ILPB1/415-526/08-2/RP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 października 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-526/08-2/RP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2008 r. (data wpływu 21 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni i jej mąż są najemcami lokalu mieszkalnego położonego w X przy ul. S (...) o powierzchni 89 m 2, który zajmują w celu zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych.

W dniu 13 września 2006 r. Wnioskodawczyni i jej mąż zaciągnęli kredyt na zakup lokalu mieszkalnego położonego w Poznaniu przy ul. Ś (...). Zakup lokalu został dokonany na wypadek, gdyby wynajmujący lokal przy ul. S (...)w X dokonał wypowiedzenia umowy najmu i powstała konieczność zaspokojenia w inny sposób potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni i jej męża.

W dniu 30 października 2007 r. Wnioskodawczyni i jej mąż nabyli na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej nieruchomość w postaci lokalu mieszkalnego położonego w Poznaniu przy ul. Ś (...). Obecnie z uwagi na obowiązywanie umowy najmu lokalu przy ul. S (...) w X i na jego wielkość Wnioskodawczyni i jej mąż nie zamieszkują w zakupionym lokalu (którego powierzchnia jest ponad dwukrotnie mniejsza od mieszkania przy ul. S (...)).

Zakupiony lokal został przez Wnioskodawczynię i jej męża wynajęty. Fakt wynajęcia został zgłoszony do opodatkowania do właściwego urzędu skarbowego.

W sytuacji wygaśnięcia z jakiegokolwiek powodu umowy najmu lokalu przy ul. S (...) w X. Wnioskodawczyni i jej mąż zamierzają zaspokajać swoje potrzeby mieszkaniowe w nabytym lokalu przy ul. Ś (...).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakup przez podatnika nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, o którym mowa w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r.) uprawnia podatnika do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie tej inwestycji, jeśli podatnik zakupił tę nieruchomość w celu zaspokojenia swoich własnych potrzeb mieszkaniowych, jakie powstaną w przyszłości w razie wypowiedzenia mu umowy najmu lokalu mieszkalnego, w którym podatnik aktualnie zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe.

Zdaniem Wnioskodawczyni, na zadane pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Przede wszystkim zakup lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy potrzeby mieszkaniowe Wnioskodawczyni i jej męża są zaspokajane przy pomocy wynajmowanego lokalu mieszkalnego, należy, w okolicznościach niniejszej sprawy, traktować jako nabycie w celu zaspokojenia przyszłych potrzeb mieszkaniowych. Wnioskodawczyni i jej mąż nie mogą bowiem przewidzieć w jakim momencie wynajmujący lokal mieszkalny wypowie im umowę najmu. Jeśli jednakże tak się stanie będą oni zmuszeni w inny sposób zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe i chcą to uczynić właśnie zamieszkując w zakupionym lokalu. Warto podkreślić przy tym, iż obecnie nie wykorzystują oni zakupionego mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe, ale zamieszkują w wynajmowanym mieszkaniu, z uwagi na różnicę w powierzchniach obydwu lokali (powierzchnia lokalu wynajmowanego to 89 m 2, zaś powierzchnia lokalu zakupionego to 33,4 m 2). Art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie różnicuje przy tym sytuacji podatnika w zależności od tego czy poniesione przez niego wydatki na zakup lokalu mieszkalnego na własne potrzeby mieszkaniowe mają służyć zaspokojeniu tych potrzeb obecnie czy też w przyszłości. Zgodnie zaś z jedną z zasad interpretacji przepisów prawa - nie należy dokonywać rozróżnień, jeśli przepis prawa rozróżnień takich nie czyni (lege non distinguente nec rostrum est distinguere).

Wnioskodawczyni podkreśla, że wypowiadając się w analogicznej kwestii - na tle nieobowiązującego już art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 12 lipca 2000 r. (sygn. akt IIIR N 207/99, opubl. OSNP 2001/4/102) wskazał, iż rozbudowa budynku mieszkalnego położonego na terenach rekreacyjnych, jeżeli jest dokonywana przez podatnika w celu zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych (także przyszłych) uzasadnia zmniejszenie podatku dochodowego o poniesione z tego tytułu koszty, w granicach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zasady interpretacji prawa oraz stanowisko Sądu Najwyższego przemawiają zatem jednoznacznie za tym, iż zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych w zakresie ulgi podatkowej może dotyczyć także potrzeb przyszłych. W opisanej zatem sytuacji uznając, iż Wnioskodawczyni i jej mąż dokonali zakupu mieszkania w celu zaspokojenia swoich przyszłych potrzeb mieszkaniowych należy uznać, iż przysługuje im ulga podatkowa, o której mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z przepisami ustawy, odlicza się, z zastrzeżeniem wyjątków, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1.

budową budynku mieszkalnego albo

2.

wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3.

zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4.

nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Ponadto należy zważyć, iż na podstawie art. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), od 2007 r. uchylono art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast prawo do kontynuacji ulgi odsetkowej określono w art. 9 tej ustawy, zgodnie z którym podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu, do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Przepis art. 26b ust. 2 powołanej ustawy precyzuje warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu lub pożyczki. Zgodnie z powołanym przepisem od podstawy opodatkowanie można odliczyć odsetki na spłatę kredytu (pożyczki), jeżeli:

1.

kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2.

kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3.

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4.

inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a)

o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

b)

o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik,

5.

do zeznania, o którym mowa w art. 45, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,

6.

odsetki, o których mowa w ust. 1:

a)

zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,

b)

nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,

c)

nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

7.

podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

a)

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b)

budowę budynku mieszkalnego,

c)

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,

d)

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e)

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f)

przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g)

systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Literalne brzmienie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że z umowy kredytu udzielonego podatnikowi musi wynikać, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych przez ustawodawcę, w szczególności zaś wymienionej w ust. 1 pkt 1-4 tego przepisu. Natomiast inwestycja ta ma mieć na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Należy pokreślić, iż - zgodnie ze stanowiskiem utrwalonym zarówno w orzecznictwie, jaki w doktrynie prawa - zwolnienia podatkowe stanowią wyłom od zasady powszechności opodatkowania oraz mają charakter przywileju, z którego podatnik ma prawo, a nie obowiązek korzystania; muszą one być zatem interpretowane bez dokonywania wykładni rozszerzającej, a także zawężającej danego przepisu prawa podatkowego. Nadto w przypadku interpretacji przepisów prawa podatkowego należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową.

Z analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika więc, iż przedmiotowe mieszkanie generalnie zostało zakupione w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni i jej męża, a nie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych innych osób lub w celach zarobkowych, co skutkowałoby utratą przez nich prawa do ulgi odsetkowej. Wskazują na to takie przesłanki, jak czasowy charakter wynajmu oraz deklaracja Wnioskodawczyni w przedmiocie zamieszkania w tym mieszkaniu w przypadku wypowiedzenia najmu mieszkania dotychczas przez nich zajmowanego.

Zatem jeśli Wnioskodawczyni spełnia wszystkie ww. warunki do korzystania z ulgi z tytułu zapłaconych odsetek od kredytu i zamierza zamieszkać w kredytowanym mieszkaniu, to wynajęcie mieszkania osobom trzecim nie implikuje utraty możliwości korzystania z ulgi odsetkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl