ILPB1/415-669/11-6/AG - Obowiązki pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze zwrotem na rzecz pracowników kosztów nabycia okularów przeznaczonych do korekcji wzroku podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-669/11-6/AG Obowiązki pracodawcy jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w związku ze zwrotem na rzecz pracowników kosztów nabycia okularów przeznaczonych do korekcji wzroku podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 1 oraz 8 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu pracownikowi kosztów zakupu okularów korekcyjnych i soczewek korekcyjnych oraz w zakresie obowiązków płatnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 29 czerwca 2011 r. znak ILPB1/415-669/11-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 1 lipca 2011 r., a w dniu 1 lipca 2011 r. wniosek uzupełniono za pośrednictwem faksu, a w dniu 8 lipca 2011 r. wpłynęło uzupełnienie nadane w dniu 7 lipca 2011 r. - za pośrednictwem poczty polskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe oraz zaistniały stan faktyczny.

Wnioskodawca zatrudnia 296 pracowników, w związku z ich zatrudnieniem jest zobowiązany do ponoszenia nie tylko kosztów wynagrodzeń i ubezpieczeń pracowników, ale także innych, przewidzianych przepisami prawa świadczeń.

Zgodnie z Rozporządzeniem MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, w związku z przepisami Kodeksu pracy (dział dziesiąty Bezpieczeństwo i Higiena Pracy), Zarząd Spółki wydał w dniu 1 grudnia 2010 r. wewnętrzny Regulamin przyznawania zwrotu wydatków z tytułu zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok (Regulamin). Regulamin ten obowiązuje do dnia złożenia niniejszego wniosku. Obecnie pracownikowi przysługuje jednorazowy zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych do pracy przy obsłudze monitora ekranowego w wysokości 150,00 zł (sto pięćdziesiąt złotych).

Wnioskodawca zgodnie z wymogami ww. Rozporządzenia zapewnia zwrot kosztów za okulary przeznaczone do korekcji wzroku podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego wszystkim pracownikom, którzy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Warunki uprawniające do zwrotu kosztów za ww. okulary ustalone w Regulaminie są następujące:

a.

pracownik uzyska podczas profilaktycznych badań lekarskich (wstępnych, kontrolnych, okresowych) zaświadczenie o konieczności używania okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok przeznaczonych do pracy przy monitorze.

b.

przedstawi Wnioskodawcy fakturę zakupu okularów.

Zwrot kosztów za zakup okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego przysługuje nie częściej niż raz na dwa lata.

Stan faktyczny.

Do miesiąca grudnia 2010 r., zwrotu powyższych kosztów dokonywano na podstawie faktury wystawionej na pracownika, który to zwrot, w myśl obowiązujących przepisów korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W dniu 20 grudnia 2010 r. Minister Finansów pismem sygnatura DD3/033/179/CRS/10/PK-1244, z urzędu zmienił interpretację indywidualną z dnia 1 lipca 2009 r. Nr IPPB2/415-274/09-4/JB, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w zakresie zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Uznano, że zwolnieniem z podatku dochodowego nie jest objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaca pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych na podstawie faktury wystawionej na pracownika.

W związku ze zmianą interpretacji Wnioskodawca w okresie od stycznia 2011 r. do marca 2011 r.:

1.

w przypadkach zwrotu kosztów z faktury wystawionej na pracownika, doliczał stosowną kwotę do przychodów ze stosunku pracy oraz obliczał i wpłacał zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2.

w przypadkach zwrotu kosztów z faktury wystawionej na Wnioskodawcę, stosował zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W dniu 16 marca 2011 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, dotyczącą zwolnień z PIT świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (sygnatura DD3/033/30/CRS/11795). W tejże interpretacji stwierdzono, że obie wyżej opisane formy zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok (tj. faktura wystawiona na pracownika i faktura wystawiona na zakład pracy) - jako zgodne z przepisami powołanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej - uprawniają do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdarzenie przyszłe.

Od czasu wydania interpretacji sygnatura DD3/033/30/CRS/11/95 z 16 marca 2011 r. Wnioskodawca zaniechał doliczania stosownej kwoty zwrotu kosztów za zakup okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok do przychodów ze stosunku pracy oraz nie oblicza zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zarówno w przypadku, gdy faktura wystawiona jest na pracownika jak i na zakład pracy).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie obowiązków płatnika.

Czy pracownikom, którym Wnioskodawca opodatkował kwotę zwrotu kosztów za zakup okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok (w okresie od stycznia 2011 r. do marca 2011 r.) należy skorygować listy płac i zwrócić potrącony im wcześniej podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy, pracownikom, którym Spółka opodatkowała zwrot kosztów za zakup okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok (w okresie od stycznia 2011 r. do marca 2011 r.) należy skorygować listy płac i zwrócić im potrącony wcześniej podatek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Stosownie do treści art. 37 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy określeni w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, złoży płatnikowi przed dniem 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

1.

poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 30-30c oraz art. 30e,

2.

nie korzysta z odliczeń, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 2-4,

3.

nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 2 lub 4,

4.

(uchylony),

5.

nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych, z zastrzeżeniem ust. 1a pkt 5

nbspnbsp - płatnik jest obowiązany sporządzić, według ustalonego wzoru (PIT-40), roczne obliczenie podatku, na zasadach określonych w art. 27, od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

Na podstawie art. 39 ust. 1 cyt. ustawy, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33 i art. 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11), z zastrzeżeniem ust. 5. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 74. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Zarząd Spółki wydał w dniu 1 grudnia 2010 r. wewnętrzny Regulamin przyznawania zwrotu wydatków z tytułu zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok. Regulamin ten obowiązuje do dnia złożenia niniejszego wniosku. Obecnie pracownikowi przysługuje jednorazowy zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych do pracy przy obsłudze monitora ekranowego w wysokości 150,00 zł.

Wnioskodawca w okresie od stycznia 2011 r. do marca 2011 r.:

1.

w przypadkach zwrotu kosztów z faktury wystawionej na pracownika, doliczał stosowną kwotę do przychodów ze stosunku pracy oraz obliczał i wpłacał zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2.

w przypadkach zwrotu kosztów z faktury wystawionej na Wnioskodawcę, stosował zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W dniu 16 marca 2011 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, dotyczącą zwolnień z PIT świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (sygnatura DD3/033/30/CRS/11795). W tejże interpretacji stwierdzono, że obie wyżej opisane formy zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok (tj. faktura wystawiona na pracownika i faktura wystawiona na zakład pracy) - jako zgodne z przepisami powołanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej - uprawniają do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 8 sierpnia 2011 r. nr ILPB1/415-669/11-5/AG wydanej dla Wnioskodawcy stwierdzono, iż zwrot kosztów na podstawie faktury za zakup okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok, wystawionej na pracownika lub na zakład pracy, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z powyższego wynika, że ustawodawca ukształtował rolę płatnika, jako pośrednika pomiędzy podatnikiem i organem podatkowym. Czynności podejmowane przez płatnika, polegające na obliczeniu, pobraniu i wpłaceniu należności mają charakter czynności materialno-technicznych. Obowiązek podatkowy ciąży ostatecznie na podatniku. Płatnik natomiast, przekazuje organowi podatkowemu pieniądze podatnika. Z chwilą pobrania podatku i przekazania jego równowartości na rachunek właściwego urzędu skarbowego obowiązek płatnika wygasa.

Zgodnie z treścią art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej, za nadpłatę uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Jednakże nie w każdej z tych sytuacji płatnikowi przysługuje prawo do żądania stwierdzenia nadpłaty.

W myśl art. 75 § 1 ww. ustawy, jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

Natomiast stosownie do treści art. 75 § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej, uprawnienie określone w § 1 przysługuje również płatnikom lub inkasentom, jeżeli:

a.

w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od wysokości pobranego podatku,

b.

w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od należnej,

c.

nie będąc obowiązanymi do składania deklaracji, wpłacili podatek w wysokości większej od należnej.

Jednak jak wynika z art. 76c ustawy - Ordynacja podatkowa, nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. Jeżeli jednak nadpłata wynika z decyzji stwierdzającej nadpłatę, wydanej w związku z art. 75 § 1, zwrot nadpłaty następuje w terminie 30 dni od dnia wydania tej decyzji.

W związku z powyższym, jeżeli płatnik nienależnie pobrał zaliczki od wypłaconych pracownikom świadczeń, wówczas zwolnienie uwzględni dopiero w rocznej informacji PIT-11, PIT-40 przygotowanej dla pracownika i właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Płatnik pomniejszy kwotę przychodu uzyskanego przez pracownika o wartość zwolnienia i wykaże zaliczki pobrane w ciągu roku, łącznie z zaliczkami od świadczeń zwolnionych, które odprowadził do urzędu skarbowego. Płatnik nie ma możliwości korygowania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

Reasumując, Wnioskodawca jako płatnik powinien umniejszyć wysokość przychodu dla pracowników, którym opodatkował kwotę zwrotu kosztów za zakup okularów (soczewek kontaktowych) korygujących wzrok (w okresie od stycznia 2011 r. do marca 2011 r.), w informacji rocznej o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, tj. PIT-11, PIT-40 za 2011 r. w celu uzyskania zwrotu nadpłaconej zaliczki podatku dochodowego, po złożeniu rocznych zeznań podatkowych przez podatników (tj. pracowników Wnioskodawcy) w urzędzie skarbowym.

W myśl art. 14b § 1 tej ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Treść art. 3 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Natomiast przez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Zatem kwestia czy Spółka powinna skorygować listy płac pracowników nie jest regulowana żadnymi przepisami ustawy podatkowej, w szczególności ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tut. organ informuje zatem, iż pytanie w części dotyczącej korekty listy płac nie podlegało rozpatrzeniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. organ informuje, że w zakresie pozostałej problematyki dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (tj. skutków podatkowych zwrotu pracownikowi kosztów zakupu okularów korekcyjnych i soczewek korekcyjnych) wniosek rozstrzygnięto interpretacją indywidualną z dnia 8 sierpnia 2011 r. nr ILPB1/415-669/11-5/AG.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl