ILPB1/415-447/09-2/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-447/09-2/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2009 r. (data wpływu 6 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest właścicielką nieruchomości odziedziczonej po matce w 2001 r. Najem ww. nieruchomości nie stanowi działalności gospodarczej. Podatek od dochodów z ww. nieruchomości rozlicza na zasadach ogólnych (podatek progresywny), i jednocześnie płaci podatek /AT. Zainteresowana jest mężatką, z mężem nie ma rozdzielności majątkowej. Małżonkowie nabyli nieruchomość, która jest majątkiem wspólnym. Najem wspólnej nieruchomości również nie stanowi działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni podaje, iż wraz z mężem w 2008 r. złożyli oświadczenie w Urzędzie Skarbowym, jako małżonkowie miedzy którymi istnieje wspólność majątkowa i że przychody z najmu będą opodatkowane w całości przez męża w formie ryczałtu.

W związku z powyższym mąż Zainteresowanej w 2008 r. płacił podatek dochodowy od przychodów z nieruchomości wspólnej w formie ryczałtu.

Natomiast Wnioskodawczyni będąc właścicielką nieruchomości odrębnej rozliczała się na zasadach ogólnych (podatek progresywny).

W 2009 r. małżonkowie złożyli następujące oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania:

* dotyczące majątku wspólnego - jako małżonkowie pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu przez męża,

* dotyczące majątku odrębnego - Wnioskodawczyni - o wyborze opodatkowania dochodów z nieruchomości (odrębnej) na zasadach ogólnych (podatek progresywny),

* dotyczące działalności gospodarczej (praktyki lekarskie) - mąż o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej - podatkiem liniowym,

* Wnioskodawczyni o wyborze opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej - podatkiem liniowym.

Zainteresowana informuje, że pracownik Urzędu Skarbowego oświadczenie przyjął, ale ustnie wyraził wątpliwości dotyczące opodatkowania najmu, uważając, że oświadczenie o opodatkowaniu w całości dochodów z najmu nieruchomości przez męża dotyczy nie tylko dochodów z nieruchomości wspólnej ale również dochodów z nieruchomości odrębnej będącej własnością Zainteresowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy rozliczenie podatku od dochodów z nieruchomości w następujący sposób:

* Wnioskodawczyni na zasadach ogólnych - od dochodów z nieruchomości będącej Jej majątkiem odrębnym,

* mąż - ryczałtem z całości dochodów z nieruchomości wspólnej jest prawidłowe.

2.

Czy oświadczenie złożone w 2008 r., że "jako małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa ustalamy, że przychody z najmu będą opodatkowane w całości przez męża w formie ryczałtu" dotyczy tylko przychodów z nieruchomości wspólnej, czy także przychodów z nieruchomości odrębnej, będącej własnością Wnioskodawczyni.

Zdaniem Wnioskodawczyni, rozliczenie podatku od przychodów z najmu nieruchomości w następujący sposób:

* żona - na zasadach ogólnych, z nieruchomości będącej jej majątkiem odrębnym,

* mąż - ryczałtem z nieruchomości będącej majątkiem wspólnym małżonków jest prawidłowe.

Wnioskodawczyni uważa, że oświadczenie złożone w 2008 r. o treści "jako małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający przychody z najmu decydujemy iż przychody te będą opodatkowane w całości przez męża", dotyczy jedynie przychodów z najmu nieruchomości wspólnej, nie dotyczy natomiast przychodów z najmu nieruchomości odrębnej żony.

Najem nie będący pozarolniczą działalnością, stanowi przychód określony w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej lub w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przychody z tytułu najmu podlegają opodatkowaniu wg skali podatkowej z mocy ustawy, tj. nie trzeba składać żadnego oświadczenia. Natomiast opodatkowanie wg ryczałtu od przychodów możliwe jest jeśli dokona się tego wyboru w formie złożonego oświadczenia naczelnikowi Urzędu Skarbowego. W przypadku najmu nieruchomości przez małżeństwo, mamy do czynienia z dwoma przypadkami: małżonkowie decydują, że jeden z małżonków rozlicza najem w całości albo każde z małżonków rozlicza się z przychodów odrębnie.

Zgodnie z ogólnym prawem podatkowym, przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Zasada ta ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychód z najmu. Małżonkom osiągającym przychód z najmu prawo podatkowe daje jednak (a nie obowiązek) do korzystania z uproszczonego systemu rozliczeń.

Jeśli małżonkowie złożą oświadczenie naczelnikowi Urzędu Skarbowego i mogą (a nie muszą) korzystać z możliwości opodatkowania całości przychodów z najmu majątku wspólnego przez jednego z małżonków. Takie oświadczenie zostało złożone w 2008 r. oraz 2009 r. i dotyczyło najmu majątku, który został nabyty w czasie trwania małżeństwa (wspólnie zakupiona nieruchomość). W oświadczeniu za 2008 r. i 2009 r. małżonkowie zdecydowali, że przychody z najmu będą opodatkowane w formie ryczałtu przez jednego z małżonków. Natomiast opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości, która jest majątkiem odrębnym (spadek) przez jednego z małżonków została opodatkowana w 2008 r. na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej przez małżonka mającego tytuł prawny do nieruchomości.

Zdaniem Zainteresowanej, majątek nabyty w wyniku dziedziczenia nie należy do majątku wspólnego, lecz do majątku odrębnego.

Wnioskodawczyni uważa, że przerzucenie dochodów z najmu nieruchomości, która jest Jej majątkiem osobistym na męża jest niedopuszczalne. Przedmiot najmu należy do Jej majątku odrębnego, pomimo, że dochody z tego majątku stanowią dorobek obojga małżonków, do rozliczenia dochodów z najmu obowiązana jest Wnioskodawczyni, ponieważ jest właścicielką przedmiotu najmu, nawet jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Aby mąż mógł być wynajmującym musi mieć tytuł prawny, uprawniający do zawarcia umowy najmu (takiego tytułu nie posiada). Zgodnie z art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dochody z majątku odrębnego czy pobranego wynagrodzenia za pracę są dorobkiem małżonków. Są to jednak pieniądze już opodatkowane, a poza tym ustawa o podatku dochodowym nie opodatkowuje dorobku, lecz dochody. Zgodnie z art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego odrębny majątek małżonków stanowią m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie chyba, że darczyńca postanowi inaczej.

Wnioskodawczyni uważa, że do majątku wspólnego małżonków wchodzi dochód z odrębnego majątku małżonka, rozumiany jako różnica przychodów i kosztów ich uzyskania, przy czym - jest to dochód po potrąceniu podatku u małżonka, którego własnością jest nieruchomość. Podobnie jak wchodzące do majątku wspólnego wynagrodzenie za pracę, o którym mowa w art. 32 § 2 pkt 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, stanowi składnik dorobku małżonków w wartości netto - po potrąceniu należnego podatku.

Zainteresowana uważa, że przychody z najmu lokalu, będącego majątkiem odrębnym jednego z małżonków otrzymanym w drodze dziedziczenia w trakcie małżeństwa nie muszą być opodatkowane u obojga małżonków.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy źródłami przychodów są m.in. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Z uwagi na fakt, że nieruchomość odziedziczona po matce, stanowi odrębny majątek Wnioskodawczyni, małżonkowie nie mogą złożyć pisemnego oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła, gdyż nieruchomość ta nie stanowi wspólnej własności. Przychód z najmu tej nieruchomości stanowi wyłącznie przychód właścicielki budynku, więc przez Nią powinien być opodatkowany.

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1a ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Aby skorzystać z ww. zryczałtowanej formy opodatkowania należy złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze.

Treść art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 12 ust. 5 ww. ustawy przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Treść art. 12 ust. 6 ww. ustawy stanowi, iż zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.

Oznacza to, że przychody małżonków pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, z umowy najmu rzeczy i praw majątkowych, stanowią u każdego z nich przychód w wysokości równej połowie uzyskanego przez oboje małżonków przychodu z tego źródła.

Jednakże z brzmienia powołanego przepisu art. 12 ust. 6 ww. ustawy wynika, iż powyższa zasada proporcjonalnego ustalania przychodu nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy przedmiot najmu należy do majątku odrębnego jednego z małżonków, nie mamy wówczas do czynienia ze współwłasnością.

W takiej sytuacji oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych składa wyłącznie małżonek, do którego majątku przedmiot najmu należy.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy należy uznać, iż Wnioskodawczyni słusznie uważa, że rozliczenie podatku od dochodów z tytułu najmu nieruchomości, odziedziczonej po matce, będącej Jej odrębnym majątkiem może opodatkować na zasadach ogólnych, a mąż Zainteresowanej prawidłowo złożył stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, dotyczące majątku wspólnego.

Zatem należy uznać, iż oświadczenie złożone w 2008 r., że "jako małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa ustalamy, że przychody z najmu będą opodatkowane w całości przez męża w formie ryczałtu" dotyczy tylko przychodów z tytułu najmu nieruchomości będącej współwłasnością małżonków.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla męża Wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl