ILPB1/415-665/09-4/TW - Przeznaczenie wypłaconych środków pieniężnych, zgromadzonych na rachunku walutowym firmy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-665/09-4/TW Przeznaczenie wypłaconych środków pieniężnych, zgromadzonych na rachunku walutowym firmy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2009 r. (data wpływu 10 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 25 sierpnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 11 sierpnia 2009 r., znak ILPB1/415-665/09-2/TW, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 17 sierpnia 2009 r., a w dniu 25 sierpnia 2009 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 21 sierpnia 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jawna w 2009 r. prowadzi książkę przychodów i rozchodów. Spółka posiada rachunek walutowy za pośrednictwem którego dokonywane są rozliczenia z kontrahentami zagranicznymi. Wspólnikami są dwie osoby, które zgodnie z umową Spółki posiadają równe prawa reprezentowania. Zgromadzone w okresie funkcjonowania Spółki środki pieniężne (EUR) wspólnicy Spółki zamierzają wypłacić i przeznaczyć na potrzeby własne. Umowa zawarta z bankiem nie ogranicza stron, w związku z tym nie wydaje się, iż nie można dokonywać transakcji polegających na tym, że osoby prowadzące działalność i posiadająca konto firmowe (wspólnicy Spółki jawnej) dokonują wypłaty z konta firmowego na swoje prywatne cele.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłacone środki pieniężne, zgromadzone na rachunku walutowym firmy mogą zostać wypłacone w walucie EUR i wymienione np. w kantorze, a następnie przeznaczone na własne potrzeby wspólników bez skutków podatkowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie środków pieniężnych na własne potrzeby nie powoduje skutków w podatku dochodowym, gdyż samo przekazanie nie stanowi sprzedaży tych środków.

Ponadto zgodnie z art. 50.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe "posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku". Umowa z bankiem również nie wprowadza żadnych ograniczeń w tym zakresie. Ponadto ustawa - Prawo dewizowe również nie ogranicza tego typu transakcji. W związku z tym Wnioskodawca uważa, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wypłacenia przez wspólników zgromadzonych środków na potrzeby własne. Z kolei ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uznaje wypłaty środków pieniężnych z konta firmowego za dochód, stąd nie ma podstaw do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada rachunek walutowy, za pośrednictwem którego dokonywane są rozliczenia z kontrahentami zagranicznymi. Zgromadzone w okresie funkcjonowania firmy środki pieniężne w walucie EUR Zainteresowany zamierza wypłacić i przeznaczyć na potrzeby własne.

Wskazać należy, że wypłata pieniędzy w walutach obcych na własne cele z kont bankowych związanych z działalnością gospodarczą nie prowadzi do żadnych konsekwencji związanych z ustaleniem podstawy opodatkowania.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie należy stwierdzić, że wypłata zgromadzonych na rachunku walutowym firmy środków pieniężnych, z przeznaczeniem na własne potrzeby, nie wywoła skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła spółka jawna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl