ILPB1/415-694/09-2/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-694/09-2/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnień przedmiotowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wniósł jako wspólnik do spółki osobowej prawa handlowego - spółki komandytowej aport niepieniężny w postaci nieruchomości oraz zamierza wnieść aport niepieniężny w postaci know-how. W przyszłości przedmiotowy wkład zostanie zwrócony Wnioskodawcy w formie pieniężnej w zamian za wkład niepieniężny, przy czym zwrot poszczególnych wkładów zostanie dokonany w ten sposób, iż w miejsce świadczenia niepieniężnego zostanie zwrócona wartość wkładów w pieniądzu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zwrot wspólnikowi osobie fizycznej w formie pieniężnej wniesionego wkładu niepieniężnego do wysokości wniesionego do spółki komandytowej wkładu, dokonywany jednorazowo bądź też w kilku częściach, korzysta w każdym wypadku u podatnika otrzymującego zwrot ze zwolnienia od podatku, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wkład niepieniężny - "aport" - oznacza wkład wniesiony do spółki w celu pokrycia udziału (w całości lub części). Przedmiotem aportu do osobowej spółki prawa handlowego mogą być rzeczy lub prawa posiadające zdolność aportową, a więc min. nieruchomości oraz tzw. know-how. Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej skutkuje jednocześnie przeniesieniem własności, określonych składników majątkowych na rzecz Spółki komandytowej, w zamian za co wspólnik obejmuje udziały w tejże Spółce. Zwrot wartości rzeczy wniesionych na własność spółki odbywać się będzie w przedstawionym stanie faktycznym poprzez wypłatę wartości wkładu w formie pieniężnej.

W ocenie Wnioskodawcy wypłacenie wspólnikowi wartości ustalonego udziału stanowi dla niego przysporzenie majątkowe, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. W myśl bowiem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód otrzymany w związku ze zwrotem wkładu w spółce osobowej zwolniony jest od podatku dochodowego do wysokości wniesionych do spółki osobowej wkładów.

Jednocześnie na gruncie omawianej regulacji nie ma znaczenia fakt, czy wypłata jest dokonywana w formie pieniężnej - jednorazowo, czy też w częściach (ratach). Na gruncie Kodeksu spółek handlowych jak również w odniesieniu do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy, ustawodawca nie wprowadza żadnych ograniczeń w sposobie zwrotu na rzecz wspólnika wniesionego wkładu, w tym w szczególności co do terminu zwrotu wniesionego wkładu w całości lub w części.

Prawnie relewantne na gruncie omawianej regulacji jest jedynie ustalenie czy wartość zwróconego wkładu niepieniężnego, która zostaje dokonana w formie pieniężnej odpowiada wartości wniesionego do spółki wkładu.

Wobec powyższego w ocenie Wnioskodawcy zwrot wkładu niepieniężnego wniesionego przez wspólnika - osobę fizyczną do spółki komandytowej, dokonywany w formie pieniężnej korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego czy wypłata wskazanej sumy nastąpi jednorazowo bądź też w kilku oddzielnych częściach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl