ILPB1/415-590/12-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-590/12-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012 r. (data wpływu 12 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym w ramach samozatrudnienia działalność gospodarczą w zakresie pozostałego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania wg PKD 2007 - 70.22.Z. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Wnioskodawca jest podatnikiem opodatkowanym na zasadach ogólnych, jest także podatnikiem VAT czynnym. Działalność gospodarcza jest jedynym źródłem przychodów Zainteresowanego.

W chwili obecnej Wnioskodawca jest związany z jednym kontrahentem, na rzecz którego świadczy usługi wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem na podstawie umowy o współpracę zawartej na czas nieokreślony. Przedmiotem umowy jest m.in. doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej przez kontrahenta w zakładzie produkcyjnym, w tym wspieranie zarządu w zakresie podejmowanych decyzji dotyczących zakładu; analiza i wdrożenie średnio-i długoterminowych planów produkcji oraz kontrola ich realizacji; zarządzanie strukturą organizacyjną produkcji, nadzór nad przygotowaniem produkcji, opracowanie i wdrożenie procedur produkcyjnych, zarządzanie i nadzór nad przebiegiem procesu produkcji, zarządzanie zasobami materiałowymi, zarządzanie zespołem pracowników produkcji, bieżące raportowanie i ocena rezultatów działalności produkcyjnej firmy.

W oparciu o ww. umowę Wnioskodawca realizuje także inne bieżąco zlecane dodatkowe zadania, m.in. uczestniczy w rozmowach i negocjacjach handlowych, opiniuje projekty umów handlowych i zakupów inwestycyjnych, uczestniczy w opracowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych.

W związku z rozwojem firmy na rzecz, której Wnioskodawca świadczy usługi zachodzi konieczność uzyskania przez Niego dodatkowych kwalifikacji zawodowych w zakresie zarządzania. Kontrahent Wnioskodawcy uzależnia dalsze trwanie współpracy, a także zakres powierzonych Zainteresowanemu obowiązków od uzyskania przez Wnioskodawcę dodatkowych kwalifikacji.

W związku z powyższym Wnioskodawca pragnie podjąć studia M (...) na niepaństwowej uczelni wyższej. Program M (...) adresowany jest do osób, które stanęły przed możliwością awansu, ale do osiągnięcia celu brakuje im formalnie potwierdzonych umiejętności i wiedzy menedżerskiej, a także osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Moduły realizowane w ramach programu studiów to: Skuteczna komunikacja w biznesie, Otoczenie biznesowe, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Zarządzanie marketingowe, Ekonomia menedżerska, Trening asertywności i techniki manipulacji, Zarządzanie biznesem międzynarodowym, Zarządzanie operacjami i procesami, Rachunkowość finansowa i zarządcza, Finanse przedsiębiorstw, Zarządzanie strategiczne, Negocjacje w biznesie.

Ukończenie studiów pozwoli Wnioskodawcy na uzyskanie dodatkowej wiedzy, która niezbędna jest w ramach świadczonych dla kontrahenta usług, a na potwierdzenie posiadanych kwalifikacji i pozwoli na pozyskanie nowych zleceń w przyszłości.

W związku z powyższym zachodzi wątpliwość, czy koszt ww. studiów, który w całości Wnioskodawca musi ponieść samodzielnie, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszt studiów menedżerskich M (...), który w całości Wnioskodawca musi ponieść samodzielnie, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, stanowiącej jedyne źródło przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszt studiów menadżerskich M (...) finansowany w całości przez Wnioskodawcę będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Uzyskanie dodatkowej wiedzy i kwalifikacji ma bezpośredni związek z zakresem dotychczas wykonywanych usług, przyczyni się także do zapewnienie źródła przychodów w przyszłości poprzez kontynuację współpracy z obecnym kontrahentem oraz umożliwi pozyskanie dodatkowych zleceń w przyszłości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ustawy,

* być właściwie udokumentowany.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów M (...) nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę prowadzącego działalność gospodarczą, w związku z podjęciem przez Niego studiów menedżerskich M (...), mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

* czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pozostałego doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. W związku z rozwojem firmy na rzecz, której Wnioskodawca świadczy usługi zachodzi konieczność uzyskania przez Niego dodatkowych kwalifikacji zawodowych w zakresie zarządzania. Kontrahent Wnioskodawcy uzależnia dalsze trwanie współpracy, a także zakres powierzonych Zainteresowanemu obowiązków od uzyskania przez Wnioskodawcę dodatkowych kwalifikacji. W związku z powyższym Wnioskodawca pragnie podjąć studia M (...) na niepaństwowej uczelni wyższej. Program M (...) adresowany jest do osób, które stanęły przed możliwością awansu, ale do osiągnięcia celu brakuje im formalnie potwierdzonych umiejętności i wiedzy menedżerskiej, a także osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

We wniosku wskazano, iż ukończenie studiów pozwoli Wnioskodawcy na uzyskanie dodatkowej wiedzy, która niezbędna jest w ramach świadczonych dla kontrahenta usług, a na potwierdzenie posiadanych kwalifikacji i pozwoli na pozyskanie nowych zleceń w przyszłości.

Na tej podstawie zasadnym jest przyjęcie, iż ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych (pomimo, że trudno je przypisać do konkretnych przychodów), tj. na studia menedżerskie M (...), które w całości ponosi Wnioskodawca, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu i mogą być zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Przy tym podkreślić należy, że interpretację indywidualną wydaje się wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony (zdarzenie przyszłe) przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl