ILPB1/415-572/12-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 września 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-572/12-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko xx, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie odzyskania zapłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie odzyskania zapłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Działalność Wnioskodawcy opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Działalność polega na międzynarodowym transporcie śródlądowym. W miesiącach: 11/2010 oraz 01/2011 wyświadczone zostały usługi, za które wystawiono faktury VAT oraz uiszczono należny podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Odbiorca - Firma zarejestrowana w L. - nie uregulowała należności z wystawionych faktur. Wyrokiem Sądu Handlowego w L. odbiorca ogłosił upadłość i odzyskanie należności jest niemożliwe. W takim przypadku zryczałtowany podatek dochodowy został zapłacony pomimo niemożliwości uzyskania zapłaty od kontrahenta.

Wnioskodawca poniósł również koszty dojazdu do miejsca świadczenia usług własnym transportem, koszty utrzymania (wyżywienia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnik może w jakikolwiek sposób dokonać korekty wystawionych faktur, które nie zostaną nigdy uregulowane, a co za tym idzie odzyskać nienależnie zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdzie posiada oficjalne zaświadczenie o niewypłacalności (...) spółki, potwierdzone wyrokiem Sądu Handlowego w L., a od niezapłaconych faktur uiścił należny podatek - może skorygować dane księgowe o niezapłacone faktury. A tym samym odzyskać nienależnie zapłacony zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Powyższy przepis wyraźnie wskazuje, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, niezależnie od ich faktycznego otrzymania.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż skoro na gruncie przedmiotowej sprawy Wnioskodawca świadczył usługi, za które wystawił faktury VAT, to obowiązany był wykazać wynikające z tychże faktur przychody, jako przychody należne z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy Wnioskodawca wykonał usługi, które zafakturował, to z tego tytułu powstał przychód, który winien być zaewidencjonowany w prowadzonej ewidencji księgowej.

W obrocie gospodarczym powszechnym wyrazem powstania należności po stronie wykonawcy usługi - niezależnie od możliwości dochodzenia zapłaty - jest wystawienie i wydanie faktury. Jednakże nieuzyskanie przez wykonawcę należnej zapłaty, nie skutkuje tym, iż po stronie wykonawcy usługi nie powstaje przychód w sytuacji, gdy usługa została wykonana.

Wskazać należy, iż w momencie rozpoznania przychodu z tytułu wykonania usługi, podatnik nie ma podstaw do ujawnienia w ewidencji księgowej przychodów w innej wartości, niż te które wynikają z wystawionych faktur VAT.

Przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Ze względu na zdarzające się w praktyce pomyłki przy dokumentowaniu przez podatników obrotu gospodarczego, ustawodawca przewidział w § 13 i § 14 ww. rozporządzenia procedury korygowania błędów w fakturach VAT określając przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.

Jednakże przepis ten nie dopuszcza możliwości wystawiania faktur korygujących z tej przyczyny, iż wynikająca z faktury pierwotnej należność nie została uiszczona.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zezwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności uznanych za nieściągalne. Zgodnie bowiem z treścią art. 23 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Wierzytelność uważa się za nieściągalną, jeżeli jej nieściągalność została udokumentowana:

1.

postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, albo

2.

postanowieniem sądu o:

a.

oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub

b.

umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa w lit. a, lub

c.

ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo

3.

protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty (art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednakże nadmienić należy, że zgodnie z art. 12 ust. 2 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania przychodów.

W związku z tym, podatnik opodatkowany w formie zryczałtowanej, nie ma możliwości - nawet w przypadku uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności w sposób określony w art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - do zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów w związku z uprzednim zarachowaniem wierzytelności jako przychód należny.

Zatem, w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania zwrotu zapłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego od wystawionych faktur dokumentujących wykonane usługi.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma możliwości pomniejszenia przychodów o należności nieściągalne w drodze dokonania korekt wystawionych faktur, a tym samym odzyskania zapłaconego zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl