ILPB1/415-551/13-2/AMN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-551/13-2/AMN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 10 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia ze spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wystąpienia ze spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest aktualnie jednym z dwóch wspólników spółki cywilnej, której najbardziej istotnymi składnikami majątku są dwie nieruchomości gruntowe, w tym jedna zabudowana budynkiem.

Wnioskodawczyni weszła do spółki na miejsce swojego zmarłego w 2010 r. małżonka. Jako wspólnik spółki cywilnej Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, opodatkowanym na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f. (podatek liniowy). Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej w innej formie, aniżeli ww. spółka cywilna.

W przyszłości planowane jest rozszerzenie grona wspólników spółki cywilnej, w ten sposób, że w wyniku zmiany umowy spółki przystąpią do niej jeszcze dwie dodatkowe osoby fizyczne (małżeństwo). Osoby te przystępując do spółki zobowiążą się do wniesienia wkładu pieniężnego w uzgodnionej wysokości i na mocy umowy staną się współwłaścicielami majątku objętego współwłasnością łączną, w tym nieruchomości. Następnie jest wysoce prawdopodobne, że Wnioskodawczyni wystąpi ze spółki cywilnej (nastąpi ponowna zmiana umowy spółki). W związku z wystąpieniem ze spółki po stronie Wnioskodawczyni pojawi się roszczenie o wypłatę części wartości wspólnego majątku będącego przedmiotem współwłasności łącznej (art. 871 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny, Dz. U. 1964.16.93 z późn. zm. zwanej dalej k.c.) - tzw. "wypłata równowartości udziału". Kwota stanowiąca wypłatę równowartości udziału należna Wnioskodawczyni z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej na mocy porozumienia z pozostałymi wspólnikami będzie określona i należna w gotówce i nie przekroczy łącznej kwoty dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej, wykazanej z zeznaniach PIT-36L w poz. 25, złożonych przez Wnioskodawczynię za lata, w których pozostawała ona wspólnikiem tej spółki. Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazuje, że w okresie, w którym pozostawała wspólnikiem spółki cywilnej nie były na jej rzecz dokonywane żadne wypłaty z tytułu udziału w tej spółce.

W celu uproszczenia wzajemnych rozliczeń z tytułu czynności wniesienia wkładu pieniężnego przez nowych wspólników do spółki cywilnej, a następnie wypłaty na rzecz Wnioskodawczyni równowartości udziału w związku z wystąpieniem ze spółki, nie jest wykluczone, że przelew środków pieniężnych zostanie na mocy porozumienia dokonany bezpośrednio z konta nowych wspólników spółki cywilnej na konto ustępującej ze spółki Wnioskodawczyni (strony wykorzystają instytucję przekazu).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kwota środków pieniężnych otrzymana w przyszłości przez Wnioskodawczynię z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej w okolicznościach opisanych w pkt 68 niniejszego wniosku będzie wyłączona z opodatkowania jeżeli nie przekroczy kwoty dochodu uzyskanego przez Wnioskodawczynię i niewypłaconego na jej rzecz z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej przed dniem wystąpienia z tej spółki.

Zdaniem Wnioskodawczyni, kwota środków pieniężnych otrzymana przez nią w przyszłości z tytułu wystąpienia ze spółki cywilnej w okolicznościach opisanych w pkt 68 niniejszego wniosku będzie wyłączona z opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną określa się u każdego wspólnika proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Powołany przepis dotyczy w szczególności spółki cywilnej, która nie jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, ale podmiotowość w zakresie podatku dochodowego posiadają jej wspólnicy. W sensie prawnym zatem, to wspólnik spółki osobowej osiąga przychód, ponosi koszty, zaś dochody osiągnięte z tego tytułu rozlicza w swoich deklaracjach z tytułu podatku dochodowego bez względu na to czy dokonuje ich "fizycznej" wypłaty na swoją rzecz czy też pozostawia w spółce celem ich reinwestowania.

Od 1 stycznia 2011 r. przepisy u.p.d.o.f. regulują również sytuację w której dochodzi do wystąpienia wspólnika spółki cywilnej z tej spółki. I tak mianowicie, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 6 ww. ustawy zasadą jest, że przychodem z działalności gospodarczej są środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Od tej zasady przewidziano jednak istotny wyjątek w art. 14 ust. 3 pkt 11, w myśl którego do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce. Powołane przepisy stanowią realizację postulatu dotyczącego zakazu podwójnego opodatkowania tych samych dochodów u tego samego podatnika. Wynika z nich, że w przypadku gdy wspólnik spółki niebędącej osobą prawną osiągał dochody (zyski) z tytułu uczestnictwa w tej spółce i nie dokonywał ich wypłaty, ale pozostawił w spółce (reinwestował), to w momencie, w którym występuje z tej spółki nie jest zobligowany do opodatkowania uzyskanych w związku z tym zdarzeniem środków pieniężnych, o ile ich kwota nie przekracza zysku pozostawionego uprzednio w spółce i opodatkowanego podatkiem dochodowym.

Wnioskodawczyni jako wspólnik spółki cywilnej wykazała w swoich zeznaniach rocznych PIT-36L za lata poprzedzające rok wystąpienia ze spółki cywilnej nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania w kwocie przekraczającej kwotę, która w przyszłości zostanie jej wypłacona w związku z wystąpieniem z tej spółki jako tzw. "wypłata równowartości udziału".

Kwoty wykazane w zeznaniach PIT-36L, stanowiące jedyny dochód Wnioskodawczyni z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały opodatkowane podatkiem dochodowym. Jednocześnie w czasie, w którym Wnioskodawczyni pozostawała wspólnikiem spółki cywilnej nie dokonywała żadnych wypłat z tytułu uczestnictwa w spółce, ale jej całkowite zyski z tego tytułu były reinwestowane (stanowiły przyrost majątku spółki).

W związku z powyższym należy uznać, że w przypadku jej wystąpienia ze spółki. w okolicznościach opisanych w pkt 68 niniejszego wniosku kwota uzyskana przez Wnioskodawczynię z tytułu wystąpienia ze spółki jako tzw. "wypłata równowartości udziału" nie będzie podlegała opodatkowaniu. Nie będzie miał przy tym znaczenia fakt, że w celu uproszczenia wzajemnych rozliczeń pomiędzy spółką a wspólnikami przystępującymi do spółki i wspólnikami następnie z niej występującymi strony postanowią o zastosowaniu konstrukcji prawnej przekazu i przelew zostanie dokonany bezpośrednio z konta nowych wspólników na konto Wnioskodawczyni. Istotny będzie bowiem tytuł prawny uzyskanych środków pieniężnych a ten się nie zmieni wskutek zastosowanych konstrukcji prawnych. Tytułem prawnym stanowiącym podstawę wypłaty środków pieniężnych na rzecz Wnioskodawczyni pozostaną przepisy Kodeksu Cywilnego stanowiące o prawie występującego wspólnika do takiej kwoty pieniędzy, która odpowiada przypadającej na tego wspólnika proporcji wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników (art. 871 k.c.).

Stanowisko Wnioskodawczyni potwierdzają interpretacje organów podatkowych, w szczególności interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 lutego 2013 r., IBPBI/1/415-1365/12/AB, w której wskazano, iż "zysk spółki jest niczym innym jak wcześniej wypracowanym dochodem spółki, który sukcesywnie był opodatkowany przez wspólników spółki proporcjonalnie do posiadanych udziałów. W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej mamy do czynienia z podziałem majątku wspólnego, a nie z osiągnięciem dochodu. Jest to forma zniesienia współwłasności łącznej. Nie można w tej sytuacji mówić o jakimkolwiek przysporzeniu po stronie występującego ze spółki wspólnika, a jedynie wypłacie tego co w czasie trwania spółki było również jego własnością".

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawczynię pisma urzędowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl