ILPB1/415-414/08-3/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPB1/415-414/08-3/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2008 r. (data wpływu 13 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie formy opodatkowania.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14f § 1 ustawy Ordynacji podatkowej, w związku z czym pismem z dnia 23 lipca 2008 r., znak ILPP2/443-539/08-2/GZ, ILPB1/415-414/08-2/AA, na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 28 lipca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni planuje rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych i marketingowych. Zainteresowana podaje, że ma możliwość podjęcia współpracy z firmą europejską z siedzibą poza granicami Polski, zajmującą się leasingiem pracowników na rynku wspólnotowym. Pracownicy pochodzą z Polski. Zdaniem Wnioskodawczyni, świadczenie usług polegałoby na wyszukiwaniu podmiotów europejskich zainteresowanych wykorzystaniem pracowników z Polski, a po podpisaniu kontraktu z kontrahentem pomoc pracownikom w podjęciu pracy, pomoc w zakwaterowaniu, itp.

Wnioskodawczyni podaje treść umowy współpracy:

§ 1

Zleceniodawca zleca, a Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania usług marketingu i zarządzania polegających na całościowym marketingu i zarządzaniu, opiece, nadzorowaniu i rozliczaniu kontraktów i kontrahentów oraz pracowników wykonujących Kontrakt na terenie Unii Europejskiej, a w szczególności w (kraju docelowym) dla firmy Zleceniodawcy.

§ 2

1.

Zleceniobiorca w wykonaniu zlecenia opisanego w § 1 Umowy zobowiązuje się do prowadzenia niezbędnych rozmów telefonicznych i osobistych, organizowania spotkań wyjazdowych na terenie Kontrahenta z nim i z pracownikami oraz do wykonania wszelkich innych niezbędnych czynności, które zmierzać będą do zrealizowania niniejszego zlecenia.

2.

Zleceniobiorca przy wykonywaniu zlecenia współpracować będzie z firmą Zleceniodawcy i z firmą (współpracującą). Po każdym wyjeździe roboczym do kraju docelowego lub do innego kraju działania Zleceniodawcy, Zleceniobiorca ma obowiązek złożyć szczegółowy raport-sprawozdanie z tego wyjazdu osobie przełożonej, w terminie do dwóch dni po powrocie z wyjazdu. Dopuszcza się, po uzgodnieniu ze Zleceniodawcą elektroniczną formę raportu i późniejsze, w najbliższy poniedziałek lub uzgodniony inny dzień, wyjaśnienie ustne raportów.

3.

Wszelkie oświadczenia i czynności prawne składane w imieniu firmy Zleceniodawcy oraz firmy (współpracującej), skuteczne będą wtedy, gdy Zleceniobiorca uzyska akceptację osoby upoważnionej w firmie Zleceniodawcy lub w firmie (współpracującej). W przypadkach szczególnych Zleceniobiorca uzyska pisemną akceptację osoby upoważnionej.

§ 3

Zleceniodawca oraz firma współpracująca zobowiązuje się na czas obowiązywania Umowy do:

1.

Szkolenia Zleceniobiorcy w zakresie wykonywania niniejszej Umowy na swój koszt w zależności od potrzeb wynikających z realizacji niniejszej Umowy przez okres czasu właściwy do tych potrzeb.

2.

Zleceniobiorca zobowiązuje się aktywnie uczestniczyć w tych szkoleniach, w miejscu i czasie wskazanym przez Zleceniodawcę.

3.

Oddania do użytkowania telefonu komórkowego wraz z osprzętem, zarejestrowanego w głównym kraju działania Zleceniobiorcy, który to zostanie przekazany Zleceniobiorcy na podstawie protokołu przekazania. Koszt rozmów ponosi Zleceniobiorca, a koszt abonamentu Zleceniodawca.

4.

Z dniem rozwiązania niniejszej Umowy, Zleceniobiorca zobowiązany jest do zwrotu danego do użytkowania telefonu komórkowego wraz z osprzętem w stanie nie pogorszonym poza normalnym eksploatacyjnym zużyciem. Uszkodzenie i utrata telefonu komórkowego (kradzież, zagubienie telefonu), powstałe z winy Zleceniobiorcy pokrywa finansowo on sam, a w przypadku odmowy pokrycia, Zleceniodawca będzie dochodzić swoich praw i roszczeń na drodze cywilno-sądowej.

§ 4

1.

Zleceniobiorcy zostanie udostępniony samochód służbowy na podstawie umowy najmu lub przy każdym wyjeździe zostanie on przez niego wypożyczony z firmy wynajmującej samochody na terenie UE na koszt Zleceniobiorcy.

2.

Przekazanie samochodu nastąpi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego (przy umowie najmu).

3.

Umowa najmu samochodu ulega rozwiązaniu z dniem rozwiązania niniejszej Umowy.

4.

Zleceniobiorca zobowiązuje się wydać samochód niezwłocznie po rozwiązaniu Umowy lub też w terminie ustalonym przez Zleceniodawcę, w stanie nie pogorszonym poza normalnym eksploatacyjnym zużyciem.

5.

Wszelkie koszty eksploatacyjne związane z najmem pojazdu ponosi Zleceniobiorca, natomiast koszty ubezpieczenia, leasingu, przeglądów technicznych i rejestracyjnych ponosi Zleceniodawca.

§ 5

1.

Strony ustalają, że Zleceniodawca zapłaci Zleceniobiorcy należność za wykonaną usługę której wysokość oraz szczegóły płatności określone są w załącznikach nr 1 i nr 2 do niniejszej Umowy. Wszelkie zmiany w stosunku do tych uzgodnień wymagają formy pisemnej.

2.

Koszty wykonania wszelkich czynności związanych z realizacją niniejszej Umowy Współpracy, a szczególności czynności wymienionych w § 2 pkt 1 ponosi Zleceniobiorca.

3.

W wyjątkowych wypadkach, każdorazowo negocjowanych, strony przewidują możliwość wypłaty zaliczki na poczet zapłaty należności, jednakże jej wysokość i termin wypłaty Zleceniodawca ustali odrębnie.

4.

Zaliczka ta może być udzielona po podpisaniu Kontraktu lub jego uprawdopodobnieniu przez list intencyjny czy przedwstępną umowę.

5.

Udzielona Zleceniobiorcy zaliczka, o której mowa w ust. 3 uległa niezwłocznemu zwrotowi (w ciągu 2 dni) w przypadku gdy do zawarcia właściwego Kontraktu Kontrahenta ze Zleceniodawcą nie dojdzie, lub Kontrahent zerwie Umowę (wycofa się), bądź też w przypadku gdy wskazany przez Zleceniobiorcę kontrahent nie zapłaci Zleceniodawcy za wykonanie zlecenia.

§ 6

Zleceniobiorca zobowiązuje się do zachowania tajemnicy związanej z działalnością konkurencyjną w stosunku do Zleceniodawcy, firmy współpracującej i innych Firm Partnerskich uwzględniając charakter współpracy Zleceniobiorcy o którym mówi § 1.

1.

Zleceniobiorca zobowiązuje się, że w trakcie wykonywania niniejszej Umowy oraz w okresie dwóch lat od daty jej rozwiązania, nie będzie świadczył pracy lub usług a w tym wszelkich czynności o charakterze doradczo-konsultacyjnym w jakimkolwiek konkurencyjnym stosunku prawnym, ani też nie będzie prowadził jakichkolwiek rozmów z innymi Firmami Partnerskimi, jak również z firmami, z którymi prowadzone były działania marketingowe w ramach niniejszej Umowy Współpracy lub aktualnych Umów Współpracy innych Zleceniobiorców firmy Zleceniodawcy i współpracującej.

2.

Dwuletni zakaz konkurencji obejmuje również działania konkurencyjne wykonywane osobiście lub w imieniu i na rzecz osób trzecich w stosunku do Zleceniodawcy, firmy współpracującej oraz innych Firm Partnerskich i ich działalności. Zakaz ten obejmuje również prowadzenie konkurencyjnej działalności przez osoby powiązane ze Zleceniobiorcą więzami pokrewieństwa pierwszego i drugiego stopnia.

3.

Dwuletni zakaz konkurencji obejmuje również korzystanie z Bazy Danych Zleceniodawcy, firmy współpracującej oraz innych Firm Partnerskich. Zleceniobiorca nie może korzystać z Baz Danych Zleceniodawcy, firmy współpracującej i innych Firm Partnerskich, w celach innych niż związanych z realizacją niniejszej Umowy. Po wygaśnięciu lub rozwiązaniu niniejszej Umowy Współpracy między stronami, Zleceniobiorca nie może korzystać ze znanych mu a będących Własnością Zleceniodawcy, firmy współpracującej i innych Firm Partnerskich Baz Danych i również każdej innej bazy danych tych firm, zawierających kontrahentów współpracujących obecnie lub w przeszłości ze Zleceniodawcą, firmy współpracującej i innymi Firmami Partnerskimi oraz wszelkich innych informacji. Nowi kontrahenci Zleceniodawcy, firmy współpracującej i innych Firm Partnerskich znalezieni przez Zleceniobiorcę w ramach wykonania niniejszej Umowy Współpracy i powiększający Bazę Danych, są własnością w pełnym zakresie Zleceniodawcy, firmy współpracującej innych Firm Partnerskich.

4.

W przypadku naruszenia zakazu, o którym mowa w ust. 1 i 2 oraz ust. 3, Zleceniobiorca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz Zleceniodawcy kary umownej w wysokości..., płatnej w złotych polskich, przeliczonej wg kursu NBP w dniu wymagalności. Płatność musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia wezwania do jej uiszczenia.

5.

Zleceniodawcy przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

6.

Tytułem zabezpieczenia zapłaty kary umownej, Zleceniobiorca zobowiązuje się do złożenia weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zleceniodawca dokona zwrotu weksla w terminie 24 miesięcy od dnia rozwiązania niniejszej Umowy Współpracy. Koszt blankietu wekslowego ponosi Zleceniobiorca.

7.

Zakazy zawarte w § 6 ust. 1 i 2 oraz ust. 3 obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.

8.

W przypadku gdy Zleceniobiorca pozostaje w związku małżeńskim, winien przy wystawieniu weksla przedstawić zgodę małżonka na podpisanie weksla "in blanco" i zaciągnięcie zobowiązania wekslowego w związku z niniejszą Umową Współpracy.

§ 7

1.

Umowa niniejsza została zawarta na czas określony 1 roku do dnia....

2.

Każdej ze stron przysługuje prawo rozwiązania niniejszej Umowy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia ze skutkiem na koniec tygodnia.

3.

Zleceniodawcy przysługuje prawo rozwiązania niniejszej Umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku naruszenia przez Zleceniobiorcę postanowień niniejszej Umowy, a w szczególności:

a.

naruszenia postanowień § 6 ust. 1 i 2 oraz ust. 3,

b.

niewykonania bądź nienależytego wykonania przez Zleceniobiorcę czynności wskazanych przez Zleceniodawcę.

4.

W przypadku rozwiązania przez Zleceniodawcę Umowy z przyczyn, o których mowa w ust. 3a Zleceniobiorca zapłaci na rzecz Zleceniodawcy karę umowną w wysokości..., płatnej w złotych polskich przeliczonej wg kursu NBP w dniu wymagalności. Płatność musi nastąpić w terminie 7 dni od dnia wezwania do zapłaty.

5.

Zleceniodawcy przysługuje prawo dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

6.

W przypadku rozwiązania Umowy Współpracy, Zleceniobiorca zrzeka się prawa dochodzenia rzeczywistych strat oraz utraconych korzyści poniesionych w wyniku rozwiązania Umowy.

§ 8

Maksymalna wysokość kary umownej, którą Zleceniodawca, firma współpracująca i inne Firmy Partnerskie mogą obciążyć Zleceniobiorcę na podstawie Umowy Współpracy nr..., wynosi..., płatnej w złotych polskich przeliczonej wg kursu NBP w dniu wymagalności, jednakże przysługuje Zleceniodawcy, firmie współpracującej i innym Firmom Partnerskim prawo dochodzenia odszkodowań na podstawie § 6 ust. 5 oraz § 7 ust. 5.

§ 9

W sprawach nie uregulowanych niniejszą Umową zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

§ 10

1.

Zleceniobiorca zobowiązany jest do przekazywania Zleceniodawcy wszelkich zmian dotyczących prowadzonej działalności.

2.

Wszelką korespondencję przesyłaną listem poleconym na podany przez Zleceniobiorcę adres korespondencyjny uznaje się jako skutecznie doręczoną Zleceniobiorcy.

3.

Zleceniobiorca oświadcza, że przedłożone zaświadczenie z ewidencji działalności gospodarczej z dnia..., jest aktualne na dzień zawarcia niniejszej Umowy i nie zaszły w nim żadne zmiany.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy świadcząc usługi na podstawie powyższej umowy możliwe będzie rozliczenie się z urzędem skarbowym według podatku liniowego.

Zdaniem Wnioskodawczyni odpowiedź na pytanie będzie twierdząca, gdyż przedstawiona powyżej umowa jest rodzajem umowy agencyjnej i jeśli prowadząc własną działalność będzie świadczyć usługi zgodnie z taką umową, to będzie uzyskiwać przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być opodatkowane według stawki liniowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy źródłami przychodów są m.in. działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie z przedstawionymi informacjami we wniosku, Wnioskodawczyni zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych i marketingowych. W ramach współpracy z firmą europejską Wnioskodawczyni świadczyłaby usługi polegające na wyszukiwaniu podmiotów europejskich zainteresowanych wykorzystaniem pracowników z Polski, a po podpisaniu kontraktu, pomagałaby pracownikom w podjęciu pracy, w zakwaterowaniu itp.

Jak wynika z zakresu czynności, które Wnioskodawczyni zamierza świadczyć, powierzone jej czynności nie będą polegać na kierowaniu spółką, a jedynie będzie Ona wykonywać szereg innych czynności, takich jak doradztwo.

Istotą kontraktu menedżerskiego, czy umów o zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze, zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą zlecającym zarząd, a samodzielnym podmiotem - zarządcą jest zarządzanie przez ten ostatni podmiot tymże przedsiębiorstwem, na rzecz i w interesie przedsiębiorcy, na jego rachunek i ryzyko.

O kwalifikacji wykonywanej działalności na gruncie prawa podatkowego do poszczególnego źródła przychodu decyduje rzeczywisty charakter wykonywanej działalności (faktyczny zakres świadczonych usług). Opierając się na opisie świadczonych przez Wnioskodawczynię usług doradczych i marketingowych należy uznać, iż przedmiotowych usług nie można zakwalifikować jako uzyskiwanych w ramach kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, czy też umowy o podobnym charakterze. Z przedstawionych informacji wynika, że w ramach umowy współpracy, nie zlecano Wnioskodawczyni zarządzania cudzym przedsiębiorstwem, a więc umowa ta pozbawiona jest podstawowego elementu charakterystycznego dla wymienionych umów.

Zatem należy stwierdzić, iż usługi doradcze w zakresie opisanym we wniosku można zakwalifikować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 cytowanej ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Reasumując, należy stwierdzić, że w przypadku, osiągania przez Wnioskodawczynię przychodów z tytułu świadczenia usług doradczych i marketingowych w ramach zawartej umowy, przychody te można traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, które - po spełnieniu ww. warunków - można opodatkować stawką 19% - zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii zagadnienia dotyczącego podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług i prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z działalnością Wnioskodawczyni, wydano odrębne pismo w dniu 3 września 2008 r., znak ILPP2/443-539/08-3/GZ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl