ILPB1/415-570/10-4/KŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-570/10-4/KŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2010 r. (data wpływu 13 maja 2010 r.) uzupełnionym w dniu 16 sierpnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne:

* w części odnoszącej się do składek opłaconych bezpośrednio przez podatnika - jest prawidłowe

* w części odnoszącej się do składek pobranych przez płatnika (spółkę jawną) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 5 sierpnia 2010 r., znak ILPB1/415-570/10-2/KŁ na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 9 sierpnia 2010 r., a w dniu 16 sierpnia 2010 r. wniosek uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku podatkowym 2009 Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej oraz wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dochody ze spółki jawnej opodatkowano w formie podatku liniowego. W roku podatkowym Wnioskodawca nie uzyskał dochodów ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jako wspólnik spółki jawnej obowiązkowo podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu. W roku podatkowym 2009 za miesiące od stycznia do października Zainteresowany był zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez spółkę jawną która w imieniu Zainteresowanego regulowała składkę.

Opłacona składka nie była uwzględniana w kosztach uzyskania przychodu spółki (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.f.). Za miesiące: styczeń, luty, marzec: składka zdrowotna naliczana była w pojedynczej wysokości (odpowiednio podstawa naliczenia składki wynosiła: za styczeń i luty 2.392,76 za marzec 2.491,57) natomiast za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik składka zdrowotna naliczana była w podwójnej wysokości (podstawa naliczania składki za każdy miesiąc wynosiła 4.983,14).

Ponadto w miesiącu styczniu i lutym Wnioskodawca był zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością która w imieniu Zainteresowanego regulowała ową składkę. Podstawą do naliczenia składki zdrowotnej była kwota minimalna za osobę prowadzącą działalność gospodarczą tj. w styczniu i lutym 2.392,76. Kwota zapłaconych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w imieniu Wnioskodawcy, składek na ubezpieczenie zdrowotne nie była zaliczana do kosztów uzyskania przychodu (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38 u.o.p.d.o.p.). Kwoty opłaconych składek w roku podatkowym 2009 w całości Wnioskodawca zwrócił na konto spółki.

W miesiącu listopadzie i grudniu Wnioskodawca samodzielnie zgłosił się do ubezpieczenia zdrowotnego i jako płatnik odprowadzał składkę.

W dniu 16 sierpnia 2010 r. wniosek uzupełniono o następujące informacje:

Jako wspólnik spółki jawnej, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Wnioskodawca obowiązkowo podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu - posiadał status osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Jako wspólnik w wieloosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, w myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Wnioskodawca nie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu - nie posiadał statusu osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, uznaje za prawidłowe zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, gdzie płatnikiem składek jest wspólnik spółki jawnej lub spółka. W tym przypadku składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące od stycznia do października naliczona i odprowadzona była przez spółkę jawną (płatnikiem składek była spółka jawna). Wysokość podstawy naliczenia składki wynosiła: za styczeń i luty 2.392,76 (odprowadzona składka wynosiła 9% tj. 215,35); za marzec 2.491,57 (odprowadzona składka wynosiła 9% tj. 224,24); za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik 4.983,14 (odprowadzona składka wynosiła 9% tj. 448,48). Opłacone w imieniu Wnioskodawcy przez spółkę jawną składki na ubezpieczenie zdrowotne nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów spółki (zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.f.).

W miesiącu listopadzie Zainteresowany zgłosił się do ubezpieczenia zdrowotnego samodzielnie. Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą w formie spółki jawnej (zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) Wnioskodawca obowiązkowo podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wysokość podstawy składki za miesiąc listopad wynosiła 2.491,57 (odprowadzona składka wynosiła 9% tj. 224,24).

W okresie od stycznia do lutego Zainteresowany zgłoszony był również do ubezpieczenia zdrowotnego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest wspólnikiem. Wysokość podstawy naliczenia składki za miesiąc styczeń i luty wynosiła 2.392,75 (odprowadzona składka wynosiła 9% tj. 215,35). Naliczone i odprowadzone w imieniu Wnioskodawcy przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością składki na ubezpieczenie zdrowotne nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w spółce z o.o. (zgodnie z art. 16. ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.p.). Kwoty opłaconych w imieniu Zainteresowanego składek na ubezpieczenie zdrowotne, w roku podatkowym 2009, w całości zostały zwrócone na kotno spółki z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odprowadzone w roku podatkowym 2009, w imieniu Wnioskodawcy przez spółkę jawną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz samodzielnie odprowadzone składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej mogą być odliczone od dochodu, do wysokości 7,75% podstawy ich wymiaru, w zeznaniu rocznym PIT-36L za rok 2009.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., podatnik ma prawo obniżyć podatek dochodowy o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Odliczeniu od podatku będzie podlegała składka w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe - w części odnoszącej się do składek opłaconych bezpośrednio przez podatnika,

* nieprawidłowe - w części odnoszącej się do składek pobranych przez płatnika (spółkę jawną).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.):

a.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,

b.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

nbspnbspnbsp - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku;

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wysokość wydatków na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, o czym stanowi art. 27b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że z powołanego wyżej przepisu art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż warunkiem odliczenia od podatku jest to, aby składkę na ubezpieczenie zdrowotne w roku podatkowym opłacił bezpośrednio podatnik lub pobrał od niego płatnik zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. W przedstawionym stanie faktycznym Zainteresowany wskazał, iż od stycznia do października płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne była spółka jawna. Za listopad i grudzień Wnioskodawca opłacał samodzielnie składki na ubezpieczenie zdrowotne jako osoba prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą w formie spółki jawnej.

Reasumując stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca ma prawo do odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne - w myśl art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zarówno tych zapłaconych bezpośrednio przez Zainteresowanego, jak i tych, które zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostały pobrane przez płatnika.

Końcowo należy wskazać, iż stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w odniesieniu do składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych przez płatnika - spółkę jawną - uznano za nieprawidłowe z tej przyczyny, iż Zainteresowany wskazał, że odliczeniu podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacone w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika. Prawidłowym natomiast jest - jak wskazano w niniejszej interpretacji - odliczenie od podatku zarówno składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych bezpośrednio przez Zainteresowanego, jak i tych, które zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zostały pobrane przez płatnika.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne w części odnoszącej się do składek zapłaconych przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością został rozstrzygnięty w dniu 19 sierpnia 2010 r. postanowieniem nr ILPB1/415-570/10-5/KŁ.

Należy jednakże wyraźnie zaznaczyć, iż przedmiotu niniejszej interpretacji nie stanowi ocena prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy w kwestii uznania spółki jawnej jako płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Definicja prawa podatkowego zawarta jest w art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, w świetle której, ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego - rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Stosownie do tej definicji przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) nie są przepisami prawa podatkowego.

W trybie wydawania interpretacji określonym w art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych nie ma uprawnień do interpretowania tych przepisów.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku przez Zainteresowanego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl