-3/AK - Podatkowe skutki zwrotu podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-704/09-3/AK Podatkowe skutki zwrotu podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniach 10 i 20 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu podatku od towarów. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniach 10 i 20 sierpnia 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą, jest podatnikiem VAT czynnym. Przedmiotem działalności jest handel towarami. W celu prowadzenia działalności gospodarczej nabył samochód. Samochód został zarejestrowany w dniu 29 kwietnia 2004 r. Zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym jest to samochód ciężarowy i posiada ładowność powyżej 500 kg oraz homologację jako pojazd ciężarowy - "samochód z kratką". W związku z nabyciem samochodu przed dniem 1 maja 2004 r., przy nabyciu samochodu i paliwa Zainteresowanemu przysługiwało prawo do odliczenia całości VAT w świetle ustawy o VAT z 1993 r. W okresie użytkowania samochodu do dnia złożenia zapytania nie nastąpiła zmiana sposobu użytkowania tego pojazdów ani jego przerejestrowanie na samochód osobowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy jeśli Wnioskodawcy przysługuje po dniu 1 maja 2004 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu przez niego paliw do napędu samochodu nabytego przed dniem 1 maja 2004 r. i dokonania przez niego korekt deklaracji podatku od towarów i usług w ww. zakresie, podatnik będzie zobowiązany do korekty deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych za ten okres, czy też zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód powstanie w momencie otrzymania zwrotu podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu przez niego paliw do napędu samochodu nabytego przed dniem 1 maja 2004 r. i dokonania przez niego korekt deklaracji podatku od towarów i usług w tym zakresie, to dokonane przez niego korekty deklaracji podatku od towarów i usług będą skutkowały koniecznością dokonania rozliczeń w podatku dochodowym.

Sposób dokonania takich rozliczeń wynika z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej jest w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem pytającego oznacza to, iż obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstanie w momencie otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku VAT, w wysokości podatku VAT wcześniej zaliczonego przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów, a więc w wysokości otrzymanego zwrotu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, mógł on zaliczać nie odliczony podatek VAT do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z powołanym na wstępie artykułem.

Przepis art. 14 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7d ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również - w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli zatem zwrot podatku od towarów i usług następuje zgodnie z odrębnymi przepisami - ustawą o podatku od towarów i usług, to kwota zwrotu podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uznanie kwoty zwrotu podatku za przychód oznacza, że nie wystąpi obowiązek dokonania korekty uprzednio złożonych deklaracji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Reasumując, w przypadku dokonania korekt deklaracji podatku od towarów i usług Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku korygowania kwoty kosztów uzyskania przychodów. W momencie otrzymania zwrotu podatku VAT powstanie przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W kwestii zagadnienia dotyczącego podatku od towarów i usług wydano w dniu 9 września 2009 r. odrębną interpretację indywidualną nr ILPP2/443-798/09-3/SJ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl