ILPB1/415-604/09-2/TW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-604/09-2/TW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2009 r. (data wpływu 25 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródła przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje wprowadzić w życie program motywacyjny, mający na celu zwiększenie zaangażowania pracowników w sprawy i wyniki finansowe Spółki. Program będzie polegał na przekazaniu na rzecz wybranych osób (pracowników), tzw. opcji na akcje, uprawniających do nabycia w przyszłości akcji według historycznie określonej ceny rynkowej akcji na dany dzień. Program zostanie przyjęty na podstawie uchwały walnego zgromadzenia Spółki. Opcje na akcje będą dotyczyć nowo emitowanych akcji Spółki. Pracodawca i pracownik zawrą umowę o nabyciu przez tego drugiego nieodpłatnego prawa do kupna określonej liczby akcji Spółki po określonej cenie i po upływie określonego czasu. Cena nabycia akcji zostanie określona w przyznanej opcji i będzie stanowić cenę rynkową z dnia w którym odbędzie się walne zgromadzenie Spółki. Pracownik z prawa realizacji opcji może nie skorzystać, co jest określane jako rezygnacja z wykonania opcji lub odrzucenie opcji. Opcje będą miały charakter osobisty i nie będą mogły być przedmiotem przeniesienia własności. Po późniejszym nabyciu akcji Spółki pracownicy uzyskają pełną swobodę dysponowania nimi co oznacza, że będą mogli dokonać ich sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przyznanie pracownikowi opcji na akcje będzie skutkowało powstaniem przychodu (ze stosunku pracy) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy ewentualny dochód powstały w wyniku realizacji opcji na akcje, stanowiący różnicę między ceną rynkową akcji, a ceną zapłaconą przez pracownika będą stanowić dochód ze stosunku pracy od którego Spółka jako płatnik będzie zobowiązana pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, przyznanie pracownikom opcji na akcje nie będzie stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast dochód powstały w wyniku realizacji opcji na akcje nie będzie stanowił dochodu ze stosunku pracy, w związku z tym na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika, w tym obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Spółka stoi na stanowisku, iż przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży akcji przez pracowników. Przychód uzyskany z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych, który powinien zostać rozliczony przez pracowników.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), (dalej: u.p.d.o.f.) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16 oraz art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zdaniem Spółki w świetle powyższego przepisu przekazanie pracownikom opcji na akcje dzięki którym uzyskają możliwość zakupu akcji po cenie rynkowej z dnia w którym miało miejsce walne zgromadzenie Spółki nie będzie skutkować u nich powstaniem przychodu. Przyznanie opcji na akcje stanowi jedynie potencjalną możliwość uzyskania korzyści w przyszłości. Trudno w takim przypadku mówić o powstaniu przychodu podatkowego. Ponadto należy uznać, iż w dniu nabycia opcji na akcje nie można stwierdzić, iż ich realizacja przyniesie wymierne skutki ekonomiczne. Dodatnia różnica pomiędzy ceną bieżącą, a ceną wykonania nie jest gwarantowana, natomiast jest zależna od wahań kursów akcji. Uzyskanie przez pracownika opcji na nabycie akcji nie powoduje zatem powstania obowiązku podatkowego u pracownika. Samo otrzymanie opcji nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu ponieważ w opisanym stanie faktycznym opcje na akcje nie mogą być zbywane. Moment uzyskania dochodu z akcji nie jest tożsamy z momentem ich nabycia. Cechą papierów wartościowych, jakimi są akcje, jest to, iż generują dochód w przyszłości: w postaci dywidendy, czy też - w przypadku ich odpłatnego zbycia - w postaci różnicy między uzyskaną kwotą, a kosztami poniesionymi na nabycie. Zdaniem Spółki nie można znaleźć podstaw do uznania, iż pracownik nabywający opcje na akcje jest zobowiązany do wykazania przychodu dla celów podatkowych już w momencie dokonania transakcji. Tak samo późniejsze nabycie tych akcji przez pracownika nie będzie skutkowało powstaniem u niego przychodu ze stosunku pracy, a na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika wynikające z art. 31 u.p.d.o.f. Spółka stoi na stanowisku, iż ewentualny dochód, który powstanie w momencie realizacji opcji na akcje w wysokości różnicy pomiędzy ceną rynkową akcji, a ceną zapłaconą przez pracownika nie będzie stanowił dochodu ze stosunku pracy i Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

W przedstawionym stanie faktycznym opcje na akcje będą przekazywane na podstawie uchwały walnego zgromadzenia Spółki. Natomiast stosownie do art. 24 ust. 11 u.p.d.o.f. "dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia, a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji; zasadę określoną w zdaniu pierwszym stosuje się odpowiednio do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji".

Zatem przy spełnieniu określonych warunków (uchwała walnego zgromadzenia) nadwyżka w postaci różnicy pomiędzy wartością rynkową, a wydatkami na objęcie akcji nie będzie podlegać opodatkowaniu w momencie objęcia akcji. Natomiast w myśl art. 24 ust. 12 u.p.d.o.f. moment opodatkowania tej nadwyżki nastąpi przy zbyciu akcji i będzie stanowić przychód dopiero w momencie sprzedaży akcji. Wobec powyższego przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży akcji i nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, w związku z czym na Spółce nie będą ciążyć obowiązki płatnika. Zdaniem Spółki, przychód uzyskiwany przez pracowników z tytułu zbycia akcji w ramach realizacji planu motywacyjnego stanowił będzie przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. "źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c)". Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a.

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b.

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b). ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Pracownicy Spółki będą mogli dokonać zbycia zakupionych w ramach planu motywacyjnego akcji, będących papierami wartościowymi. Środki pieniężne uzyskane z tego tytułu w świetle przytoczonych przepisów, w opinii Spółki, będą stanowić przychody z kapitałów pieniężnych. Wobec powyższego, przychód podatkowy pracowników powstanie w momencie zbycia akcji Spółki.

Zgodnie z zasadami opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych, które zostały określone w art. 30b ust. 1 u.p.d.o.f., podatek dochodowy od dochodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochód ustala się stosownie do zapisu art. 30b ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.f. Ponieważ dochodów ze zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami z innych źródeł po zakończeniu roku podatkowego podatnik będzie zobowiązany w odrębnym zeznaniu PIT-38 wykazać dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i zapłacić należny podatek. Reasumując, zdaniem Spółki, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym na Spółce nie będą ciążyć obowiązki wynikające z art. 31 u.p.d.o.f. polegające na poborze zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu udziału pracowników w programie motywacyjnym.

Powstanie zobowiązania podatkowego zaistnieje dopiero w momencie sprzedaży nabytych akcji, przy czym to na pracowniku będzie spoczywał obowiązek rozliczenia, sporządzenia zeznania rocznego PIT-38 oraz zapłaty podatku.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka pragnie przedstawić kilka interpretacji organów podatkowych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście w interpretacji prawa podatkowego z dnia 4 kwietnia 2006 r. sygn. akt 1435/FO3/415-30/06/KSW stwierdził, iż "Przyznanie opcji jak i realizacja praw z opcji na akcje nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W momencie zawarcia umowy opcji między Spółką, a stroną nie dochodzi do żadnych przesunięć majątkowych. Zatem nie można mówić o powstaniu przychodu po którejkolwiek ze stron".

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie w interpretacji z dnia 14 lipca 2006 r. sygn. akt 1442/DP-II/415-111/MG/06 stwierdził, iż "W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uzyskanie przez pracownika opcji na nabycie akcji Spółki macierzystej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych oraz jej następna realizacja poprzez nabycie akcji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego u podatnika".

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji prawa podatkowego sygn. akt 1471/DPF/415/26/06/PP z dnia 12 maja 2006 r. uznał, iż "przychód pracownika powstanie w dacie sprzedaży przez niego akcji banku nabytych w ramach planu akcyjnego, a dochód będzie opodatkowany 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wykazanym w zeznaniu rocznym PIT-38 stosownie do art. 45 ust. 1a u.p.d.o.f. W konsekwencji na Banku nie ciąży obowiązek pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z udziałem pracowników w omawianym pracowniczym planie akcyjnym".

Mając na uwadze powyższe w opinii Spółki:

1.

W wyniku przyznania pracownikowi opcji na akcje nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika,

2.

Realizacja przez pracownika praw z opcji na akcje czyli nabycie akcji nie będzie skutkowało powstaniem przychodu ze stosunku pracy w świetle u.p.d.o.f., a na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika, natomiast przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży akcji przez pracowników, a przychód uzyskany z tego tytułu należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych, który powinien zostać rozliczony przez pracownika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl