ILPB1/415-603/10-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-603/10-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu 21 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opłacenia przez Wnioskodawcę kwoty składek ZUS, do sfinansowania których byli zobowiązani zawodnicy:

* w części dotyczącej przychodów - jest prawidłowe,

* w części dotyczącej obowiązku poboru przez Wnioskodawcę zaliczek na podatek dochodowy od dochodu zawodników, którzy nadal pozostają w zatrudnieniu u Wnioskodawcy - jest nieprawidłowe,

* w części dotyczącej formularza, w którym należy wykazać przychód zawodników w przypadku, gdy kontrakt z zawodnikiem nadal trwa oraz w przypadku, gdy kontrakt z zawodnikiem już ustał - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opłacenia przez Wnioskodawcę kwoty składek ZUS, do sfinansowania których byli zobowiązani zawodnicy Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zatrudnia zawodników na podstawie kontraktów o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Kontrakty te są umowami cywilno-prawnymi o charakterze tzw. umów nienazwanych do których Wnioskodawca na podstawie przepisu art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje przepisy o zleceniu. W związku z dokonywanymi na rzecz zawodników (piłkarzy) wypłatami świadczeń z kontraktów, Wnioskodawca stosuje przepisy art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz pełni funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określonym przepisami art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskutek przeprowadzonej u Wnioskodawcy kontroli wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej ZUS) zakwestionował ustaloną przez Wnioskodawcę metodologię wyliczania zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W ocenie ZUS wypłacane zawodnikom na podstawie kontraktów nagrody za wyniki sportowe zostały niesłusznie wyłączone z podstawy wymiaru składek.

Spór pomiędzy Wnioskodawcą a ZUS został rozstrzygnięty przed sądem na niekorzyść Wnioskodawcy. W związku z tym Wnioskodawca zamierza skorygować deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA i w miesiącu maju 2010 r. zapłacić w całości, z własnych środków, zaległe składki do ZUS za lata 1999-2003.

Z częścią zawodników, za których zostaną opłacone zaległe składki, Wnioskodawcę nie łączy już żaden stosunek prawny. Wnioskodawca nie będzie dochodził od zawodników zwrotu części składek, które powinni sfinansować ze swoich środków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przedstawionym stanie kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w części, którą opłaci Wnioskodawca w 2010 r., a do sfinansowania której byli zobowiązani zawodnicy, będzie stanowić ich przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy od zawodników, którzy nadal pozostają w zatrudnieniu u Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie zobowiązany pobrać od powstałego przychodu zaliczkę na podatek, czy też zawodnicy sami powinni uiścić podatek w wyniku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w 2010 r.

3.

Na którym formularzu i w której pozycji imiennej informacji PIT należałoby wykazać ten przychód u poszczególnych zawodników w przypadku, gdy kontrakt z zawodnikiem już ustał.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie przepisu z art. 9 ust. 1 ustawy o podarku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymieniony w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisu art. 11 ust. 1 ww. ustawy, " (...) przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. I pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń".

W ocenie Wnioskodawcy, na podstawie ww. przepisów, zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne należne od za wodników, które Wnioskodawca zamierza sfinansować z własnych środków i nie będzie dochodził ich zwrotu, będą dla zawodników przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Źródłem tego przychodu będzie kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, na podstawie którego dokonywano zawodnikom wypłat nagród za wyniki sportowe, od których Wnioskodawca nie pobrał składek.

Wnioskodawca na podstawie przepisu art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje do przedmiotowych kontraktów przepisy o zleceniu. Zdaniem Wnioskodawcy należy więc uznać, że dla celów ustalenia źródła opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zapłaconych za zawodników składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zastosowanie będzie miał przepis art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przychodami z tytułu osobiście wykonywanych usług są między innymi przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Jednocześnie Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie będzie miał obowiązku pobrania od powstałego u zawodników przychodu zaliczki na podatek. Na podstawie bowiem przepisu art. 41 ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przedmiotem świadczeń nie są pieniądze podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia. W tym przypadku jednak nie można również mówić o udostępnieniu zawodnikom świadczenia w związku z czym podatek powinien zostać uiszczony w wyniku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za 2010 rok.

Na podstawie przepisu art. 82 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na Wnioskodawcy ciąży obowiązek sporządzenia informacji podatkowych. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 3c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2008 r. w sprawie określania niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 74, poz. 445 z późn. zm.), informacją dla osób uzyskujących przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecanie jest wzór PIT- 11.

Wnioskodawca zobowiązany będzie więc wykazać zapłacone za zawodników składki w informacji PIT-11 za 2010 r. w wierszu 6 "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 (z wyjątkiem czynności wymienionych w wierszu 7) i 7-9 ustawy, w tym umowy zlecenia i o dzieło" i w terminie do końca lutego 2011 r. przekazać ją zawodnikom i urzędowi skarbowemu.

W ocenie Wnioskodawcy przedstawiony sposób wykazania przychodu z tytułu zapłaconych przez niego za zawodników składek w informacji PIT-11 dotyczy zarówno zawodników z którymi w 2010 r. kontrakty nadal trwają jak i zawodników, z którymi kontrakty ustały.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się:

* w części dotyczącej przychodów - za prawidłowe,

* w części dotyczącej obowiązku poboru przez Wnioskodawcę zaliczek na podatek dochodowy od dochodu zawodników, którzy nadal pozostają w zatrudnieniu u Wnioskodawcy - za nieprawidłowe,

* w części dotyczącej formularza, w którym należy wykazać przychód zawodników w przypadku, gdy kontrakt z zawodnikiem nadal trwa oraz w przypadku, gdy kontrakt z zawodnikiem już ustał - za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 13 pkt 8 ww. ustawy stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że wskutek przeprowadzonej u Wnioskodawcy kontroli wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakwestionował ustaloną przez Wnioskodawcę metodologię wyliczania zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. W ocenie ZUS wypłacane zawodnikom na podstawie kontraktów nagrody za wyniki sportowe zostały niesłusznie wyłączone z podstawy wymiaru składek.

Wnioskodawca zamierza skorygować deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA i w miesiącu maju 2010 r. zapłacić w całości, z własnych środków, zaległe składki do ZUS za lata 1999-2003.

Z częścią zawodników, za których zostaną opłacone zaległe składki, Wnioskodawcę nie łączy już żaden stosunek prawny. Wnioskodawca nie będzie dochodził od zawodników zwrotu części składek, które powinni sfinansować ze swoich środków.

Z ogólnej definicji przychodów zawartej w ww. art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodami są w szczególności otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dlatego też zapłacone przez Wnioskodawcę w maju 2010 r. za zawodnika (zleceniobiorcę) składki, w części, która powinna być finansowana przez zleceniobiorcę stanowią przychód zleceniobiorcy (jeśli nie będą egzekwowane na drodze cywilnoprawnej), bowiem otrzymał on nieodpłatne świadczenie od zleceniodawcy (zleceniodawca zapłacił za niego składki, które powinny być finansowane ze środków zleceniobiorcy).

Zapłacone składki stanowią dla zleceniobiorcy przysporzenie majątkowe mające swoje źródło w umowie zlecenia, wobec czego przysporzenie to będzie stanowiło przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Datą powstania przychodu z powyższego tytułu będzie data ich wpłaty przez Wnioskodawcę jako płatnika na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli data wykonania zobowiązania za zleceniobiorcę.

Zatem Wnioskodawca jako płatnik obowiązany jest do wystawienia i wykazania tych przychodów w informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) za 2010 r. w części E "dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki" w wierszu 6 - "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 (z wyjątkiem czynności wymienionych w wierszu 7) i 7-9 ustawy, w tym umowy zlecenia i o dzieło", zarówno w sytuacji byłych, jak i obecnych zleceniobiorców (zawodników).

Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 41 ust. 1, sporządzone według ustalonego wzoru.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w części, którą opłaci Wnioskodawca w 2010 r., a do sfinansowania której byli zobowiązani zawodnicy, będzie stanowić ich przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wnioskodawca będzie zobowiązany pobrać od powstałego przychodu zaliczkę na podatek dochodowy zarówno od przychodów zawodników, którzy już nie pozostają w zatrudnieniu, jak i od przychodu zawodników, którzy nadal pozostają w zatrudnieniu. Kwotę ww. przychodu zawodników Wnioskodawca winien wykazać w części E informacji PIT-11 w wierszu 6 - "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 (z wyjątkiem czynności wymienionych w wierszu 7) i 7-9 ustawy, w tym umowy zlecenia i o dzieło", zarówno w sytuacji byłych, jak i obecnych zawodników.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl