ILPB1/415-59/11-4/AO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-59/11-4/AO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 1 kwietnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 1, § 3 i § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 22 marca 2011 r. nr ILPB1/415-59/11-2/AO wezwano do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 marca 2011 r., natomiast w dniu 1 kwietnia 2011 r. uzupełniono ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 29 marca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Małżeństwo będące właścicielami kilku mieszkań wynajmuje wszystkie te mieszkania na rzecz spółki jawnej. Spółka jawna wynajmuje mieszkania firmom i osobom fizycznym. Mieszkania, które wynajmuje spółka, są własnością małżeństwa, które jednocześnie jest jedynymi wspólnikami spółki jawnej (małżeństwo posiada równe udziały w spółce i nie posiada rozdzielności majątkowej). Małżeństwo wystawia faktury za wynajem wszystkich mieszkań na rzecz spółki jawnej, która to zawiera ostateczne umowy z klientem końcowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest ujmowanie w koszty uzyskania przychodów faktur wystawianych na spółkę przez wspólników spółki (Wnioskodawczynię i Jej męża) z tytułu wynajmu mieszkań będących ich własnością, które następnie wynajmuje spółka jawna.

Treść pytania wynika z uzupełnienia wniosku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie ma potrzeby ujmowania w koszty uzyskania przychodów kosztów wynajmu majątku wspólników. Wniosek taki wynika z dzielenia dochodu spółki jawnej jako dochodu osiągniętego przez jej wspólników na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższe stanowisko wynika z uzupełnienia wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy).

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż małżeństwo będące właścicielami kilku mieszkań wynajmuje te mieszkania na rzecz spółki jawnej, która wynajmuje te mieszkania firmom i osobom fizycznym. Mieszkania, które wynajmuje spółka, są własnością małżeństwa, które jednocześnie jest jedynymi wspólnikami spółki jawnej (małżeństwo posiada równe udziały w spółce i nie posiada rozdzielności majątkowej). Małżeństwo wystawia faktury za wynajem wszystkich mieszkań na rzecz spółki jawnej, która to zawiera ostateczne umowy z klientem końcowym.

Zauważyć należy, iż umowy najmu nieruchomości zostaną zawarte pomiędzy dwoma odrębnymi uczestnikami obrotu gospodarczego, tj. pomiędzy Wnioskodawczynią i Jej mężem oraz spółką jawną.

Z uwagi na powyższe, wydatki ponoszone przez spółkę jawną tytułem najmu od Wnioskodawczyni i Jej męża przedmiotowych nieruchomości jako nie wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów spółki jawnej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania. Przy czym, dla Wnioskodawczyni ww. wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodów w wielkości proporcjonalnej do Jej udziału w zyskach spółki, stosownie do treści cyt. powyżej art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku ujmowania przez podatnika wydatków pozostających w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i poniesionych w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, a które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy - do kosztów uzyskania przychodu, bowiem rozliczanie wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika.

Reasumując, prawidłowe jest ujmowanie w koszty uzyskania przychodów faktur wystawianych na spółkę przez Wnioskodawczynię jako wspólnika tej spółki z tytułu wynajmu mieszkań będących własnością Zainteresowanej i Jej męża, które następnie wynajmuje spółka jawna. Decyzja o tym, czy dany wydatek ująć w koszty uzyskania przychodów należy do Wnioskodawczyni i spółki, w której jest wspólnikiem.

Zatem, mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawczyni uznano za prawidłowe, jednak z innych przyczyn niż wskazane w przedstawionym przez Nią własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że w dniu 21 kwietnia 2011 r. wydano odrębną interpretację indywidualną dotyczącą podatku od towarów i usług nr ILPP1/443-76/11-4/AK.

Ponadto tut. Organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawczyni i nie ma zastosowania do pozostałych wspólników spółki jawnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl