ILPB1/415-60/10-4/IM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-60/10-4/IM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 13 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 oraz 14f § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 29 marca 2011 r., znak ILPP1/443-84/11-2/AW, ILPB1/415-60/11-2/IM, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 1 kwietnia 2011 r., a w dniu 13 kwietnia 2011 r. wniosek uzupełniono o brakujące informacje (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 8 kwietnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydobywania żwiru i piasku oraz transportu wydobytych kruszców. Wydobywanie kopalin prowadzone jest w oparciu o decyzję koncesyjną Wojewody z dnia 18 listopada 1996 r. w sprawie udzielenia koncesji na odkrywkowe wydobywanie kopaliny - kruszywa naturalnego (piasku ze żwirem) ze złoża. Nadto od dnia 14 listopada 2001 r. wydobywanie żwiru i piasku prowadzone jest na podstawie decyzji koncesyjnej Wojewody, która obowiązuje do dnia 18 listopada 2016 r.

Oprócz tego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Zainteresowany świadczy usługi rozładunkowe-załadunkowe (usługi koparką, równiarką, ładowarką, spychaczem, wywrotką oraz ciągnikiem siodłowym z naczepą). Usługi te są świadczone na podstawie odrębnych umów zlecenia.

W ramach prowadzonej działalności wykorzystuje następujące działki gruntu:

* działki nr 306 i 307 o obszarze 1,81 ha nabyte 25 lipca 1994 r.,

* działki nr 308 i 309 o obszarze 1,27 ha nabyte 9 stycznia 1996 r.

Na ww. działkach prowadzone jest wydobycie kruszywa (żwiru i pisaku). Działki powyższe stanowią współwłasność w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej.

Jednocześnie oprócz prowadzonej działalności gospodarczej wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. W ramach prowadzonego gospodarstwa Wnioskodawca wykorzystuje działki gruntu, wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Są to następujące działki gruntu:

* działka nr 305 o obszarze 3,94 ha nabyta 14 sierpnia 1996 r.,

* działki nr 160 i 474 o obszarze 0,83 ha nabyte 20 września 2006 r.,

* działka nr 473 o obszarze 0,26 ha nabyta 16 kwietnia 2007 r.,

* działka nr 161 i 475 o obszarze 0,81 ha nabyta 11 maja 2007 r.

W przyszłości Zainteresowany planuje zawarcie umowy sprzedaży prowadzonej kopalni, wraz ze sprzętem i całą infrastrukturą wykorzystywaną do jej prowadzenia. Umowa sprzedaży obejmie w szczególności:

* działki gruntu nr 306, 307, 308 i 309, na których aktualnie prowadzone jest wydobycie wraz z decyzją koncesyjną w sprawie udzielenia koncesji na odkrywkowe wydobywanie kopaliny-kruszywa naturalnego,

* maszyny wykorzystywane w kopalni: koparka, spychacz.

Wyżej wymienione maszyny ujęte są w wykazie środków trwałych, zostały nabyte jako maszyny używane i przy ich nabyciu nie dokonywałem odliczenia podatku naliczonego.

Nadto w ramach planowanej transakcji sprzedaży Wnioskodawca zawrze umowę cesji praw na rzecz nabywcy kopalni oraz umowę przejęcia długu przez nabywcę kopalni, z tytułu umowy na dostarczanie kruszywa z obecnym kontrahentem. Jest to jedyna umowa związana z dostarczaniem kruszywa kopalni, jaką jest związany.

W związku zawarciem umowy sprzedaży kopalni, na nabywcę przejdą również środki zgromadzone na funduszu likwidacji zakładu (przeznaczone na rekultywację terenu po zakończeniu działalności kopalni), a także otrzyma on plan urządzenia ruchu - dokument określający sposób prowadzenia wydobycia kruszywa, jaki ma obowiązek opracować w związku z decyzją koncesyjną.

Planowana powyżej transakcja obejmie składniki majątku związane z prowadzoną dotychczas działalnością gospodarczą, za wyjątkiem koparki, równiarki, ładowarki, spychacza, wywrotki oraz ciągnika siodłowego z naczepą. Wyżej wskazane środki trwałe będzie wykorzystywał dalej w prowadzonej działalności gospodarczej, którą ograniczy do świadczenia usług ładunkowo - rozładunkowych lub innych związanych z wykorzystaniem tego sprzętu.

Nabywcy kopalni Wnioskodawca zamierza również sprzedać działkę nr 305, nie wykorzystywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego. Stroną umowy sprzedaży niniejszej działki gruntu, jak również pozostałych działek (nr 306, 307, 308 i 309) będzie również żona Zainteresowanego, ponieważ jest ona ich współwłaścicielką w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej.

Wnioskodawca nadmienia, iż stosownie do postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nieruchomość opisana wyżej przeznaczona jest na:

* działki nr 306,307,308,309 - tereny powierzchniowej eksploatacji surowców mineralnych

* działka nr 305 - częściowo tereny powierzchniowej eksploatacji surowców mineralnych, a częściowo tereny rolne.

Ponadto informuje, iż prowadzona przez Niego działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z planowaną transakcją Wnioskodawca zakłada, iż cena uzyskana ze sprzedaży kopalni nie spowoduje uzyskania przychodu powodującego niedopuszczalność skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowany wskazał, iż stosownie do postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działka nr 305 przeznaczona jest częściowo na tereny powierzchniowej eksploatacji surowców mineralnych a częściowo na tereny rolne. Transakcja sprzedaży działki nr 305 nie spowoduje utraty jej charakteru rolnego, natomiast nie posiada wiedzy jaki charakter będzie miała ta działka w przyszłości u nabywcy kopalni.

W części dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Wnioskodawca uzupełnił o informacje, iż prawa jak i dokumenty, które będą przedmiotem sprzedaży nie są objęte prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w rozumieniu odrębnych przepisów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Czy otrzymanie ceny z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowej (działki nr 305) spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy lub po stronie Jego żony.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do przedstawionych zamierzeń, oprócz sprzedaży kopalni, z jej nabywcą Zainteresowany zamierza wraz z żoną zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej w postaci działki nr 305.

Z uwagi na fakt, iż działka ta nie była nigdy wykorzystywana przez Niego w działalności gospodarczej ewentualny przychód z tytuł jej sprzedaży należy oceniać w świetle źródła przychodu określonego w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.).

Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) u.p.d o.f. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomość lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Treść przywołanego przepisu wskazuje, ze sprzedaż nieruchomości lub udziału w nieruchomości jest opodatkowana jeżeli spełnione są dwie przesłanki:

* sprzedaż nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej;

* sprzedaż następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomość.

Jak wskazał Wnioskodawca powyżej, nieruchomość jaka ma być przedmiotem sprzedaży-działka gruntu nr 305 wchodzi w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Zainteresowany i jego żona są współwłaścicielami w częściach równych. Działka ta nigdy nie była wykorzystywana w prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej i nie była wciągana do ewidencji środków trwałych. Niniejsza nieruchomość gruntowa stanowi składnik gospodarstwa rolnego. Spełniona jest zatem pierwsza z ww. przesłanek.

Jednocześnie działka została nabyta w 1996 r. tym samym okres pięcioletni, od końca roku podatkowego, w którym doszło do nabycia nieruchomości upłynął w 2001 r. Oznacza to wypełnienie drugiej przesłanki wynikającej z ww. przepisu.

Mając na uwadze fakt, powyższe cena otrzymana przez Wnioskodawcę jaki przez jego żonę z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości gruntowej (działki nr 305) nie będzie stanowiła przychodu w rozumieniu powyższego przepisu. W konsekwencji nie wystąpi również, obowiązek zapłaty podatku dochodowego zarówno po stronie Zainteresowanego jak i po stronie żony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z analizy cytowanego przepisu wynika, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, dlatego też przy jej zdefiniowaniu należy sięgnąć do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zwanej dalej k.c., a w szczególności do art. 46 § 1. Zgodnie bowiem z tym przepisem, nieruchomości to części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc ze swej natury nieruchomościami, a budynki trwale z gruntem związane są ich częścią składową w myśl art. 48 k.c. Zatem budynek trwale z gruntem związany, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego też, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Jak wynika z treści przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydobywania żwiru i piasku, ponadto świadczy usługi rozładunkowo-załadunkowe. W ramach prowadzonej działalności wykorzystuje następujące działki gruntu: 306, 307, 308 i 309.

Jednocześnie oprócz prowadzonej działalności gospodarczej wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne jako rolnik ryczałtowy. W ramach prowadzonego gospodarstwa Wnioskodawca wykorzystuje działki gruntu, wchodzące w skład małżeńskiej wspólności majątkowej: 305, 160, 474, 473, 161 oraz 475. Działka nr 305 nabyta została 14 sierpnia 1996 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać działkę nr 305, niewykorzystywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego. Stroną umowy sprzedaży niniejszej działki gruntu, jak również pozostałych działek (nr 306, 307, 308 i 309) będzie również żona Zainteresowanego, ponieważ jest ona ich współwłaścicielką w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej. Działka nr 305 przeznaczona jest częściowo na tereny powierzchniowej eksploatacji surowców mineralnych a częściowo na tereny rolne. Transakcja sprzedaży działki nr 305 nie spowoduje utraty jej charakteru rolnego.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy grunt Zainteresowany posiada od 1996 r. stwierdzić należy, iż pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych już upłynął.

Reasumując, przychód uzyskany przez Wnioskodawcę z planowanej sprzedaży nieruchomości (działki nr 305) nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie Wnioskodawcy, bowiem upłynie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, przy założeniu, że odpłatne zbycie tej nieruchomości nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego ze współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z nich, tj. żony Zainteresowanego. Małżonka Wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ informuje, że wniosek w zakresie

* zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został rozstrzygnięty w dniu 20 kwietnia 2011 r. odrębną interpretacją nr ILPB1/415-60/11-5/IM,

* podatku od towarów i usług zostanie rozstrzygnięty w terminie późniejszym odrębnym pismem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl