ILPB1/415-701/08-3/AG - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na kurs lotnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-701/08-3/AG Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na kurs lotnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2008 r. (data wpływu 8 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na kurs lotnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na kurs lotnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 11 listopada 1975 r. w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej samochodów osobowych i furgonetek, konserwacji i naprawy pojazdów mechanicznych, sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, wynajmu i dzierżawy samochodów oraz wynajmu nieruchomości.

W związku z tym, że działalność ta przynosi coraz mniejsze zyski, od 1 października 2008 r. Wnioskodawca poszerzy działalność o usługi reklamowe samolotem i o usługi wynajmu samolotu. Wiąże się to z koniecznością zakupu samolotu klasy ULT oraz ukończeniem przez Wnioskodawcę kursu lotnika klasy II, uprawniającego do lotów, lądowań, nawigacji, dającego kwalifikacje lotnicze.

Wnioskodawca ma zamiar przy użyciu samolotu reklamować usługi własnej firmy, ciągnąc za nim duży afisz reklamowy, aby był widoczny podczas przelotu i postoju na lotnisku; Wnioskodawca będzie reklamował usługi innych firm.

Według wstępnego rozeznania, zdaniem Wnioskodawcy, jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi i takie zlecenia Wnioskodawca będzie otrzymywał - dotyczy to również wynajmu samolotu.

Dlatego też - mając odpowiednie kwalifikacje - Wnioskodawca będzie wynajmować samolot odpłatnie na określony czas. Działalność ta zatem będzie przynosić określone przychody i zyski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na kurs lotnika.

Czy wydatki na kurs lotnika klasy II można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawcy, wymienione wydatki mogą być kosztami uzyskania przychodów, ponieważ nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i mają związek z uzyskiwanymi przez Niego przychodami; są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Artykuł 23 ww. ustawy określa negatywny katalog wydatków, które nie należą do kosztów uzyskania przychodów. Kosztem tym nie są bowiem wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła. Ciężar wskazania owego związku spoczywa na Wnioskodawcy, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalność gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, określony w art. 23 nie przewiduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów, wydatków związanych z dokształcaniem.

Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na opłacenie kursu lotnika klasy II może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

*

czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

*

czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Wydatki na opłatę kursów specjalistycznych nie zostały wymienione w katalogu kosztów negatywnych, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze treść art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że z omawianych wyżej dwóch grup wydatków dotyczących kształcenia, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, zaliczone mogą być koszty związane z nauką, tylko wtedy, kiedy w ich przypadku uznaje się, że są one racjonalnie i gospodarczo uzasadnione oraz mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza podjąć naukę na kursie specjalistycznym z zakresu lotnictwa i w związku z tym poniesione zostaną wydatki. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że pomiędzy tematyką podjętego kursu, a rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, która ma zostać rozszerzona od 1 października 2008 r. o usługi reklamowe samolotem i o usługi wynajmu samolotu - istnieje związek przyczynowo-skutkowy pozwalający zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów tejże działalności.

Zatem w przedmiotowej sprawie wydatki poniesione na kurs lotnika klasy II można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednakże pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku poniesionego na zakup samolotu oraz wydatków poniesionych na hangarowanie i ubezpieczenia) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 28 listopada 2008 r. Nr ILPB1/415-701/08-2/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl